У Чернівцях понад століття тому була велика кількість готелів, де зупинялися європейські знаменитості, що приїжджали сюди. Найбільше готелів було на нинішніх площах Центральній та Філармонії, вулиці Поштовій, біля церкви Святої Параскеви.
Ось декілька цікавих фактів про тогочасні готелі та їхніх постояльців.
Будівля нинішнього художнього музею була зведена в 1900-1901 роках на місці готелю "Russie". Поруч знаходився ще один готель "Weis", який спорудили у середині ХІХ століття. Спершу це був особняк губернатора Буковини. Австрійський імператор Франц Йосиф зупинявся тут під час свого візиту до Чернівців 1855 року. Згодом будівлю використовували як готель. Зараз тут Румунський народний дім.
У будинку, що на розі вулиць Руської та Головної, був готель "Paris" ("Париж"). Він мав десять номерів, із них чотири – двомісні. Тут також були кав’ярня та дві конюшні на 30 коней. Власник Шапіро сплачував за оренду щомісяця 1000 крон. У роки Першої світової війни готель зайняли військові.
На тодішній вулиці Ратушній, 6 (нині Головна, 34) знаходився готель "Метрополь", пізніше переймонований на "Централь". Його першим власником був Ісаак Требич. Відтак заклад перейшов у власність фундації Гайнріха та Жозефіни Вагнерів, яка допомагала дітям-сиротам. У кав’ярні-ресторані готелю відвідувачам пропонували найкраще обслуговування, прекрасні вина та лікери. Готель мав 17 номерів – 9 односпальних і 8 двоспальних, велику залу для ресторану та конюшню на 8 коней. У 1894 році тут встановили автономну динамомашину, за допомогою якої електрифікували готель і ресторан.
Площу Філармонії прикрашає імпозантна будівля колишнього готелю "Брістоль". Його відкрили 31 липня 1906 року. В готелі було 57 кімнат і три ліфти. Тут селилися заможні відвідувачі міста. У 1940 році приміщення націоналізували, оцінивши його в чотири мільйони лей. Зараз тут проживають студенти-медики.
Нинішній готель "Київ" спорудили в 1830-1840 роках. Спершу він називався "Kronprinz", після ремонту 1902-1903 років – "Metropol", після перебудови 1926 року – "Palace".
Як пише один із дослідників історії Чернівців та Буковини Іван Сандуляк, у 1788 році в місті діяло 20 гостинних домів. Зокрема, гостинний двір "Під Золотим кораблем" був заснований корчмарем Йосифом Моншайном у 1784 році.
Письменник Василь Кожелянко у повісті "Срібний павук" розповідає про детективів кримінального бюро Чернівецької квестури поліції Кароля Штефанчука та Гельмута Гартля, які у ресторані готелю "Пажура Нягре" ("Чорний орел") сиділи в засідці на найнебезпечнішого розбійника міста Думітра Кантеміра. В цьому готелі його коханка працювала кельнеркою.
Аби привабити відвідувачів, готелі рекламували у місцевих газетах. Приміром, про готель "У принца Австрійського" (згодом "Палас") писали: "Готель обставлений по-новому, солідно та елегантно, за сучасною модою, з усіма зручностями. Ціни помірні, обслуговування своєчасне й уважне. Сподіваюся якнайкраще задовольнити всі побажання шановної подорожуючої публіки. Із повагою Вільгельм Тіттенгер".
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
31-07-2020, 22:00
0
3 697