Три дні глава Католицької церкви перебував у сусідній із Буковиною країні. Він відвідав найбільші міста – Бухарест та Ясси, а також місто Блаж. До останнього міста майже 450 кілометрів і майже 8 годин їзди.
На зустрічі з Папою у Яссах побували чернівецькі римо-католики. А у місті Блаж, яке є центром греко-католицької церкви Румунії, побували чернівецькі греко-католики.
Три великі автобуси від Чернівецької єпархії УГКЦ вирушили до Румунії у суботу зранку. Вартувала така поїздка – 1500 гривень, що включала в себе переїзд, нічліг та обід у готелі.
Перший день – субота, був екскурсійний, а вже другий – неділя, був присвячений перебуванню у Блаж. У цій поїздці було майже 180 людей, також і єпископ Чернівецької єпархії УГКЦ Йосафат Мощич. Він мав доручення від глави УГКЦ Святослава Шевчука представляти українську церкву на цій прощі в Румунії. І разом з румунськими єпископами був біля центрального вівтаря поруч із Папою.
Можна сказати, що Румунія за нашим кордоном – це продовження Буковини: з краєвидами, хатами… Лише дороги, звісно, кращі. Румунія – православна країна, що відображається і на стилях відомих пам’яток.
Побувавши у Качіці, селі Сучавського повіту, ми мали чудову можливість побачити два монастирі Південної Румунії: у містечку Гумор та у селі Воронець. Ці будівлі дуже схожі між собою, але кожен має свою історію. Обидва монастирі датовані 14 та 15 століттям, їх історію туристам розповідають монахині.
Нічліг перед зустріччю у Блажі був запланований у м. Бистриця. Насолодитися розкішним готелем майже не було часу, адже о 5-й ранку потрібно було виїхати у Блаж, і переїзд зайняв три години. Кожен паломник мав спеціальне запрошення на зустріч із Папою у міському парку Свободи. Люди були розділені на сектори.
Десятки автобусів у довжелезній лінії залишалися перед Блажем. До самого парку у місто всі йшли пішки. Від в’їзду і вздовж вулиць міста поліція наглядала за дотриманням порядку. Спеціальну перевірку треба було пройти і перед входом у парк. Румуни поприходили на зустріч із Папою з національними прапорцями, дехто мав у руках і прапорці Ватикану. Хтось передбачливо зайняв місця під деревами, а хтось рятувався від спеки парасолями. Для віддалених секторів було встановлено кілька екранів. Окремий сектор був відведений для священиків. Прибув сюди і Президент Румунії із дружиною. Всі виглядали Папу чи то з одного боку від центру, чи з іншого. А він на папомобілі з’явився з боку останніх секторів.
Вперше з часу свого понтифікату, Папа Франциск в рамках Апостольської подорожі очолив Святу Літургію у візантійському обряді. Літургію румунською мовою супроводжував чудовий спів хору. Українським паломникам, звісно, нічого не було зрозуміло. Але головне у цій подорожі було помолитися разом із Папою та відчути його енергетику.
Тут, на цій зустрічі, Папа Франциск проголосив блаженними сімох румунських греко-католицьких єпископів, які постраждали за віру під час комуністичного режиму. Дехто з людей прийшов з портретами цих єпископів, більшість були одягнені у шалики, де ці румунські блаженні були зображені.
Загалом у парку Свободи зібралося майже 60 тисяч людей. Ще кілька тисяч стояли на вулицях міста, маючи нагоду побачити Папу, коли він проїжджав містом. Румунській поліції не зовсім вдалося скоординувати вихід людей із парку. Тисячі паломників одним потоком заповнили сусідню вулицю і так одним натовпом під сонцем рухалися далі. Кому вдалося вийти швидше, з верхньої вулиці знімали на відео цю людську річку. Звичайно, дійти аж за місто, та ще й під сонцем, до своїх автобусів, не легко. Але, як правило, ніхто не нарікав. Враження і емоції від зустрічі із Папою Франциском, який має такий великий авторитет у світі, значно важливіші.
Наталія Фещук
Фото автора, Ярослава Волощука та з сайту Vatican News
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram