При в’їзді у Давидівку з боку Зрубу-Комарівського на пагорбі видніється триповерхова цегляна будівля – потемніла, в бур’янах. Трохи нижче, біля трьох будівель, чути дитячий гамір та сміх: це школа, де учні навчаються до дев’ятого класу, а потім йдуть до старшої школи, до якої звідси – добрих шість кілометрів. З дороги видно три сільські хатини, або, як кажуть учителі, це три корпуси.
Про це повідомляє кореспондент molbuk.ua
Варто зайти у приміщення, як виникає бажання чимшвидше вийти на подвір’я, де свіже повітря і легко дихається. У школі немає учительської кімнати, педагоги містяться у бібліотеці. Директор навчального закладу примістилася у кімнатці, схожій на армійську каптерку. У тісних класах просіла підлога, стіни й стеля криві й пошарпані, таке враження, що вони ось-ось впадуть. Із тильного боку стіна тримається на підпорах.
– Бідуємо вже не перший рік. Перший корпус школи був побудований ще у 1932 році, два інших – пізніше. Нині у нас навчається 135 учнів, є 18 педагогів. Кількість дітей зростає з кожним роком. Приміром, наступного навчального року до школи ходитиме вже 155 учнів. У ній навчаються діти, які мешкають на кутах Старий і Новий Зруби. З осені влиються й ті школярі, які навчаються у Зрубі-Комарівському, у Сторожинецькому інтернаті та Чернівецькій спецшколі, а це понад двадцять учнів. Згідно з реформою освіти, ці навчальні заклади розформують, бо діти повинні навчатися там, де проживають їхні батьки. А у нас надзвичайна тіснява, та й школа в аварійному стані. Перший корпус перегнив, на дах майстри бояться підніматися, у приміщеннях грибок. Взимку температура в класах сягає 6-12 градусів тепла. Діти з учителями на уроках роблять фіззарядку, аби зігрітися, пічки димлять, розпалюємо їх до великого накалу, але тепло не зберігається. Через перенагрів вони руйнуються, з 14 пічок цього року треба перекладати половину. Діти часто хворіють, троє вчителів мають алергію на грибок,– директор Давидівської школи розповідає Марія СЕМЕНЮК.
– У вас є розпочата будівля нової школи, коли її добудують?– Її почали будувати ще восени 2007 року, разом зі школою у Кам’яній, але в цьому селі вона давно є, а наша стала довгобудом. Розрахована вона на 250 учнів. Готовність – відсотків 50. Навчальний корпус накритий, є вікна. Окремо знаходиться харчоблок, який теж накритий, а третій корпус – спортзал, учительська й актовий зал – без даху, мокнуть і руйнуються. Будівельників тут ми не бачили вже, мабуть, років шість. У лютому мені сказали, що на будові з’явилася якась делегація. Пішла туди, з’ясувалося, що це посадовці з ОДА. Вони повідомили, що голові ОДА подадуть гарантійний лист. Після розмови з ними у мене склалося враження, що посадовці й не думали заходити до старої школи . До речі, у нас із жовтня минулого року й стаціонарні телефони не працють. Телефонувала на гарячу лінію "Укртелекому", відповіли, що протягом доби зв’язок буде відновлено, а чекаємо досі.
Поки ми розмовляли з директором, до школи прийшло з десяток батьків, які довідалися, що є журналіст.
– Не дай, Боже, в будь-який момент може впасти стеля чи стіна, покалічить дітей чи вчителів, адже школа аварійна, хто відповідатиме ? – каже Олена Крушельницька. – Скрізь грибок, вікна такі, що легко видавити. Нині тут навчаються вже мої внуки, учителює дочка. Другий корпус побудований із ракушняку, дуже від нього холодно. Майже щороку у класах міняють підлогу, бо гниє. Три рази на місяць білимо у класах, бо гналі стіни тріскають. Ніхто з начальства до нас не приходить, приміром, голова Сторожинецької ОТГ, до якої ми належимо, ще не був у цій школі.
– Перегородки між класами такі тонкі, що чути вчителів, які ведуть уроки, – додає Домніка Никифоряк. – У сьомому класі чимала діра в підлозі, в інших класах – трухляві стіни. Коли ж чергові вибори, то кандидати божаться, що допоможуть добудувати школу, але потім забувають про це.
– У Давидівці школа знаходиться на балансі управління капітального будівництва ОДА, щороку міняються підрядники, офіцяють фінансування, однак довгобуд залишається, – розповідає Микола КАРЛІЙЧУК, голова Сторожинецької ОТГ. – Старий заклад – аварійний, батьки скаржаться в різні інстанції, а нова школа нидіє. Аналогічна ситуація й із дитсадком у райцентрі, його готовність – 70 відсотків, черга дітей налічує сотні. Днями мав розмову з Мариною Порошенко, розповів про проблему, обіцяла допомогти. На балансі ОТГ є ще незавершений НВК на Майдані, це колишнє село, яке нині є околицею райцентру: до шести мільйонів гривень ми спрямували сюди. Давидівській же школі ми допомагаємо в ремонті, придбанні інвентарю, меблів.
– Проект добудови школи розроблено, і зараз він перебуває на затвердженні в мінрегіонбуді. Якщо проект буде, то вже у 2019 році школу можна добудовувати. Кошторисна вартість робіт – 60 мільйонів гривень, – повідомила начальник департаменту освіти ОДА Оксана ПАЛІЙЧУК.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
19-05-2018, 20:45
0
2 036