Невідома Буковина: як зникає так зване Нижнє місто

Новини Чернівців / Про Чернівці / Невідома Буковина
10 038
0
Невідома Буковина: як зникає так зване Нижнє місто

Одна з найстаріших міських вулиць свою назву отримала від єврейської синагоги, яка з давніх-давен розташовувалася тут. Коли 1865 року Нижнє місто охопила страшна пожежа, вціліла лише кам’яна синагога, решта дерев’яних будиночків майже повністю згоріли.

"Залишилися написи і ліпнина"



У фонді Галицького намісництва зберігся цікавий документ про розподіл місць для моління у синагозі. Отримані кошти використовували для внутрішнього опорядження споруди.

У 1959 році культовий заклад закрили, а приміщення передали під фабрику. Зруйнували розкішні внутрішні інтер’єри, комплекс опинився в жалюгідному стані. Згодом будинок під № 31 відремонтували, але синагоги тут більше немає. Про її колишнє призначення нагадує вцілілий напис над входом.

Колись на вулиці Синагоги розташовувалися найгарніші будинки тодішніх Чернівців та найважливіші єврейські установи. Зараз в плачевному стані знаходяться деякі будівлі, на яких ще збереглася рідкісна ліпнина. Особливо вразив будинок № 53 – дуже цікавий, але з облізлим фасадом. Над входом до будівлі № 34 зберігся лише напис. На вулиці було кілька родинних синагог, які перебудували під житло.

У двоповерховому будинку під № 6 раніше була школа навчання на івриті "Сафа Іврія". У 1918 році тут знаходилася крайова шкільна спілка, при якій працювали підготовчі курси для вчителів та вихователів дитсадків. У будівлі № 18 було товариство допомоги незаможним "Дім суботи". Від давніх часів збереглися решітка вхідних дверей, зірка Давида та деякі літери від назви.

У будинку № 29 знаходився єврейський шпиталь, який спорудили 1791 року, а потім перебудували. Тут лікували і багатих, які платили, і бідних – за рахунок громади. Головний лікар обов’язково мав бути випускником австрійського університету, доктором медицини, хірургом, магістром акушерства. При шпиталі були будинок опіки для незаможних літніх євреїв, синагога, лазня. У 1930-х добудували новий корпус, кошти на який пожертвував співак Йозеф Шмідт. За радянських часів тут розташовувалася міська лікарня.

"Забили понад тисячу паль"

П’ятого лютого 1995 року мешканців вулиць Одеської й Синагоги (тоді Барбюса) налякали підземні поштовхи і незрозумілий гул. "Це почалося після обіду. Усе раптом почало повзти, ніби змія: земля під ногами, дерева. Викручувало стіни будинків, зносило дахи, на подвір’ї з’явилися великі тріщини, – пригадує Марія Вакарчук, яка проживає у будинку № 57-4. – Наш сад поповз в урвище. За ним простягалася вулиця Одеська , яка потопала в зелені. Вона взагалі зникла. Я дуже налякалася, почала плакати. Нам вимкнули електроенергію, газ. Людей почали переселяти в гуртожитки. Ми з чоловіком відмовилися, ночували в сараї. Мучилися так сім-вісім місяців, бо не хотіли залишати свою хату".

Жінка заводить на подвір’я, показує урвище, куди сповз її сад. "Бачите, туди поступово сунеться і паркан, який ми прив’язали дротами, – скаржиться. – Ось потріскала плитка і земля. Живемо – ніби на вулкані, спати спокійно не можемо. Якби тут забили три-чотири палі, то може, зупинили би зсув".
Колишній працівник фірми "Трансміст", який працював на зсуві з першого дня, розповів: "Викликали спеціалістів із БАМу, котрі знали всю технологію укріплення таких схилів, а ми їм допомагали. Тоді забили понад тисячу паль на 40-метрову глибину. Спеціально придбали бурильний агрегат за п’ять мільйонів доларів. На кожному будинку, що розташований поблизу зсуву, встановили маячки, які контролюють зсувні процеси. Якщо на них з’являються тріщини – існує небезпека".

Під час зсуву було зруйновано 800 метрів водогону, 680 –каналізації, приблизно 1800 – магістральних електрокабелів, міську лікарню № 2 на 190 ліжок, склади трикотажної фірми "Арніка", інші фірми та підприємства. Матеріальні збитки становили понад 1460 мільярдів купоно-карбованців. Загальна площа, охопленої зсувними процесами, сягнула восьми гектарів.

– Із 1999 по 2005 роки у Чернівцях діяла програма боротьби зі зсувом, – розповів начальник міського управління з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Володимир Самолюк. – Вона мала фінансуватися насамперед з держбюджету і передбачала виконання робіт на 70 мільйонів гривень. На жаль, її виконали лише на п’ять відсотків. Згодом розробили нову програму на період з 2007 по 2014 роки, на яку запланували понад 80 мільйонів гривень, з яких 70 мільйонів повинна була виділити держава, решту – місцеві бюджети. Але уряд її не розглянув і грошей не виділив. Останніми роками програма боротьби зі зсувами взагалі не фінансується. А в місті є вісім небезпечних ділянок, які необхідно укріпити. На жаль, немає системного спостереження за розвитком зсувних підземних процесів. Тому ніхто не може сказати, що насправді відбувається в глибині. А маячки – це лише поверхневе спостереження.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

Не перевищуйте швидкість: де у Чернівцях працюють камери, які фіксують порушення ПДР
У Чернівцях завтра перекриють завантажену вулицю: будуть обрізати дерева
Контролювали весь повітряний простір Європи: відомий мандрівник показав колишній секретний об’єкт на Буковині - відео
Витягати з того світу – це просто робота: Чернівецький центр екстреної медичної допомоги очолив рейтинг успішних реанімацій в Україні
ексклюзив
Чернівчан просять достойно провести загиблого солдата Василя Зельмановича
На Буковині модернізують залізничний пункт пропуску через українсько-румунський кордон
Місця вистачає не всім: у яких школах діти навчаються змішано через малі укриття
Нинішній епідсезон на Буковині був важким: від грипу померло четверо людей
Герої Буковини: під час виконання бойового завдання загинув Григорій Малиш
ЧТУ хоче купити три нові тролейбуси за 50 мільйонів гривень

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм