День Конституції. Як народжувалась стаття про мови головного документу України

Новини Чернівців / топ новини / новини
3 474
0
День Конституції. Як народжувалась стаття про мови головного документу України

Одна з найбільш відомих та найбільш обговорюваних статей Конституції України - про мови - була розроблена професором, народним депутатом з Чернівців Тарасом Кияком.

Про те, як народжувалась стаття 10 Конституції України, на своїй Facebook-сторінці повідомив його син, політичний аналітик Максим Кияк.

"Хоча 28 червня у мене і асоціюється, у першу чергу, з днем народження мами, у якої сьогодні, до слова, ювілей. Та, разом із тим, не можу не поділитися цією світлиною пропозиції до статті 10 Конституції України (про мови) авторства мого батька.

День Конституції. Як народжувалась стаття про мови головного документу України


Як він сам згадував, жоден із близько десяти запропонованих варіантів мовної статті інших народних депутатів тоді, у 1996 році не набирали достатньої кількості голосів. І тоді ним як народним депутатом України та філологом за фахом було вирішено запропонувати свій варіант. Третю фразу статті, де йшла мова про вільний розвиток російської мови та мов національних меншин батькові підказав Вадим Гетьман. І не в останню чергу саме завдяки такому її формулюванню статтю було проголосовано, адже комуністам, втомленим від безсонної "Конституційної ночі" тоді здавалося, що тим пунктом російській надаються преференції. Наступного дня ж вони усвідомили свою епічну помилку та було вже запізно. Ось саме таким чином і з‘явилася одна з найбільш відомих і найбільш обговорюваних статей нашої Конституції. Чимало політичних діячів і політичних говорунів потім намагалися (і досі намагаються) примазатися до її авторства. Але факти, зокрема і ця світлина, котра публікується вперше, свідчать самі за себе.

День Конституції. Як народжувалась стаття про мови головного документу України


Пізніше тато жартував, що він робив усе можливе, щоби прийняття Конституції присвятити саме до дня народженню моєї мами. Впорався", - написав М. Кияк.

Як відомо, Тараса Кияка не стало у січні цього року: громадський та політичний діяч помер у лікарні після важкої хвороби.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram

0 коментарів

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.
Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
купить iPhone 17 Pro Max в Одессе, цены в Украине
ТОП 10
Лишилося дві найхолодніші ночі: синоптикиня розповіла, коли чекати потепління
73 847
Раптово втратив свідомість: на Буковині поліцейський трагічно помер під час служби
23 840
У Чернівцях група лікарів допомагала ухилянтам оформити інвалідність: подробиці
15 438
Провулок Ентузіастів - на вулицю Героїв УПА: у Чернівцях перейменують дві вулиці та стадіон
9 636
Буковинцю, який кинув гранату в поліцейських, повідомили про підозру
7 028
10 тисяч євро за кожного: на Буковині викрили схему переправлення ухилянтів
6 849
Світла буде більше: на Буковині оновили графік відключень світла на сьогодні
6 499
У Чернівцях низка будинків залишиться без води на невизначений термін: адреси
5 467
Чоловік, який кинув гранату в поліцейських на Буковині, був п'яний: відео затримання
5 317
Апеляційний суд залишив під вартою підозрюваного у викраденні 13-літньої школярки
5 313