Кава і перша кав'ярня у Чернівцях з’явилася раніше, ніж у Львові - на півтора десятки років.
Першу кав’ярню у місті Лева відкрив кондитер Яків Леваковський у 1802 році (в інших джерелах у 1804 році), а в Чернівцях кав’ярню відкрили ще у 1788 році.
За описом історика Раймунда Фрідріха Кайндля, у 1786 на розі вулиці Панської та Ринкової площі почали викорчовувати пеньки, щоб побудувати там готель "Три корони". У 1788 році у цьому готелі відкрили кімнату для кави. Відомо, що зерна кави привозили з Гамбурга (Німеччина), а туди – з Америки. Кімната, в якій кавували, користувалася неабиякою популярністю.
Першу повноцінну кав’ярню в Чернівцях під назвою "Європа" (Cafè de l’Europe) у 1879 році відкрив Бернгард Зільбер. Вона стала центральним місцем для щоденних рандеву містян. Справи пішли так добре, що виникла потреба облаштувати цей заклад більш елегантно та на кращому місці. У травні 1885-го Зільбер перевів "Європу" у наріжний будинок на вулицях Панській та Квітковій, де до того знаходилася Буковинська продуктово-фруктова біржа.
Родзинкою кав’ярні був її багатолітній офіціант Дьордій, який неперевершено жонглював серветками. "Європу" в 1899 році викупив Сало Штерн, який розширив кав’ярню і заново оздобив.
Почали облаштовувати кав’ярні у своїх приміщеннях і чернівецькі готелі. Так, у 1891 році Пілпель відкрив кав’ярню у готелі "Молдавія" біля церкви Святої Параскеви. Молодий та підприємливий Йозеф Ландау відкрив у 1892-му кав’ярню у готелі "Вайс" на площі Ринок.
Ігнац Енглер, який кілька років пропрацював касиром у кав’ярнях "Європа" та "Вайс", у січні 1892-го відкрив власну кав’ярню "Енглер" (Cafè Engler) на вулиці Ратушній, 18. Ще один багатолітній касир кафе "Європа" Йозеф Катц відкрив 16 грудня 1898 року власну кав’ярню "Під біржею" (Zur Börse) на вулиці Поштовій, 5, яку облаштував у "великоміському" стилі. Він передбачав наявність більярдних та ігрових столів і багато свіжої преси.
На початку вулиці Панської 2 грудня 1898 року Йозеф Ландау відкрив легендарну кав’ярню "Габсбурґ" (Cafè Habsburg). Її внутрішнє оздоблення із настінними розписами професора Євгена Максимовича приголомшувало відвідувачів витонченим смаком і комфортом. Тут вперше у місті було відкрито окремий дамський салон. Та найбільше вражає сьогодні рекламний анонс цієї кав’ярні, де жирним шрифтом зазначалося, що на відвідувачів чекають 250 різних газет та журналів зі всього світу! Культ читання можна було тут практикувати годинами, замовивши лише єдину чашку кави.
"Кав’ярні та громадські місця мають власну долю, – повідомляла газета "Czernowitzer Tagblatt" 25 грудня 1909 року. – Ще якихось два роки тому кав’ярня "Габсбург" була місцем зустрічей всіх суспільних класів краєвої столиці Чернівці. У будь-який час тут можна було відпочити, приємно провести зустріч, і відчувалася найкраща аура у місті для сучасної людини. Але вже скоро згасла зірка цієї кав’ярні, через низку обставин необхідно було її закрити…"
У 1909 році "Габсбург" придбали два чернівецькі підприємці Апісдорф та Вольман, щоби зробити його найкращою кав’ярнею в місті. Для цього Апісдорф здійснив подорож до Лондона, Генуї, Риму, Флоренції, Монте-Карло, Ніцци, Парижа та Берліну, звідки привіз замальовки та ідеї для облаштування закладу.
Використано матеріали з книги "Чернівці. Антикварні нариси" (Сергій Осачук, Микола Салагор)Більше цікавих та маловідомих фактів з історії Чернівців та Буковини ви можете прочитати у рубриці "Невідома Буковина" на сайті molbuk.uaЧитайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
13-05-2020, 22:00
0
8 383