У музейних фондах Чернівнцького художнього музею зберігається понад 50 образів Миколая-Чудотворця. Вони відносяться здебільшого до XVIII – ХХ століть. Ікони написані на дереві, здебільшого це липа, полотні, склі.
Кожна – ексклюзивна і виглядає по-іншому, але їх потрібно реставрувати, йдеться у публікації "МБ".
"Ікони знаходили під час експедицій музейних працівників у 70-80-х роках минулого століття в зруйнованих храмах, на церковних дзвіницях або людських горищах. Деякі приносили самі буковинці", - каже завідувачка відділом науково-освітньої роботи Лариса Курущак.
Найстаріша українська ікона Святого Миколая датована XVII століттям і виставлена в експозиції.
"Судячи із зображення, вона написана не зовсім професіоналом-іконописцем. Образ великого розміру, отож, ймовірно, колись висів у церкві. Дуже цікава ось ця ікона, написана професіоналом із дотриманням усіх церковних канонів, прикрашена рослинними орнаментами. Гадаю, раніше вона могли бути покрита сусальним золотом, яке зняли. Її передали нам працівники СБУ. Понад десять років тому вони виявили в лісі схованку з багатьма іконами, які, напевно, хотіли переправити за кордон", – розповідає пані Лариса.
У фондах зберігається керамічний фрагмент найдавнішого образу святого Миколая на Буковині. Він датований приблизно ХІІ-ХІІІ століттям.
Його виявили під час археологічних розкопок.
Маємо також металеві іконки із зображенням Миколая-Чудотворця.
У залах художнього музею є унікальні домашні образи Святого Миколая.
"Такі ікони писали народні майстри і продавали їх на ярмарках. Використовували яскраві кольори, щоби образи виднілися у темних домівках простих людей", – пояснює науковиця.
Майже всі ікони святого Миколая, представлені в експозиції, відреставрував завідувач науково-реставраційного відділу музею Володимир Краснов.
Виставку ікон Святого Миколая можна побачити онлайн на сторінці Художнього музею.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
19-12-2020, 13:24
0
2 492