Чернівчанка Ксенія Мілецька стала ініціаторкою антивоєнних перформансів, які проводять у Лондоні.
Майже 40 дівчат у вінках чи військовій формі, у закривавленому одязі з плакатом "Хто наступний?" або у вінках і респіраторах – так у Лондоні українки привертають увагу до війни в Україні.
Фотограф Діма Маленко
Ксенія Мілецька закінчила ЧНУ, а п’ять років тому переїхала до Лондона. Вона постійно відвідувала українські протести у Лондоні, йдеться у публікації "МБ".
"Торік, за день до війни, у Лондоні почалися антивоєнні протести. Українці тисячами виходили до парламенту, російського посольства і вимагали припинити те, що робить Путін. Уже усі розуміли, що буде війна в Україні. Такі протести відбувалися щодня до кінця березня. Під час одного з протестів я побачила дівчину, яка прийшла у дуже гарному вінку. Познайомилася з нею. Христя – з Коломиї, розповіла, що вінок зробила сама. Її фотографують, говорять, а вона розповідає про війну в Україні. Тоді в мене виникла ідея: якби таких дівчат у вінках було більше, ми могли б інтерес західних журналістів "підігрівати" до України", – згадує Ксенія.
Перший перформанс відбувся 9 квітня 2022 року. Тоді на одну з вулиць Лондона вийшло 16 дівчат з України у вінках. У їхніх руках були ляльки у закривавлених пелюшках.
Перфоменс, присвячений Дніпру та Вінниці, 16 липня 2022 року, Фотограф Дарія Агафонова"Тоді всім стали відомими події у Бучі, Ірпені, Гостомелі, які усіх шокували. Цьому ми присвятили наш перший перформанс. Іграшки у закривавлених пелюшках символізували мертвих дітей, яких знайшли на Київщині. Нас фотографувало понад 60 журналістів і фотографів…Зараз до нас приєдналося близько 40 дівчат. Маємо українських та закордонних фотографів. Вони друкують фото з наших показів у газетах, журналах і на сайтах", – каже Ксенія.
Дівчата створили організацію Women fight 4 UA і почали робити перформанси двічі на місяць, інколи – й по чотири рази. За рік провели 28 акцій. Вони розповідають про війну символами, але дуже яскравими й подекуди моторошними.
Перфоменс щодо ядерного тероризму росії “Війна має кордони, а радіація ні”, 14 серпня 2022 року, фотограф Таня Бідяк
"Я це все розпочала, але зараз багато дівчат витрачають багато часу на організацію заходів. Ми стежимо за усіма подіями в Україні і намагаємося максимально на них реагувати. Так, сьомого травня минулого року зробили другий перформанс на підтримку ЗСУ, з плакатами "Слава ЗСУ", "Віримо в Україну". Також за допомогою наших акцій розповідали про події у в’язниці в Оленівці, про "Азов", про ядерний шантаж Росії. Найбільші покази організували тоді, коли розстріляли українського військового через слова "Слава Україні". Були й перфоманси вдячності Великобританії за підтримку Україні", – каже Ксенія.
Перфоменс Азов, 25 червня, фотограф Таня БідякСпочатку дівчата робили на наші заходи плакати українською та англійською. Потім вирішили, що більше про війну мають знати іноземці, тому пишуть лише англійською. Основний атрибут майже на усіх акціях – вінки на головах дівчат.
Ксенія констатує, що кожного разу на проукраїнські протести в Англії приходить дедалі менше людей, зокрема і самих українців. Але дівчата від своїх акцій відмовлятися не планують.
"В Англії живе 160 тисяч біженців, а на протести приходить 50-100 людей. Та ми продовжуємо готувати наші перформанси. Отримали запит від 10-ї штурмової бригади на закупівлю дронів і хочемо зібрати для цього п’ять тисяч фунтів. Також найближчим часом буде вистава-подяка країнам, які допомагають Україні. Ми дуже патріотично налаштовані. У нашій команді є дівчата з різних регіонів України, і всі ми з перших днів війни перейшли у спілкуванні на українську мову. Ніхто не спілкується російською, хоча є дівчата з Донецька, Маріуполя, Кривого Рогу. Ми маємо показати, що ми українці, і якомога більше розповідати про Україну", – ділиться планами Ксенія.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
24-04-2023, 19:17
0
2 233