RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Район Клокучка у Чернівцях – із гравійними дорогами та зсувом: репортаж «МБ» - фото

Клокучка – це ще один мікрорайон, який більше схожий на сільську місцевість. Причому що далі заїжджаєш, то більша схожість.

Про це йдеться у публікації "МБ" за 10 червня, пише molbuk.ua



Попросила знайомих на легковику підвезти мене на Клокучку. Їдемо вгору вулицею Бережанською. До школи №12 (вона тут єдина в цьому районі) дорога ще асфальтована, хоч і з ямами. Видніються магазини і багатоповерховий гуртожиток. Туди-сюди снують люди, вирує життя. Та за школою асфальтована дорога різко переходить у гравійну. Мої знайомі, які не часто бувають у цьому районі, їдуть і не можуть стримати емоцій.

Район Клокучка у Чернівцях – із гравійними дорогами та зсувом: репортаж «МБ» - фото


"З кожним роком земля просідає"

"Та як же так можна, це місто чи вже село? – вигукує товаришка. – Як так не дбати про людей? Як їм тут їздити? Це ж машини оббиваються. Зараз ще хоч дощ пройшов, то немає сильної пилюки. А я лише можу уявити, яка курява здіймається в суху погоду. Та й камінчик може з-під колеса вистрибнути і в голову поцілити чи скло розбити в машині. Дітям небезпечно ходити такими дорогами до школи!"

Район Клокучка у Чернівцях – із гравійними дорогами та зсувом: репортаж «МБ» - фото


Я слухаю цю гнівну тираду, а сама все ж намагаюся звертати увагу на хороше. Тут і справді по-сільському гарно та затишно. Квітнуть дерева, кущі, розливаються п’янкі аромати. З дворів спокусливо витягують гілки черешні з майже достиглими плодами.

Виходжу з машини і повертаю у перший провулок Золочівський. Саме тут першого квітня 2016 року стався зсув, який пошкодив кілька будинків. Пам’ятаю ті великі тріщини у стінах і засмучені обличчя власників.

Цікаво, як вони зараз..?

Підходжу до будинку №7 – саме він найбільше постраждав від зсуву, бо крайній біля глибокого урвища. Звертаю увагу, що земля помітно просіла, потягнувши за собою і частину огорожі. Тріщини павутинням розповзлися по всіх стінах будинку. Виходить господиня – Надія Рудакова.

Район Клокучка у Чернівцях – із гравійними дорогами та зсувом: репортаж «МБ» - фото


"Ну, як у вас справи?" – запитую і пояснюю, хто я.

"Та ніяк, – відказує Надія Іванівна. – Немає нічого доброго. Земля потроху сунеться, осідає, тріщини розширюються. Щороку, як сходить сніг, перевіряємо, чи не зсунулася земля ще більше. Страшно тут жити, але що ж робити? Так, нам пропонували перебратися до гуртожитку на вулиці Полєтаєва. Давали крихітну кімнатку площею 18 квадратів. А нас у будинку живе п’ятеро, включно з внуком-школярем. Як ми всі там розмістимося? Це називається "на тобі, Боже, що мені негоже". Пізніше пропонували дві кімнати у гуртожитку на вулиці Луковецькій. Але це все одно неспівмірний обмін. Тут у мене два житлові будинки, дев’ять соток городу. А там що? Дадуть так, аби поставити собі галочку, що забезпечили житлом. Але його ж не віддадуть нам у власність: знаю, що там родини мешкають по 25-30 років і досі не стали власниками. Тому ми тут будемо "до побєдного", поки не запропонують щось нормальне. Добре, що ми у 2014 році стягнули будинок армопоясом, то ще більш-менш тримається".

Район Клокучка у Чернівцях – із гравійними дорогами та зсувом: репортаж «МБ» - фото


Жінка запрошує мене зайти на подвір’я і веде до меншого помешкання. Каже, колись син там хотів окремо відселитися, ремонт зробив. А тепер там уже неможливо жити: стіни перекосилися, підлога розкололася навпіл, утворивши яму, у вікнах зяють діри.

Район Клокучка у Чернівцях – із гравійними дорогами та зсувом: репортаж «МБ» - фото


Не в кращому стані і більший будинок. Газу тут взагалі немає: топлять дровами. Та все ж Надія Іванівна зуміла облаштувати затишок: на підвіконнях стоять вазони з квітами, у дворі – столик під виноградом, у грядочках росте зелень. За ногами бігає білий цуцик. А ще – черешня!

"Хочете?" – жінка притягує одну гілку до мене і зриває кілька червоних плодів. На смак вони просто чудові, тож я з задоволенням наминаю.

"І де б я так могла у гуртожитку поласувати черешнями? – каже пані Надія. – Це мій рідний дім, і я так не хочу його покидати. Все ж таки прожила тут все життя…"

Маршрутки у вихідні не їздять

Дякую за черешню, прощаюся і йду далі. У городі порається Марія Василівна, мешканка будинку №1 цього ж провулку. Запитую, як їй тут живеться.

Район Клокучка у Чернівцях – із гравійними дорогами та зсувом: репортаж «МБ» - фото


"Дороги погані, – відказує жінка. – І транспорту майже немає. Оце коли послабили карантин, то дали сюди два автобуси маршрутки №43. Він їздить що 50 хвилин. Але тільки в будні, на вихідні і державні свята його немає. То ми вже звикли пішки ходити або просимося під’їхати з тими, у кого є машина".

За словами місцевих, поблизу – лише один магазин. Найосновніше вони купують у ньому. А "по-серйозному" закуповуються раз на тиждень-два, спускаючись до міста. Люди вже настільки звикли до такого життя, що не розповідають про це з якимось обуренням.

Поблизу магазину сидить пара пенсіонерів. Припікає сонце, тож вони заховалися від нього під дахом. Кажуть, чекають на маршрутку, щоби їхати на дачу.

Район Клокучка у Чернівцях – із гравійними дорогами та зсувом: репортаж «МБ» - фото


"Ще років 5 тому я читав в інтернеті, що запланували тут заасфальтувати дорогу. Але її й досі не зробили, – зауважує Олексій Михайлович. – А ще тут зупинки немає. Чекаємо на маршрутку, то добре, якщо магазин відчинений і нас пустять відпочити. А так навіть ніде присісти. Мені 78 років, коліна болять, стояти не можу. То підстеляю пакет і сідаю на бетон, а що робити. А якщо дощ, то куди ховатися? Було би добре, щоб облаштували зупинку з лавочкою та навісом".

Нарешті під”їжджає маршрутка №43 і пенсіонери поспішають зайняти місця. Водій на хвилинку виходить подихати свіжим повітрям. Хоча й дихати особливо нічим – повітря стало сухим, і після проїзду транспорту здійнялася курява. Цікавлюся, чи зручно їздити гравійною дорогою.

Район Клокучка у Чернівцях – із гравійними дорогами та зсувом: репортаж «МБ» - фото


"Та де там зручно! – відказує водій. – Ви ж бачите, які дороги? Це тільки такий "пазік", як мій, тут може проїхати. Але я тішуся тим, що роблю корисну справу – перевожу людей. Може, колись і мені хтось щось добре зробить…"

Район Клокучка у Чернівцях – із гравійними дорогами та зсувом: репортаж «МБ» - фото


Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Галина Олійник
12-06-2021, 19:27
Коментарів 0 Переглядів 8 673

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.