Утримувати офіси стало невигідно, але не скрізь і не всім.
Про це йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".
З початком епідемії побільшало приміщень, від яких відмовилися підприємці. Адже чимало з них перейшли працювати в онлайн, а декому не вигідно утримувати офіси через високу вартість оренди.
Як нині живе малий і середній бізнес у місті?
"Покинули офіси, пішли працювати у скайп""Криза вплинула на ринок комерційної нерухомості, – каже "МБ" керівник рієлторського агентства Сергій Босовик. – Однак я би не сказав, що ця проблема в Чернівцях є настільки масштабною, як за кордоном. Що ж до оренди, у місті подешевшала оренда приміщень, зокрема, в офісних центрах й таких будівлях, що мають великі площі. Торгова площа, якщо й подешевшала в оренді, то на відсотків 5-10. У деяких районах міста – до 15%. А в деяких навпаки виросла. Все залежить від розташування цих приміщень".
Як зауважив Сергій Босовик, окремі орендодавці упродовж останніх "карантинних" місяців робили знижки своїм клієнтам до 70%.
"Але з відновленням бізнесового життя в місті ця вартість оренди знову пішла вгору, – каже експерт. – І зараз ситуація наблизилася приблизно тієї, яка була до початку цієї кризи. Деякі об'єкти, я знаю, стали ще дорожчими. Це ж ринок: якщо люди сплачують таку вартість, значить воно того вартує ".
За словами експерта, у місті є чимало районів та будинків, де торгівля "розквітає" практично завжди. Там знайти підприємцеві вільне приміщення для оренди нелегко. У таких приміщеннях вартість оренди не змінювалась у період карантину. Натомість впали ціни на оренду в місцях із слабкою торгівлею.
"Це стосується "другорядних" вулиць чи площ всередині житлових кварталів. Там вартість оренди знизилась приблизно на 20%, а можливо, і на 40%. Навіть на торгові площі", – додав Босовик.
Що ж до вартості офісних приміщень, які виставляють на продаж, то за словами рієлтора, вона залишилась на минулому рівні.
"Вона або залишилась така, як була, або на 10-15% впала, – каже Сергій Босовик. – На осінь, гадаю, ще на десять відсотків подешевшає. Не секрет, що люди почали більше працювати онлайн. Чимало підприємців позакривали свої офіси і працюють по скайпу чи в ZOOM".
"Тьху-тьху, від нас ніхто не з’їхав"Найменш болісно пережили коронавірусну кризу ті орендодавці, які йшли на поступки клієнтам, надаючи їм знижки за оренду приміщень. Про це "МБ" розповів підприємець на ринку нерухомості, який попросив не вказувати його прізвище.
"З мого досвіду скажу, що, звісно, відбулось коригування, – каже він. – Деякі з орендодавців були не дуже гнучкими та лояльними. Тож нині вони перебувають у "підвішеному" стані, частина їхніх приміщень звільнилася. Проте основна маса орендодавців із розумінням підійшла до ситуації в бізнесі і давала подекуди значні знижки. Приблизно 50% від загальної суми сплати. А дехто взагалі за два-три місяці не нараховував плату за оренду своїм орендарям".
За словами підприємця, за період епідемії від нього не втекли клієнти лише завдяки знижкам, які його фірма надавала.
"Скажімо, ті, хто у нас орендує офісні приміщення, відчули, що до них за цей період ходить лише 20-30% клієнтів. Відповідно, вони так само хотіли зменшення цін. Тож знижку ми їм дали. Тьху-тьху, від нас ніхто не з’їхав", – сказав експерт.
"Дехто тільки з першого серпня почав працювати. Так само в нас один об’єкт є, якому ми взагалі нічого не нараховували. Проте основна маса отримала зменшення орендної плати до 50%", – повідомив він.
Проте не всіх підприємців торкнулася криза, стверджує експерт.
"Продуктові магазини, скажімо, взагалі не мають проблем. У них ще навіть краще пішов бізнес. Звісно, вони про це не говорять і нікому не скажуть. Але я так розумію, що їм нема біди. Зрозуміло, що там і коригування вартості оренди ніякого не було", – додав чоловік.
Яка ситуація з орендою комунальних приміщеньВіталій Гавриш, директор департаменту розвитку міськради:"Міська рада не контролює, як приватний бізнес веде свою діяльність. Ми лише збираємо інформацію і моніторимо її для загального нагляду. Але проконтролювати ми це не можемо.
Що ж до комунального майна, такої проблеми, з одного боку, немає. Тому що міськрада пішла на поступки – зменшила орендну плату на період, коли підприємці не працювали в пік епідемії. По-друге, на жаль, зараз застопорився закон про оренду, він не працює вже дев’ятий місяць. І це також впливає на загальну ситуацію – люди не відмовляються, а користуються тими приміщеннями, які вони отримали в оренду раніше. Проте щодо тих приміщень, які вільні, грубо кажучи, з лютого 2020 року, ми нічого досі не можемо зробити через ProZorro – через відсутність технічної можливості. Кабмін не ухвалив ще два підзаконні акти. З їх прийняттям мають вирішити цю проблему. Приміщень, що пустують, у місті приблизно пів сотні".
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
10-08-2020, 09:32
0
5 379