У Чернівцях науковці ЧНУ на прохання кореспондента molbuk.ua перевірили якість ранніх овочів, які купила на стихійних точках, на базарах та в супермаркетах, які входять до борщового набору.
Продавці різного віку та з різних куточків області активно продають на стихійних точках та ринках ранню городину: картоплю, моркву, буряк та капусту. Чимало цих овочів і в супермаркетах.
Зразки молодої картоплі, буряка, моркви та капусти ми віднесли у лабораторію з експертизи якості та безпеки харчової продукції Чернівецького національного університету, що діє в Інституті біології, хімії та біоресурсів ЧНУ.
Результати дослідження ранніх овочів"Ми дослідили у лабораторії зразки ранніх овочів, з яких зазвичай буковинські господині готують борщ, і визначили у них гранично допустиму концентрацію, тобто вміст нітратів, велика кількість яких у продуктах, може становити небезпеку для здоров’я, – говорить Анастасія Сачко, хімік, доцент кафедри хімічного аналізу, експертизи та безпеки харчової продукції. – Власне, ми не виявили суттєвого перевищення вмісту нітратів. "Найчистішими" виявилися зразки картоплі та моркви, які купили на стихійних точках міста та на ринках. Буряки, за своїми властивостями, трохи більше "вбирають" нітратів, тому і результати гірші, але концентрація нітратів у них була нижчою за гранично допустиму концентрацію. У гичці, з якої часто господині готують чи то салати, чи то додають до салатів, нітратів менше, ніж у самому коренеплоді".
"Науковці нашої кафедри минулого року в лабораторії також досліджували зразки молодої капусти. Цьогоріч вирішили повторити експеримент, оскільки попередньо вміст нітратів перевищував норму. Ми дослідили зразки із супермаркетів ("Сільпо", "Велмарт") та ринку "Зелений". Шкідливі речовини не перевищують допустимий вміст, але слід зауважити, що найбільше їх у качанах, які так люблять гризти діти та й і дорослі. Саме вони найбільше накопичують отруйних речовин. Трохи менше нітратів у поверхневих листках, а найменше – у серединних", – каже Людмила Гіждеван, завідувач навчальних лабораторій для студентів спеціальності "Харчові технології" ЧНУ.
"Перед уживанням ранніх овочів радимо всім замочити попередньо їх у воді кімнатної температури протягом двох-трьох хвилин, декілька разів змінюючи воду. Це дозволить зменшити вміст нітратів", – додає Анастасія Сачко.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram