У Чистий четвер біля Чернівецького краєзнавчого музею відбувся майстер-клас Галини Старинської із написання писанок.
Галина родом із Кіцманщини. Каже, що писанкарством займається вісім років. Серед її різноманітних захоплень це – найцікавіше.
– Я не займаюся постійно написанням писанок, а лише перед Великоднем. Це моє хобі.. Для мене писанкарство – це радісна пора, яка допомагає душевно налаштуватися до свят. Це дуже цікаво, адже ти заздалегідь не можеш передбачити, якою ж писанка вийде, – каже Галина Старинська.
Писанкарства вчилася самостійноПисати писанки Галина навчилася самостійно. Вона придбала одну книгу з писанкарства і за нею вчилася. Каже, що спочатку писанки виходили не витонченими. Та Галина не опускала руки, а ще більше працювала над тим, аби таки опанувати це мистецтво.
– Спочатку писанки були дуже криві. Не було концепції, яким має бути орнамент. Малювалося все, що в голову приходило. Та й інструментів у мене хороших не було. Ті писачки, якими ми виводимо лінії воском на яйці, були зроблені з гілочок бузини. Їх за гривню продавали бабусі. Вони майже не придатні до писання. Не було й спеціального приладу, де треба розігрівати віск. Я ту конструкцію сама сконструювала. І хоча віск у тих писачках дуже швидко застигав, я писала ними три роки. Потім я придбала професійні інструменти, багато літератури і навіть побувала на майстер-класі з писанкарства в Коломиї, – розповідає майстриня.
–Я купила книгу, і за цієї одною-єдиною книгою я вчилася писанкарства. Взяла яйця, купила віск, писачки. Мені це настільки сподобалося, що тепер я кожного року пишу писанки, – каже майстриня.
"Пишу персональні писанки"Писати Галина починає заздалегідь, аби встигнути зробити для усіх близьких та друзів, щоб ніхто не залишився ображеним.
– Якщо я планую робити писанку і подарувати чоловікові, я малюю на ній дубовий листочок, тому, що це чоловічий символ. Для дівчат пишу червоні писанки з квіточками – символ кохання, цвітіння. Я з Кіцманщини, де більш розповсюдженими є рослинні орнаменти на писанках. От вони мені більше до душі. Також пишу і геометричні орнаменти, наприклад "Сорокаклинку". Це такі трикутнички, поєднані між собою, що означають єдність неба, землі і людини, – каже Галина.
Майстриня робить і персональні писанки.
–У мене є подруга, яка дуже любить лисичок. Але, як відомо, лисички на писанках не пишуть. Та для неї я пишу лисичку, таку руденьку на темно-синьому фоні, і вона тому страшенно тішиться.
Майстриня каже, що навіть не важливо, настільки точною та філігранною виходить писанка, важливо, що людина вкладає в неї.
Як писати писанку:Потрібні яйця, олівець, писачок, віск натуральний, свічка, барвники.
Яйця миємо та обробляємо оцтом, щоб краще фарба лягла. Олівцем наносимо орнамент. Після цього беремо писачок, набираємо віск, розтоплюємо його та виводимо першу частину орнаменту. Після цього занурюємо у першу ємкість з фарбою. Фарбуємо яйця за принципом від світлого до темного. Далі виводимо другу частину візерунку воском та занурюємо в темніший колір. Так робимо, допоки яйце повністю не розфарбувалося.
Довідково: щоб кольори були більш насиченими, можна додати до півлітра води два пакетики фарби.
Додати до фарби 2 ложки оцту, аби покращити якість забарвлення.
Фарбу заливають гарячою водою. Після того, як вона охолола, починаємо писати.
Віск на писанці виводимо за допомогою свічки: підносимо яйце до свічки і тримаємо 2-4 секунди над свічкою. Розтоплений віск витираємо з яйця сухою серветкою.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
26-04-2019, 21:57
0
2 469