RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Колекціонер зібрав понад 800 значків і медалей про Чернівці (ФОТО)

Днями у Центральному палаці культури відбулася виставка колекції значків і медалей про Чернівці та Буковину історика Юрія Миська. Його колекція налічує понад 800 значків і медалей лише періоду СРСР і незалежної України.

"Зацікавився значками ще у дитинстві, почав збирати, а більше 20 років тому вирішив зосередитися на створенні колекції значків і медалей про Чернівці і Буковину, - розповідає Юрій. – Почав підбирати, обмінювати. Тематика значків про Чернівці теж є різна. Так, наприклад, мене зацікавила тема першого фестивалю "Червона Рута", який відбувався у нашому місті в 1989 році. Думаю, що зібрав всі значки, які були до фестивалю випущені.

Унікальний значок – до 590-річчя міста

– Хто ці значки замовляв і виготовляв?

До певних подій замовляла серії значків влада. Найчастіше на них були стилізовані ворота університету, як найбільш впізнаваний елемент. Але часто до круглих дат замовляли значки підприємства: "Гравітон", "Кварц", "Легмаш", "Електронмаш" та інші. "Ось, наприклад, значок "50 років металообробному заводу". Знаю достовірно, що і виготовляли значки у Чернівцях – на "Кварці", "Легмаші".
До багатьох подій також замовлялися значки. Так, у радянські часи обов’язково виготовляли їх до партійних і комсомольських конференцій. Часто у Чернівцях проводилися якісь з’їзди, іноді навіть загальносоюзні. "У мене є пам’ятна медаль до "Всесоюзного слёта юного солдата войны" до 40–річчя перемоги 1985 року".
Багато значків замовляли клуби за інтересами – наприклад, туристи, які ходили в походи.
Трапляються і досить курйозні значки з точки зору нинішнього часу. Наприклад, "Ленинский райком ВЛКСМ "Не расстанусь с комсомолом" з вушком і червоною стрічкою – мабуть, нагородили якогось комсомольського активіста.
Значки на металі більш якісні та довговічні. Одні бувають із гравіюванням, інші покриті емаллю. Багато пластмасових, які часто тріскають, розклеюються.

– Які значки є особливо цінними?

Для колекціонерів особливо цінними є унікальні предмети, які виготовлялися в невеликій кількості. Так, до 600-ліття Чернівців було виготовлено досить багато значків. "А ось у мене є унікальний – до 590-ліття міста влада замовила відповідний значок, він був розроблений, але замовлення так і не зробили, значок існує лише у двох екземплярах. Або рідкісний значок випускника Чернівецького медінституту 1959 року – цих значків було випущено десь 30, але залишилися одиниці".

"Маю навіть два значки, присвячені газеті "Молодий буковинець"

– Є певна частина значків, які я навіть ще не знаю, чому присвячені. На них розміщена якась абревіатура без розшифрування чи вказівки дати. Або із зображенням, які складно розшифрувати. Чи маю значок першого клубу атлетизму в Чернівцях – на ньому немає ні року, ні адреси. Тоді це було зрозуміло, але з часом втрачено.
Серед авторів зображень не лише невідомі художники, а є і відомі майстри. Так ескізи багатьох значків розробляв Орест Криворучко, зокрема до 600-ліття міста.
Є навіть медаль до завершення будівництва "Черемошу"

– У твоїй колекції не лише значки?

– Є, зокрема, підбірка медалей до певних подій. Буквально сьогодні я знайшов медаль у футлярі, створену до будівництва готелю "Черемош".
Ювілейні медалі – "100-річчя обласної лікарні", до 100-річчя університету, до річниць підприємств, якими нагороджували найкращих працівників. Була тоді така практика нагороджувати грамотами передовиків, а в роки круглих дат і значками, і медалями.

– Звідки до тебе потрапляють поповнення колекції?

– Щось потрапило від інших колекціонерів, але переважно купую. На ринку на вулиці Зеленій – там мене вже знають. У багатьох чернівчан позалишалися значки від старших поколінь, це якимось чином потрапляє у продаж. Це не гроші, цінних металів не містять, тож при визначенні ціни орієнтуюся на те, скільки могло б коштувати їхнє виготовлення тепер. Наприклад, металевий обійшовся б у 70-80 гривень, пластмасові – 5-30 гривень – як домовимося з продавцем.

– Виготовляють значки і зараз?

- Я сам розробив і замовив кілька власних значків: "20 років "Червоній Руті", беру участь у роботі Сторожинецького аматорського театру, то розробляю значки до його вистав. Випустив значок до Петрівського ярмарку. Достатньо мати певну ідею, а існують фірми, які готові розробити дизайн та виготовити значки.
Але останнім часом значки виготовляють дедалі менше, бо їх витісняють магнітики – магнітики охочіше купують і простіше розмістити вдома, почепивши на холодильник.

До теми

Фалеристика – допоміжна історична дисципліна, яка вивчає нагороди, пам’ятні медалі, знаки та значки. Цінне джерело для історії, адже написи на значках і медалях дозволяють датувати певні події або й взагалі дізнаватися про них.

Колекціонер зібрав понад 800 значків і медалей про Чернівці (ФОТО)
Колекціонер зібрав понад 800 значків і медалей про Чернівці (ФОТО)
Колекціонер зібрав понад 800 значків і медалей про Чернівці (ФОТО)
Колекціонер зібрав понад 800 значків і медалей про Чернівці (ФОТО)
Колекціонер зібрав понад 800 значків і медалей про Чернівці (ФОТО)
Колекціонер зібрав понад 800 значків і медалей про Чернівці (ФОТО)
Колекціонер зібрав понад 800 значків і медалей про Чернівці (ФОТО)
Колекціонер зібрав понад 800 значків і медалей про Чернівці (ФОТО)
Колекціонер зібрав понад 800 значків і медалей про Чернівці (ФОТО)

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Редактор: Igor
7-10-2017, 15:23
Коментарів 0 Переглядів 3 637

Фото ілюстративне

Понад 15 країн світу є споживачами продуктів із нашого краю


Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.