Знайти озера з лебедями в селі Чортория, що за 35 кілометрів від Чернівців, нескладно. У селі навіть вказівник встановили, щоб усі охочі могли без проблем дістатися облюбованого птахами місця. Минулої зими на цих водоймах знайшли прихисток майже 200 лебедів. Нині тут діє орнітологічний заказник "Чорторийський", йдеться в публікації "МБ".
Відновлюють дамбу за 10 мільйонівДорога до озер добре утрамбована колесами автівок. Неподалік водойм – екскаватор, трактори. Як розповіли місцеві жителі, прибережні дамби вздовж Черемоша зруйнував паводок 2020 року, після чого ріка змінила русло і накрила галькові озера. Саме на них через теплі підводні течії уже багато років зимують лебеді. Порівняно з попередніми роками, води в озерах трохи більше, але, за словами місцевих, все одно вона кудись тікає.
"Роботи з відновлення дамб тривали до 31 грудня. Писали, що на них із бюджету витратили 10 мільйонів гривень. Дамбу прорвало на 600 метрів. Її цілком не відновили ще з минулої повені, а цьогоріч взагалі її донищило. Чи буде продовжено її відновлення, не знати, хоча там є ще роботи чимало. Все залежить від фінансування", – розповідає Іван Доскалюк, пенсіонер із села Брусниця.
Під’їжджаємо ближче до озер. Людей тут зібралося чимало, милуються красивими великими птахами, які неквапно перепливають від одних своїх "гостей" до інших, аби поласувати тим, що їм привезли.
Наразі на чорторийських озерах зимує понад 60 птахів.
Пан Іван розповідає, що влітку тут гніздувалося п’ять пар лебедів.
"Сиділи на гніздах, деякі малих вивели, але повінь їх забрала. Люди трохи рятували, але більшість не змогли. Якби не повінь і хижаки, то лебедів могло би бути зараз більше", – розповідає Іван Доскалюк.
Птахи людей не бояться, звикли до них, тим паче, що на озера мало хто приїжджає з порожніми руками.
Годувати краще овочами
Природоохоронці кажуть, що лебеді – це дикі птахи, які можуть про себе подбати й самі. Годувати їх за сприятливих погодних умов не обов’язково, хіба що в морози понад десять градусів. Якщо ж є бажання пригостити пернатих, то краще принести їм овочів: тертих моркви чи капусти. Ця їжа корисна для птахів. Здебільшого їх підгодовують зерном пшениці, кукурудзи. Часто в руках у відвідувачів озер можна побачити хліб. Ним годувати водоплавних птахів не радять. Хоча люди так не вважають: "Ми їмо, і їм не зашкодить!".
"Дивися, як вони парочкою плавають", – зауважує жінка і вказує на двійко лебедів посеред озера.
Вони й справді весь час плавають разом, то наближаються до людей попоїсти, то відпливають. Раптом посеред водойми один із птахів голосно лопоче крильми, розправляючи їх, наче обіймає свою супутницю. На це звертають увагу всі на березі. "Вони таки вірні, не те, що люди", – зітхає літня жінка, розсипаючи пакет пшениці вздовж берегової лінії.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber
7-01-2021, 15:05
0
2 157