18 Пт. Свт. Феодосія, архиєп. Чернігівського. Мц. Агафії.
Святитель Феодосій, архієпископ ЧернігівськийСвятитель Феодосій, архієпископ Чернігівський, народився на початку 30-х років XVII століття в Подільському краї. Він походив із древнього дворянського роду Полоницьких-Углицьких. Батьками його були ієрей Микита та Марія. Ім'я, дане святителю Феодосію при хрещенні, залишилося невідомим.
Юнаком він вступив у духовне училище, так звану Києво-Братську колегію, при Київському Богоявленському монастирі. У роки навчання остаточно визначилося покликання святого до чернечого подвигу. Вільний від занять час він віддавав молитві, читанню Святого Письма і роздумам на богословські теми. Після отримання освіти майбутній святитель прийняв постриг у Києво-Печерській Лаврі і був названий Феодосієм у честь преподобного Феодосія Печерського.
У 1664 році його призначили настоятелем знаменитого Києво-Видубицького монастиря. Ця обитель незадовго до того знаходилася в руках уніатів, які привели її в повне розорення. Святий Феодосій зі старанністю взявся за справу, і, завдяки своїй енергії та працьовитості, швидко відновив іночеське життя у Видубицькому монастирі. Коли єпископ Лазар був призначений місцеблюстителем Київської митрополії, він призначив святого Феодосія своїм намісником у Києві, а сам залишався в Чернігові. У цьому званні святий Феодосій брав діяльну участь у багатьох церковних подіях.
У 1688 році святий Феодосій був призначений архімандритом Чернігівського Єлецького монастиря замість померлого архімандрита Іоанникія (Галятовського).
У 1692 році 11 вересня святий Феодосій був урочисто хіротонісаний у Московському Успенському соборі Кремля в сан архієпископа Чернігівського. Святий особливо дбав про духовне просвітництво своєї пастви. Святитель Феодосій підтримував існування друкарні в Чернігові, яка видала багато богослужбових книг.
За часів святителя Феодосія в Чернігівській єпархії помічається особливий підйом і посилення чернецтва. Велику увагу святитель приділяв духовенству і був суворо розбірливий у виборі кандидатів. Відмінними рисами особистості святителя Феодосія були - поблажливість, миролюбність, сувора справедливість, глибоке співчуття до всіх, які зверталися до нього за допомогою і порадою, не тільки православних, але і людей інших віросповідань.
В 1696 році 5 лютого святитель Феодосій помер і був похований у Чернігівському Борисоглібському соборі.
Прославлення святителя Феодосія відбулося у вересні 1896 року.
Мучениці АгафіїСвята мучениця Агафія була дочкою знатних і заможних батьків-християн з міста Палермо на Сицилії.
Під час гоніння за імператора Декії мер міста Катани почув про багатство і красу Агафію і послав за нею воїнів, щоб привести її на суд як християнку.
У Катані святу помістили в однієї багатої жінки, яка мала п'ятьох доньок. Всі вони намагалися спокусити святу Агафию нарядами, частуваннями, розвагами, переконуючи її принести жертву язичницьким богам, але свята не піддалася на їхні хитрощі.
На допиті свята мучениця не схилилася ні на ласки, ні на вмовляння і була піддана жорстокому знущанню: їй шматували груди залізними пазурами. У темниці святій мучениці з'явився святий апостол Петро і зцілив її від ран.
Знову приведена на тортури свята Агафія здивувала мера тим, що груди її були неушкодженими. Тоді дівчину знову почали мучити. У цей час у місті почався землетрус, під час якого загинуло багато людей з оточення градоправителя. Перелякані жителі прибігли до нього з вимогою припинити тортури.
Святу Агафію повернули до в'язниці, де мучениця мирно віддала свій дух Богові.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
18-02-2022, 09:00
0
1 092