Невідома Буковина: коли ховали Федьковича, замерзли інструменти

Новини Чернівців / Про Чернівці / Невідома Буковина
3 421
0
Невідома Буковина: коли ховали Федьковича, замерзли інструменти

Понад сто років у Чернівцях були дуже морозні зими, випадало багато снігу. Це засвідчують історичні матеріали, спостереження науковців та спогади очевидців. В Австрійській імперії всі поштамти у другій половині дня отримували прогноз погоди на два наступні дні й були зобов’язані донести їх до жителів монархії вісьмома мовами.

* Дослідник історії Чернівців Раймунд Фрідріх Кайндль пише, що зима 1829-1830 років була дуже суворою. Санний шлях утримувався від половини листопада до кінця березня. Мороз сягав 26 градусів протягом тривалого періоду. У Коломиї навіть замерзла ртуть у барометрах і термометрах, що буває лише за температури нижче 32 градусів. На Буковині загинуло майже три чверті фруктових дерев.



* Лютою була зима 1844-1845 років. Сніг тоді лежав аж до Великодня, який святкували 23 березня.

* Важкою видалася також зима 1865-1866 років. Газета "Буковина" писала про смертельні випадки від голоду та знесилення. Біднота змушена була харчуватися лише жолудями.

* Шостого лютого 1870 року на Буковині зафіксували найнижчу температуру -28 градусів морозу, подекуди – 30 градусів. Через замерзання сталося багато смертей. Було порушено роботу залізниці. Сувора зима вигнала навіть вовка до околиць міста, якого прогнали мешканці Винної гори.

* Коли ховали письменника Юрія Федьковича 14 січня 1888 року, був такий сильний мороз, що замерзли музичні інструменти. Про це писав Осип Маковей у своїй книзі "Життєпис Осипа Юрія Гординського-Федьковича":

"Дорогою з кафедри до кладовища музика йшла, але нічого не грала, бо інструменти на сильнім морозі замерзли. На кладовищі серед великої студени і метелиці відправили священники панахиду".

* Священник Келестин Костецький у "Хроніці парохії греко-католицької в Чернівцях" пригадував, якою холодною і сніжною була зима 1915 року. Він тоді важко захворів, шість тижнів пролежав і схуд на 25 кілограмів.

* Колишній директор навчально-наукової геофізичної обсерваторії ЧНУ Віл Антонов на основі понад столітніх метеорологічних спостережень дійшов висновку, що найнижчі абсолютні мінімуми були у січні-лютому суворої зими 1940 року. Тоді в січні мінімальна температура повітря становила 31,5 градуса морозу.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

Не перевищуйте швидкість: де у Чернівцях працюють камери, які фіксують порушення ПДР
У Чернівцях завтра перекриють завантажену вулицю: будуть обрізати дерева
Контролювали весь повітряний простір Європи: відомий мандрівник показав колишній секретний об’єкт на Буковині - відео
Витягати з того світу – це просто робота: Чернівецький центр екстреної медичної допомоги очолив рейтинг успішних реанімацій в Україні
ексклюзив
Чернівчан просять достойно провести загиблого солдата Василя Зельмановича
На Буковині модернізують залізничний пункт пропуску через українсько-румунський кордон
Місця вистачає не всім: у яких школах діти навчаються змішано через малі укриття
Нинішній епідсезон на Буковині був важким: від грипу померло четверо людей
Герої Буковини: під час виконання бойового завдання загинув Григорій Малиш
ЧТУ хоче купити три нові тролейбуси за 50 мільйонів гривень

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм