Рись, лісовий кіт, зубр, прудка жаба, деякі види хом’яків, плазунів та риб. На Буковині вимирають тварини. Вчені пророкують глобальне вимирання тварин у всьому світі. Кожен третій вид може зникнути.
До цього призводить діяльність людини, а також глобальне потепління.
Більше не побачимо кількох видів птахів – На Буковині зникла пташка, яка зветься сиворакша. Це гарно забарвлений птах середнього розміру, як сойка, – розповідає Ігор СКІЛЬСЬКИЙ, завідувач природи Чернівецького краєзнавчого музею. – Колись досить часто цей птах зустрічався в рівнинній частині. Зокрема в Кельменецькому та Сокирянському районах. Зникають на Буковині і джмелі.
– Джміль – це північний вид, – каже Ігор Скільський. – Для нього краще, щоб клімат був помірний, була певна зволоженість. Останнім часом джмелів дедалі частіше заносять до Червоної книги. Очевидно, що суттєва їхня частка гине через потепління.
У водоймах живе й зникаючий вид жаби прудкої. Через десятиліття ця жаба може взагалі зникнути через глобальне потепління.
Про види тварин, які під загрозою зникнення в Буковинських Карпатах, розповідає Андрій ЮЗИК, науковий працівник Національного природного парку "Черемоський".
– На Буковині вже немає тетерука (вид птаха з родини фазанових, – авт.), – каже Андрій Юзик. – Під загрозою зникнення глухар та беркут. Різко зменшується популяція ведмедя бурого, рисі, кота лісового, багатьох видів кажанів і дятлів.
"Більшість видів живуть у старих лісах, – пояснює Андрій Юзик. – А ці ліси масово вирубують. Натомість садять нові дерева. Та молоді ліси не можуть стати домівкою для багатьох видів тварин".
Тварин рятують захисники природи– Для збереження багатьох видів тварин забезпечуємо їх кормами. Національні парки створені для захисту природи. Ми стежимо за тим, щоб за тваринами не полювали. Вони мають бути в безпеці, – зауважує Андрій Юзик. – Зокрема від часу створення нашого парку на його території збільшилася кількість ведмедів, рисів, котів лісових.
Один із вимираючих видів тварин – зубр. На Буковині живуть лише дві особини. Самця зубра, якого звуть Мурза, придбали на Миколаївщині. До нього привезли місцеву самку зубра під іменем Марта.
Зубри живуть у просторому вольєрі, який для них облаштували в Сторожинецькому лісгоспі. Цей вольєр може помістити 10-11 зубрів.
– Мурза й Марта ходять парою, вони дуже ручні та дозволяють себе погладити, – розповідає Василь РОМАНЮК, головний лісничий Сторожинецького лісгоспу. – Поки що на поповнення наші зубри не чекають. Та ми дуже сподіваємося.
До речіЕксперти вважають, що 30 відсотків видів живих істот на Землі нині перебувають "на прямому шляху до вимирання".
Мексиканські дослідники підрахували, що загроза вимирання нависає над приблизно 41 відсотком усіх видів земноводних і 26 відсотками всіх ссавців,
За даними екологів, за часів, що передували домінуванню людини, кожні 100 років зникало приблизно по два види ссавців на кожні 10 тис. видів, які існували в той час.
За останні ж кілька століть ця цифра зросла в 114 разів. З XIX століття зникло стільки ж видів, скільки раніше зникало за 10 тис. років.
Найсильніше постраждали великі ссавці, що живуть на південному сході Азії і в тропічній Африці, а також на сході США і на заході Європи. За оцінками вчених, через 20-30 років ситуація може різко погіршитися.
"Масові втрати популяцій і видів – це прелюдія до зникнення багатьох видів і скорочення тих природних систем, які роблять цивілізацію можливою", – підкреслив Херардо СЕБАЛЛОС, провідний автор нового дослідження з Національного автономного університету Мексики.Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
22-07-2017, 16:57
0
3 106