"Не втамовує спрагу, а її посилює"
Виробники на яскравій етикетці вказують, що у склад солодкої газованої води входять тільки натуральний сік, вода та цукор, заперечуючи, що там містяться синтетичні барвники чи ароматизатори.
Кореспондент "МБ" віднесла на аналіз зразки солодкої газованої води в Інститут біології, хімії та біоресурсів ЧНУ, де діє сучасна навчальна лабораторія з експертизи якості та безпечності харчової продукції.
Для дослідження взяли три зразки солодкої води, різні за ціною.
Результати дослідження трьох зразків солодких напоїв
Вартість солодкої води
1 зразок 4,6 грн. за 1 л
2 зразок 20,8 грн. за 1 л
3 зразок 22,2 грн. за 1 л
Аналіз на кислотність (рН)
1 зразок 3,49
2 зразок 3,18
3 зразок 2,72
Вміст цукру
Зразки Вміст цукру на етикетці Вміст цукру за аналізом
1 зразок 10 % 10,1 %
2 зразок 10,4 % 10,2 %
3 зразок 10,6 % 10,3 %
*Відсоток цукру у 100 г продукту
"Усім відомо, що організм людини на 70% складається з води. Для підтримки нормального стану необхідно в певній кількості вживати рідину. А це і супи, і соки, і чай, і кава,– говорить Ігор Кобаса, професор, доктор хімічних наук, завідувач кафедри хімічного аналізу, експертизи та безпеки хімічної продукції. – Відомо, що до складу солодких газованих напоїв можуть входити яблучна, лимонна та ортофосфатна кислоти, які використовують як консерванти, синтетичні барвники, цукор або його замінники".
Науковець каже, що вживання солодкої газованої води може викликати і низку хвороб
"Це і печія, і різні алергічні реакції, хвороби шлунково-кишкової системи. Не раджу також вживати ці напої дітям. Крім того, не бажано купляти такі напої, які розливають у пластикові пляшки, адже вони виготовлені з різних полімерів, більшість з яких не придатні для зберігання газованих напоїв протягом тривалого часу. Краще купувати у скляних пляшках", – додає хімік.
"За нашими результатами, виробники вказали правдиво вміст цукру на етикетці, але і це доволі високий показник, – Солодка вода ніколи не втамує спрагу через високий вміст цукру. Людина схоче знову і знову випити її", – каже Марія Воробець, кандидат хімічних наук, доцент кафедри хімічного аналізу експертизи та безпеки харчової продукції.
"У всіх досліджуваних зразках дуже низький рівень рН, тобто вони дуже кислі. (За нормами ДСТУ 7525:2014 показник рН для питної води має бути у межах від 6,5 до 8,5). Якщо у людини підвищена кислотність шлунка, то це негативно вплине на стан здоров’я. Ми категорично через це не рекомендуємо вживати солодкі газовані напої. А крім того, у них міститься дуже багато синтетичних барвників та ароматизаторів, адже натуральні дуже дорого коштують і не так довго зберігаються", – додає хімік.
"Щоб показати на прикладі вміст кислотності у солодких газованих водах достатньо взяти лакмусовий папірець, такий собі індикатор кислотності. Чим більше кислоти – чим інтенсивніше забарвлення", – додав Ігор Кобаса.
Спочатку науковець вмочив папірець у соляну кислоту. Ледь жовте забарвлення стало бордовим, а потім у солодку газовану воду – забарвлення стало насичено-червоним, майже не відрізнялося від забарвлення кислоти.
"А ви уявіть, що трапиться, коли концентрована, потрапить в організм. Тобто чим нижчий рН, тим вища кислотність", – каже завідувач кафедри.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram