Сьогодні, 30 березня, у народі відзначають Теплого Олекси. Колись казали: "Олексій, чоловік Божий, зиму нанівець зводить" і "Покинь сани – бери віз".
– Теплого Олекси вважається святом пасічників. Цього дня зазвичай виставляли бджіл на пасіку. Та цьогорічний березень виявився досить холодним, тому бджоли ще не літають, – розповів
пасічник Володимир Дудка. – Пасічник кропить бджіл свяченою водою, примовляючи: "Теплий Олекса випускає бджіл на весну. Приносьте густі меди, рівні воски Богу на офіру, а господареві на пожиток". Молився і просив Господа дати медове літо та захистити бджіл від всякої напасті.
– За стародавнім віруванням, саме в день Теплого Олекси вівсянка вперше співає свою пісню, сповіщаючи про весну, – розповів
етнограф Микола Шкрібляк. – Казали, хто на Теплого Олекси почує вівсянчину пісню, буде весь рік веселий. Цього дня щука лід хвостом розбиває. І це можна почути, якщо прийти вранці до річки. Толму рибалки святкують цей день, сподіваючися "на добрі лови", бо "хто не почитає святого Олексія, чоловіка Божого, тому риба на руку не піде".
На Теплого Олекси журавлі повертаються з вирію. Колись діти кидали перед птахами на землю червоний пояс або хустку, щоб ці птахи далі не летіли, а кружляли над тим місцем, і вигукували: "Колесом, колесом – над червоним поясом!". Також дівчата зав’язували вузли на хустці або поясі та кидали на землю перед журавлів, щоб вийти заміж. Зруйнувати журавлине гніздо – великий гріх, оскільки журавель – небесний птах.
Мисливці розповідають, що в день Теплого Олекси ведмеді прокидаються та йдуть шукати поживи, а лисиці переселяються зі старих нір у нові.
– Дівчата колись вірили в те, що як на Теплого Олекси подарувати жебракові сорочку, не забаряться старости, – каже етнограф. – А ще напередодні Теплого Олекси дівчата йшли ввечері на леваду, де росла стара верба, та із заплющеними очима виламували гілочку. Якщо вона виявлялася рівною та довгою, майбутній чоловік буде високим і струнким. Тією гілочкою намагалися торкнутися хлопця, який подобається. Цього дня, повернувшись із церкви, господар вибирали зерно для посіву, бо тоді воно добре вродить і буде чисте, як золото.
Народні прикмети*Тепла сонячна погода на Телого Олекси віщує врожай на хліб і багаті рої.
*Якщо ранок ясний, рої будуть виходити ранками, а як вечір ясний, рої будуть виходити вечорами.
*Великі струмки снігу, що розтанув, передвіщають мокре літо.
*Яка погода на Олекси, то така і на Великдень буде.
*Якщо на Теплого Олекси бджоли зроблять перший обліт, буде добрий медозбір.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
30-03-2018, 11:46
0
2 570