Чернівці C
Молодий буковинець » Новини Чернівців » Чернівчанин досліджував озонову діру в Антарктиді

Чернівчанин досліджував озонову діру в Антарктиді

Новини Чернівців / новини
2 353
0
Чернівчанин досліджував озонову діру в Антарктиді

Ігор Гвоздовський – кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Інституту фізики Національної академії наук України.

"Спав біля приладу"
– Любов до фізики-оптики та фотографування прищепив мені батько, якого вже немає. Він теж був фізиком-оптиком, – розповідає пан Ігор. – У нашій родині ціла династія фізиків-оптиків, яку я продовжив. Ще навчаючись на інженерно-технічному факультеті Чернівецького університету, почав займатися наукою.

Тодішній завідувач кафедри оптики та спектроскопії Богдан Ніцович порадив мені писати дипломну роботу в київському Інституті фізики. Після закінчення університету в 1998 році я залишився тут працювати. Моя робота була пов’язана з дослідженням ультрафіолетового випромінювання та особливих молекул, що знаходяться в шкірі людини. Потім мені підкинули ще одне цікаве завдання – потрібно було придумати індикатор на рідких кристалах, чутливий до ультрафіолетової радіації. Ці дослідження допомогли мені потрапити в Антарктиду.

Науковець двічі бував у Антарктиді по 14 місяців. "Ще студентом я захопився Карпатами, почав ходити в гори. Якось креслив для курсової і слухав радіо "Промінь". Розповідали, що восьмеро українців поїхали в Антарктиду. Подумав тоді, як їм пощастило і що я там ніколи не буду. А через вісім років сам поїхав у Антарктиду, – сміється пан Ігор. – Вперше прибув туди 2003 року. Нас готували, наче космонавтів. Створили команду з 20 осіб. П’ятеро відсіяли під час випробувань. Тривалий період ми перебували у закритій зоні. Тут усі умови були наближені до антарктичної станції. За нами спостерігав психолог, проводили різні тести, ми пройшли перевірку на детекторі брехні. Я був наймолодший – 26 років. Летіли літаком до Аргентини, а далі пливли на військовому кораблі".

Українська антарктична станція "Академік Вернадський" знаходиться на невеличкому острові Галіндез площею один квадратний кілометр. Половину території займає льодовик. Раніше це була британська станція "Фарадей", яку британці передали українцям.

– Умови проживання на станції були дуже комфортними, – запевнив науковець. – Кімната нагадує купе потягу зі всіма зручностями. Але я проживав у лабораторії – спав на ліжку біля приладу. Кожен член команди виконував якесь завдання. Я вимірював товщину озонового шару. На станції є їдальня і відомий на всю Антарктиду бар "Фарадей". Із нами приїхав кухар, який готував їжу шість днів на тиждень. Це єдина людина, в якої був вихідний. Інші працювали без вихідних. По черзі чергували вдень та вночі, стежили за порядком на станції, прибирали. Тут дуже шикарна бібліотека, яку постійно поповнюють. Я теж привіз із собою кілька книг. Британці залишили величезну колекцію вінілових платівок. Є навіть з автографами "Бітлз". Коли виходили за межі станції, то на спеціальній дошці писали, куди пішов, на скільки часу, коли повернешся. Обов’язково брали рацію. Середня річна температура на станції – 20-25 градусів морозу. За мого перебування були два мінусові рекорди – 42 і 46 градуси. При цьому дуже висока вологість, постійно дме вітер – до 40 метрів за секунду.
Коли чергові виходили, то прив’язувалися мотузками, бо можна було полетіти.

"Із британцями грали у дартс на пиво"
Зимівники грали у футбол на майданчику біля станції. І навіть влаштували першу за всю історію антарктичних експедицій гру в хокей. "Самі зробили примітивні ключки, замість шайби вирізали шматок гумової труби, – усміхається пан Ігор. – Наш радист повідомив на всю Антарктиду, що на "Академіка Вернадського" нині грали в хокей. Нас вітали всі станції. А з британцями ми грали у дартс на пиво. Скажімо, я кидав дротик на своїй станції, а Джон – на своїй. Радисти передавали результати. Все відбувалося чесно, за правилами. Коли ми вигравали, то отримували ящик пива для команди".

Товщину озонового шару вимірювали за допомогою спектрофотометра. "Мені вдалося попрацювати на двох спектрофотометрах, які залишили британці, – похвалився науковець. – Один із них – справжня легенда, бо на ньому відкрили озонову діру в 1985 році. Коли я був в Антарктиді в 2003-2004 роках, то озонова діра була за площею, як уся Антарктида, плюс Північна та Південна Америка. А коли приїхав вдруге через п’ять років, то не впізнав острів. Снігу зовсім не було – тільки багато каміння. Це свідчить про те, що температура на планеті підвищується, тануть сніги і льодовики. Цього разу озонова діра була значно меншою за розмірами. Здавалося, що вона дихає і закривається. Це позитивна динаміка".

Ігор привіз із собою в Антарктиду чотири плівкові фотоапарати, один цифровий і відеокамеру. Коли випадала вільна хвилина, біг фотографувати та знімати. "Біля станції було поселення тюленів, – розповідає. – А морські котики облюбували собі місце біля магнітної лабораторії. Якось черговий йшов туди вночі по стежці, то вони напали на нього і покусали. Дуже цікаві пінгвіни. Якщо бачать когось вищого за себе, то сприймають його як ворога і накидаються. Коли я фотографував їх, то присідав або лягав і повз по-пластунськи. Бувало, йдеш на лижах, а назустріч тобі біжить маленький пінгвінчик. Вдалося мені сфотографувати і морського леопарда. Це дуже страшний хижий звір, який важить до півтонни. Під час першої моєї експедиції він затягнув під воду британську дослідницю – і вона загинула".

Ігор зізнався, що захворів Антарктидою і щодня згадує про неї. "Хоча серед білих снігів не вистачало зеленого кольору. Коли зійшов сніг і я побачив травичку, то ледь не заплакав від щастя, – чоловік замовкає на хвилину. – Щоби не сумувати за рідними, чітко розподілив робочий день: малював, фотографував, читав, займався наукою. Під кінець зимівлі ми мріли про цибулю. До острова часто причалювали кораблі різних країн. І на одному нам привезли шість мішків цибулі. Ми їли її, як яблука (сміється, – авт.).

В Антарктиді я зрозумів, яка прекрасна наша планета і природа, а ми її не бережемо, нищимо. Там відходиш від усіх буденних проблем, відчуваєш такий спокій, таку гармонію. А коли повертаєшся сюди, все здається незрозумілим. Я дуже хотів би знову поїхати в Антарктиду. Вона залишилася в моєму серці назавжди…"

Нагадаємо, Ігор Гвоздовський відкрив виставку своїх фото з Антарктиди.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.
[related-news] [/related-news]

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

01:15
"Чорна п’ятниця" наближається: поради, як уникнути помилок під час шопінгу
01:00
Як приготувати мигдалеве молоко в домашніх умовах
00:45
Чому редиску потрібно саджати тільки восени
00:30
Не тільки риба: чотири найкращих рослинних джерела омега-3
00:15
Шість продуктів, які допоможуть залишатися здоровими всю зиму
23:59
На фронті 174 зіткнення, на Покровському напрямку ворог зазнав відчутних втрат
23:45
П'ятниця стане початком "білої смуги" для чотирьох знаків Зодіаку. Кого обрали карти Таро
23:23
Названо овоч, який потрібно їсти всім щодня
22:58
Україна під час ракетного обстрілу Курщини поранила північнокорейського генерала - WSJ
22:43
Путін заявив, що Росія атакувала Україну ракетою середньої дальності "Орєшнік"
22:21
Міністри ЄС обговорили підвищення тарифів на аграрний імпорт із РФ і Білорусі
22:05
Сонце поверне щастя в життя цих знаків Зодіаку. На кого чекає період великої радості
21:41
Рекордні витрати на оборону, скорочення пенсій: у РФ затвердили бюджет на 2025-27 роки
21:20
Що станеться з організмом, якщо їсти картоплю щодня
21:00
Чернівчанка, яка очолила Міндовкілля розповіла, на чому повинна базуватися відбудова України
20:40
На збереження репродуктивних клітин військових у бюджеті заклали ₴190 мільйонів
20:20
ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
20:18
Платіжне шахрайство: важливість двофакторної автентифікації*
20:00
У Чернівцях патрульні зупинили п'яного водія: вміст алкоголю перевищив норму в 14 разів
19:40
Рада ухвалила законопроєкт про безпеку в закладах середньої освіти: деталі
19:23
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
19:20
Становище України на фронті погіршилось: міністр оборони Британії зробив попередження
19:00
Чи можна їсти банани на схудненні: відповідь дієтолога
18:40
12 тисяч доларів з людини: на Буковині судитимуть організатора, який перевозив ухилянтів до Румунії
18:35
Будуть три черги: як завтра вимикатимуть світло
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують
На Буковині на організаторів ходи до Свято-Успенського монастиря УПЦ МП склали адмінпротоколи
26 477
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
23 182
Масштабна пожежа у Чернівцях: житловий будинок згорів дотла - фото
21 888
Будуть три черги: як завтра вимикатимуть світло
18 814
У Чернівцях "замінували" два торгові центри
11 126
Ці 8 популярних сьогодні прізвищ — колись могли отримати лише обрані українці
9 057
Мокрий сніг та ожеледиця на дорогах: яка буде погода завтра на Буковині
7 203
Скільки годин не буде світла на Буковині завтра, 21 листопада
7 186
Коли сьогодні на Буковині не буде світла: оновили графік знеструмлень
6 925
Коли завтра, 21 листопада, не буде світла на Буковині: опублікували графік знеструмлень
6 485
У "Чернівціобленерго" пояснили, коли можуть скасувати відключення світла на Буковині
6 440
Танцювали на весіллі та колядували: у Чернівцях показали етно-мюзикл про буковинські традиції
5 724
Відключення світла: для 6 областей скоротили або скасували графіки
5 581
Як підприємець з Буковини займається встановленням сонячних електростанцій
5 535
У Чернівцях на два дні повністю перекриють вулицю Буковинську
5 145
Якою буде максимальна пенсія у 2025 році: чи очікувати на підвищення виплат
1
Повітряна тривога в Чернівецькій області
0
Платіжне шахрайство: важливість двофакторної автентифікації*
0
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
0
Планові знеструмлення: де на Буковині 20 листопада не буде світла
0
Популярні текстури помад (кремові, матові, рідкі) та їх особливості*
0
Погода на Буковині 20 листопада
0
Найкращий спосіб зберігати гриби, щоб вони залишалися ідеальними тижнями
0
Названо три інгредієнти, які знищать бруд на вікнах
0
На Буковині попрощаються із відважним воїном, який загинув боронячи Україну
0
Графіки знеструмлень у Чернівецькій області на 20 листопада
0
Зеленський назвав причину, за якої Україна може програти війну
0
Росія тримає в Чорному морі носії "Калібрів": скільки та який залп
0
На Хмельниччині лунали вибухи: що відомо
0
БпЛА атакували арсенал у Новгородській області: яка зброя там зберігається
0

Свіжий номер

Афіша

1 002 0

«Піккардійська терція» запрошує на чарівний різдвяний концерт у Чернівцях

З вірою у ЗСУ та різдвяним настроєм! Відома вокальна формація "Піккардійська Терція" вирушає у великий всеукраїнський різдвяно-новорічний благодійний тур, аби разом із шанувальниками

30 лис 2023

політика, влада

економіка

здоров'я

Прес Релізи

культура

спорт

Logo

"Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації
грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”


Copyright 2024. Всі права захищені. Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
при розміщенні посилання (для Інтернет-видань - гіперпосилання) на molbuk.ua. Посилання
(гіперпосилання) обов'язкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів.