Невідома Буковина: які політичні партії діяли в Чернівцях понад 100 років тому

Новини Чернівців / Про Чернівці / Невідома Буковина
3 920
0
Невідома Буковина: які політичні партії діяли в Чернівцях понад 100 років тому

"Руська рада" була свого роду політичним клубом або політичним товариством і складалася з тих самих представників, що й "Руська Бесіда".

Так звані народовці, яких об’єднували ці два товариства, вважали себе політичними діячами, які репрезентують весь український народ, йдеться у книзі "Буковина: її минуле і сучасне" (Д. Квітковський, Т. Бриндзан, А. Жуковський).



Вони навіть не думали про створення якоїсь політичної партії із політичною програмою.

Проте, під впливом політичних процесів, які відбувалися, зокрема, на Галичині, політично-партійних рух розпочався й на Буковині. У 1907 році була створена "Національна Рада", завданням якої було заснувати народну партію. Ще тоді був великий спротив щодо створення партії на Буковині, однак після непорозуміння між Ст. Смаль-Стоцьким та М. Васильком, заснували так звану націонал-демократичну партію.

Вона продовжувала традиції та політику народовців, хоча вже й мала партійну програму. Ця програма не виходила поза рамки австрійської конституції, а її єдиним політичним постулатом було здобуття якомога більших можливостей для буковинських українців на просвітньо-культурному та економічному полі.

Ця партія була лояльною до австрійської держави. Вона мала за собою величезну кількість українського буковинського населення й була, так би мовити, правлячою в регіоні партією. Партійним органом був "Народній голос" (1911-1915 рр.), редагований Ю. Сербинюком. Раніше народовці не мали свого партійного органу, тому й користувалися "Буковиною" для своєї мети.

В останні роки перед Першою Світовою війною виникла неофіційна, позапрограмна ідея з’єднати в одне політичне "тіло" Буковину, Галичину, Волинь і Поділля у рамках Австро-Угорської імперії, проте ця мрія не була втілена.

В опозиції до націонал-демократичної партії була радикальна партія Буковини, яка виникла в 1906 році. Вона переважно складалася з молодого енергійного "учительства", яке "поборювало занадто сервілістичну поставу народовців до австрійської держави".

Ця партія не виходила у своїй програмі із заперечення окупанта, але обстоювала думку, що "замість просити й жебрати, українці мають домагатися і жадати". Різниця між двома партіями була більше у революційних гаслах.

"Не провадили ніякої іреденти й не думали розлучатися з австрійськими монархами. Проте, порівняно з архильояльниною поставою націонал-демократичної партії, радикальна партія принаймні вносила новий, свіжий дух, гіднішу поставу в політичне життя українців Буковини", – йдеться у книзі "Буковина: її минуле і сучасне".

Лідером радикальної партії був Теодор Галіп, а представниками її були Ілько та Остап Поповичі, Наполеон Бігарій, Г. Гордий та інші.

Третя партія на Буковині – соціал-демократична, представниками якої було українське робітництво. Вона стояла в опозиції до перших двох партій та сповідувала "інтернаціональний соціалізм". Заснована у 1906 році, вона мала гасло: "Пролетарі усіх країн, єднайтесь". Офіціозом партії був тижневик "Борба", а її лідером був Осип Безпалко.

Ця партія мала досить організовані кадри, але її інтернаціоналістичні гасла, боротьба проти релігії та священицтва не мали великої підтримки серед буковинців у селах.

Спроби створити четверту українську партію на Буковині, після конфлікту між Смаль-Стоцьким та Васильком, не увінчалися успіхом. Не лише тому, що війна, яка назрівала, не дозволила цього, а й через те, що ані один, ані інший "не мали нових ідей, нових політичних програм, на яких була б змога заснувати нову партію".

Українська Народна Партія, як опозиційна політсила Смаль-Стоцького до націонал-демократичної партії, очолюваної Васильком, не могла створити нової програми. Зрештою, орган цієї партії "Україна" (1912-1914 рр.) "вніс трохи свіжості в українське буковинське життя, підніс тут національну температуру". Проте, особливого значення тут не мали ані ця партія, ані її орган.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

Не перевищуйте швидкість: де у Чернівцях працюють камери, які фіксують порушення ПДР
У Чернівцях завтра перекриють завантажену вулицю: будуть обрізати дерева
Контролювали весь повітряний простір Європи: відомий мандрівник показав колишній секретний об’єкт на Буковині - відео
Витягати з того світу – це просто робота: Чернівецький центр екстреної медичної допомоги очолив рейтинг успішних реанімацій в Україні
ексклюзив
Чернівчан просять достойно провести загиблого солдата Василя Зельмановича
На Буковині модернізують залізничний пункт пропуску через українсько-румунський кордон
Місця вистачає не всім: у яких школах діти навчаються змішано через малі укриття
Нинішній епідсезон на Буковині був важким: від грипу померло четверо людей
Герої Буковини: під час виконання бойового завдання загинув Григорій Малиш
ЧТУ хоче купити три нові тролейбуси за 50 мільйонів гривень

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм