З початком нового політичного сезону нардепи активно візьмуться за самопіар, а суттєвих зрушень у впровадженні реформ очікувати не варто. Що ще прогнозують місцеві і столичні політологи? "Молодий буковинець" зібрав їх думки щодо роботи парламенту, виборів президента, подій на Сході та ситуації в регіоні.
Що варто очікувати від Верховної РадиОлексій Кандюк, політолог:– Ми вже вступили в період не тільки в президентської, а й в парламентської виборчої кампанії. Тому слід розуміти, що більшість кандидатів у президенти балотуватимуться з прицілом на парламентські вибори.
Рада з усіх сил буде намагатися працювати у сфері популяризації окремих лідерів. Варто очікувати багато популізму, блокування реформ та підвищення тарифів тощо. Тобто, усі політичні сили намагатимуться "їздити" на соціально вразливих темах для населення.
А з іншого боку, варто не забувати, що ми живемо за зовнішні гроші. А оскільки для отримання цих коштів ми повинні проводити реформи, парламент якісь намагання і порухи в цьому питанні таки здійснюватиме. Проте наскільки ці спроби будуть вдалими й успішними – зараз важко судити.
Ігор Буркут, політолог:– Президентська кампанія вже розпочалася. Це значить, що нардепи будуть займатися насамперед нею. Депутати зацікавлені в першу чергу тим, щоб пережити парламентські вибори і знову опинитись у Раді. Відтак вони будуть займатися популізмом, демагогією, як завжди – щоб здобути голоси виборців під час наступних виборів. Нічого доброго від роботи Ради я не очікую. І це помітно з їхнього настрою у перший день роботи.
Євген Магда, політолог:– Президентська кампанія буде досить складною. У парламенті достатньо багато претендентів на цю посаду, і вони будуть відповідно ставити на перше місце свої інтереси. Тому я не очікую великих проривів. Сподіваюся, що парламенту вдасться ухвалити бюджет на 2019 рік і розпочати розгляд змін до Конституції у частині закріплення курсу України на ЄС і НАТО. Чогось більшого від нього, чесно кажучи, я не очікую.
Якою буде президентська кампаніяОлексій Кандюк:– Ми входимо у вибори, яких Україна ще не бачила. Про це свідчать усі рейтинги і головне – антирейтинги. Зараз не стільки важливо, який у політика рейтинг підтримки, якщо рейтинг антипатії в нього значно більший. Я би не брався прогнозувати, хто може вийти у другий тур. Адже, маючи приблизно однакові показники основних претендентів на крісло гаранта, і знаючи, що приблизно 60 відсотків виборців досі не визначились, за кого голосуватимуть, робити якісь прогнози – дуже хоробрий вчинок.
З іншого боку, ми точно спостерігатимемо намагання Росії влізти у нашу політику з усіх боків. Цей вплив Кремля ми можемо яскраво спостерігати з екранів телебачення, де останнім часом присутність Медведчука – як належне.
Гадаю, це буде боротьба всіх проти всіх з різними мірами підтримки від різних сил.
Ігор Буркут:– Боротьба буде надзвичайно жорстокою. Я думаю, що це буде найбрудніша і найжорстокіша кампанія за всю історію незалежної України, адже йдеться про те, чи збережеться Україна як така, чи вона знову перетвориться на "Хохландію" під опікою Москви. Найголовніше – які ресурси будуть вкладені у цю кампанію, і звідки? Дуже багато залежить від того, чи зможуть проукраїнські сили змобілізуватися і не давити одна на одну, а висунути єдиного кандидата, борючись саме за його обрання.
Євген Магда, політолог:– Вона буде насичена, брудна і широкомасштабна. Вона буде не стільки цікавою, скільки в’язкою. Болото буде нагадувати. Думаю, що більшість кандидатів буде шукати можливості для того, щоб переконати виборців, які ще не визначились із вибором.
Чи варто очікувати кадрових змін в ОДАОлексій Кандюк:– Очевидно, що Фищук
(голова ОДА, – авт.) намагається вести якусь власну гру. Не знаю, з якою метою – аби залишитися, чи щоб не бути покараним. Є думка, що напередодні президентських виборів його можуть відправити у відставку для підсилення команди Порошенка в регіонах – шляхом призначення на цю посаду іншої людини.
Ігор Буркут:– Перед кожними президентськими виборами гарант ставить своїх людей у регіонах на посади голів ОДА. Я не знаю, на кого працює Фищук, тому мені складно відповісти, чи очікує його відставка.
Як зміниться ситуація у Чернівецькій міськрадіОлексій Кандюк:– Гадаю, перед тим, як депутати знімали міського голову Олексія Каспрука, "у верхах" велася дуже серйозна робота. І, мабуть, головна її мета була –не допустити жодних перевиборів у Чернівцях до проведення президентських. Що буде після цих виборів – складно сказати. Думаю, що всі сили у міськраді робитимуть усе, щоб не допустити переобрання міського голови.
Ігор Буркут:– Депутати, які усунули з посади Олексія Каспрука, почнуть ділити гроші. Наслідком цих "дерибанів" буде те, що вони переб’ються між собою, як павуки у банці. На жаль, жодного оптимізму в мене з цього приводу немає.
Чи вдасться парламенту призначити перевибори, зараз складно сказати. Але, виходячи з сучасного розкладу сил у Верховній Раді, виходячи з того, що загострюється боротьба за майбутні вибори, усі відсторонення мерів, сільських голів – це все ланки одного ланцюга, переходу в контрнаступ учорашніх сил. Вони достатньо сильні у Верховній Раді.
Чи очікувати загострення на фронтіОлексій Кандюк:– Кілька експертів звернули увагу на те, що після смертей кожного з "героїв ДНР/ЛНР" не було жодних особливих "шухерів" з боку Росії. Мовляв, убили – то убили. А після смерті Захарченка ми спостерігаємо певну паніку. Починається розслідування ФСБ… Цілком ймовірно, що Росія захоче використати це вбивство як нібито порушення Україною перемир’я для того, щоб потужно просувати проникнення на Донбас.
Але я дуже сподіваюся, що масштабного наступу Росії на Україну не буде. Хоча не варто забувати, що росіяни активно працюють над дестабілізацією на всій території України.
Ігор Буркут:– Судячи з інформації, яка надходить із джерел у РФ, розігрується абсолютно новий сценарій – повернення Донбасу в Україну. Мовляв, це робиться для того, щоб донецькі виборці проголосували за тих, хто потрібен Москві. Так що будемо дивитися, яка точка зору переможе в Росії. На мій погляд, Путін ще не прийняв остаточне рішення.
Євген Магда:- До президентських виборів Росія буде ігнорувати будь-які доводи розуму з приводу необхідності вести діалог. Вона чекає зміни влади в Україні. І, за великим рахунком, цього у Росії не приховують. Тому, треба з цього виходити і усвідомлювати, як буде діяти далі РФ. Вона намагатиметься використати окуповані території у власних інтересах для того, щоб перетворити її на тягар для України. І щоб Україна більше працювала на холостих обертах.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
10-09-2018, 15:41
0
1 906