Понад сто років у Чернівцях були дуже морозні зими, випадало багато снігу. Це засвідчують історичні матеріали, спостереження науковців та спогади очевидців. В Австрійській імперії всі поштамти у другій половині дня отримували прогноз погоди на два наступні дні й були зобов’язані донести їх до жителів монархії вісьмома мовами.
* Дослідник історії Чернівців Раймунд Фрідріх Кайндль пише, що зима 1829-1830 років була дуже суворою. Санний шлях утримувався від половини листопада до кінця березня. Мороз сягав 26 градусів протягом тривалого періоду. У Коломиї навіть замерзла ртуть у барометрах і термометрах, що буває лише за температури нижче 32 градусів. На Буковині загинуло майже три чверті фруктових дерев.
* Лютою була зима 1844-1845 років. Сніг тоді лежав аж до Великодня, який святкували 23 березня.
* Важкою видалася також зима 1865-1866 років. Газета "Буковина" писала про смертельні випадки від голоду та знесилення. Біднота змушена була харчуватися лише жолудями.
* Шостого лютого 1870 року на Буковині зафіксували найнижчу температуру -28 градусів морозу, подекуди – 30 градусів. Через замерзання сталося багато смертей. Було порушено роботу залізниці. Сувора зима вигнала навіть вовка до околиць міста, якого прогнали мешканці Винної гори.
* Коли ховали письменника Юрія Федьковича 14 січня 1888 року, був такий сильний мороз, що замерзли музичні інструменти. Про це писав Осип Маковей у своїй книзі "Життєпис Осипа Юрія Гординського-Федьковича":
"Дорогою з кафедри до кладовища музика йшла, але нічого не грала, бо інструменти на сильнім морозі замерзли. На кладовищі серед великої студени і метелиці відправили священники панахиду".
* Священник Келестин Костецький у "Хроніці парохії греко-католицької в Чернівцях" пригадував, якою холодною і сніжною була зима 1915 року. Він тоді важко захворів, шість тижнів пролежав і схуд на 25 кілограмів.
* Колишній директор навчально-наукової геофізичної обсерваторії ЧНУ Віл Антонов на основі понад столітніх метеорологічних спостережень дійшов висновку, що найнижчі абсолютні мінімуми були у січні-лютому суворої зими 1940 року. Тоді в січні мінімальна температура повітря становила 31,5 градуса морозу.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
21-01-2021, 22:00
0
3 122