Бібліотека Чернівецького університету ім..Ю.Федьковича на чверть століття старша від самого університету. Її загальний фонд налічує понад 2,6 мільйона примірників.
У науковій бібліотеці ЧНУ 30 років тому було створено відділ рідкісних книг та рукописів. Тут зібрано понад 70 тисяч унікальних видань. Є мініатюрні книжечки, що ховаються в долоні. А є такі великі, що їх важко тримати обома руками, – важать по п’ять-вісім кілограмів. Підшивки газет ще важчі – до десяти кілограмів. Деякі книги, можливо, тримав у руках і навіть читав Наполеон. Адже вони були виготовлені на замовлення для його другої дружини Марії-Луїзи.
Завідує відділом рідкісних книг та рукописів Оксана Січкар-Цимбалюк.
– Найцінніші книги гарно збереглися, бо вони знаходилися у спеціальних скринях і шафах, виготовлених за Австрії та Румунії, – розповіла пані Оксана. – Найстарішими є 13 фрагментів рукописів на пергаменті ХІІІ століття. Від кого вони дісталися бібліотеці – невідомо. Перша публічна бібліотека краю, фундатором якого був Михай Зотта, передала свої книжкові скарби університетові з умовою, що фонди будуть відкриті не тільки для студентів, а й для всіх охочих. Нині ми продовжуємо цю традицію. До нас приходять чернівчани, приїжджають жителі України та із-за кордону. Фонд відділу налічує понад 70 тисяч видань 15-ма мовами світу. Тут зберігаються перші друковані книги інкунабули – другої половини ХV століття та палеотипи – першої половини ХVI століття. Є великі фоліанти, які важать до п’яти-восьми кілограмів. А є колекція так званих "малюток" – мініатюрних видань, які вміщаються в долоні. Одна з найменших – книжечка афоризмів Кузьми Пруткова. Книги, які вийшли до 1830 року, – це так звані стародруки. Хоча на вигляд вони досить масивні, але папір у них значно легший. Є видання, яких немає в жодній бібліотеці України.
Матеріал про наукову бібліотеку ЧНУ читайте у четверговому номері "МБ" за 28 вересня.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram