RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Просіла підлога, стіни й стеля криві та пошарпані: школа на Буковині в аварійному стані


При в’їзді у Давидівку з боку Зрубу-Комарівського на пагорбі видніється триповерхова цегляна будівля – потемніла, в бур’янах. Трохи нижче, біля трьох будівель, чути дитячий гамір та сміх: це школа, де учні навчаються до дев’ятого класу, а потім йдуть до старшої школи, до якої звідси – добрих шість кілометрів. З дороги видно три сільські хатини, або, як кажуть учителі, це три корпуси.

Про це повідомляє кореспондент molbuk.ua

Варто зайти у приміщення, як виникає бажання чимшвидше вийти на подвір’я, де свіже повітря і легко дихається. У школі немає учительської кімнати, педагоги містяться у бібліотеці. Директор навчального закладу примістилася у кімнатці, схожій на армійську каптерку. У тісних класах просіла підлога, стіни й стеля криві й пошарпані, таке враження, що вони ось-ось впадуть. Із тильного боку стіна тримається на підпорах.

– Бідуємо вже не перший рік. Перший корпус школи був побудований ще у 1932 році, два інших – пізніше. Нині у нас навчається 135 учнів, є 18 педагогів. Кількість дітей зростає з кожним роком. Приміром, наступного навчального року до школи ходитиме вже 155 учнів. У ній навчаються діти, які мешкають на кутах Старий і Новий Зруби. З осені влиються й ті школярі, які навчаються у Зрубі-Комарівському, у Сторожинецькому інтернаті та Чернівецькій спецшколі, а це понад двадцять учнів. Згідно з реформою освіти, ці навчальні заклади розформують, бо діти повинні навчатися там, де проживають їхні батьки. А у нас надзвичайна тіснява, та й школа в аварійному стані. Перший корпус перегнив, на дах майстри бояться підніматися, у приміщеннях грибок. Взимку температура в класах сягає 6-12 градусів тепла. Діти з учителями на уроках роблять фіззарядку, аби зігрітися, пічки димлять, розпалюємо їх до великого накалу, але тепло не зберігається. Через перенагрів вони руйнуються, з 14 пічок цього року треба перекладати половину. Діти часто хворіють, троє вчителів мають алергію на грибок,– директор Давидівської школи розповідає Марія СЕМЕНЮК.

– У вас є розпочата будівля нової школи, коли її добудують?
– Її почали будувати ще восени 2007 року, разом зі школою у Кам’яній, але в цьому селі вона давно є, а наша стала довгобудом. Розрахована вона на 250 учнів. Готовність – відсотків 50. Навчальний корпус накритий, є вікна. Окремо знаходиться харчоблок, який теж накритий, а третій корпус – спортзал, учительська й актовий зал – без даху, мокнуть і руйнуються. Будівельників тут ми не бачили вже, мабуть, років шість. У лютому мені сказали, що на будові з’явилася якась делегація. Пішла туди, з’ясувалося, що це посадовці з ОДА. Вони повідомили, що голові ОДА подадуть гарантійний лист. Після розмови з ними у мене склалося враження, що посадовці й не думали заходити до старої школи . До речі, у нас із жовтня минулого року й стаціонарні телефони не працють. Телефонувала на гарячу лінію "Укртелекому", відповіли, що протягом доби зв’язок буде відновлено, а чекаємо досі.

Поки ми розмовляли з директором, до школи прийшло з десяток батьків, які довідалися, що є журналіст.

– Не дай, Боже, в будь-який момент може впасти стеля чи стіна, покалічить дітей чи вчителів, адже школа аварійна, хто відповідатиме ? – каже Олена Крушельницька. – Скрізь грибок, вікна такі, що легко видавити. Нині тут навчаються вже мої внуки, учителює дочка. Другий корпус побудований із ракушняку, дуже від нього холодно. Майже щороку у класах міняють підлогу, бо гниє. Три рази на місяць білимо у класах, бо гналі стіни тріскають. Ніхто з начальства до нас не приходить, приміром, голова Сторожинецької ОТГ, до якої ми належимо, ще не був у цій школі.

– Перегородки між класами такі тонкі, що чути вчителів, які ведуть уроки, – додає Домніка Никифоряк. – У сьомому класі чимала діра в підлозі, в інших класах – трухляві стіни. Коли ж чергові вибори, то кандидати божаться, що допоможуть добудувати школу, але потім забувають про це.

– У Давидівці школа знаходиться на балансі управління капітального будівництва ОДА, щороку міняються підрядники, офіцяють фінансування, однак довгобуд залишається, – розповідає Микола КАРЛІЙЧУК, голова Сторожинецької ОТГ. – Старий заклад – аварійний, батьки скаржаться в різні інстанції, а нова школа нидіє. Аналогічна ситуація й із дитсадком у райцентрі, його готовність – 70 відсотків, черга дітей налічує сотні. Днями мав розмову з Мариною Порошенко, розповів про проблему, обіцяла допомогти. На балансі ОТГ є ще незавершений НВК на Майдані, це колишнє село, яке нині є околицею райцентру: до шести мільйонів гривень ми спрямували сюди. Давидівській же школі ми допомагаємо в ремонті, придбанні інвентарю, меблів.

– Проект добудови школи розроблено, і зараз він перебуває на затвердженні в мінрегіонбуді. Якщо проект буде, то вже у 2019 році школу можна добудовувати. Кошторисна вартість робіт – 60 мільйонів гривень, – повідомила начальник департаменту освіти ОДА Оксана ПАЛІЙЧУК.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
19-05-2018, 20:45
Коментарів 0 Переглядів 2 036

Фото ілюстративне

Понад 15 країн світу є споживачами продуктів із нашого краю


Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.