Чернівчанин Михайло Чайківський два роки тому закінчив юридичний факультет ЧНУ, але заробляє своїм захопленням. Люди охоче купують його ікони, їх замовляють у церквах та монастирях.
Із Михайлом ми зустрілися у музеї під відкритим небом під час фестивалю "Обнова-фест". Мою увагу привернули унікальні ікони, які він продавав. Деякі виглядали, як старовинні. Ісус Христос, Богородиця з немовлятком, Свята родина, Тайна вечеря, Миколай Чудотворець… Ікони різних розмірів. Маленькі коштують 50 гривень, більші – до 700.
"Полотно має бути натуральним" – Ці ікони ручної роботи, сам їх виготовляю. Таких більше ніде не знайдете. А ціни цілком доступні, – каже майстер. – Хоча за професією я юрист, але захопився цим завдяки своїй дружині Мар’яні, яка оздоблювала та прикрашала ікони. Ми обоє самоучки, опановували цю справу самостійно. Вона припала нам до душі й стала нашим основним заробітком. Маємо власну майстерню, придбали верстати, інструменти, столи. Виготовляю різні ікони, зокрема чудотворні. Співпрацюю з церквами та монастирями по всій Україні, навіть Румунії. Вони замовляють мені ікони різних розмірів. Деякі імітую під старовину. Найдорожчі коштують тисячу гривень.
Михайло показує свої ікони. "Процес їхнього виготовлення досить трудомісткий, – розповідає. – Рамочки роблю із деревини різних порід – липи, черешні, горіха. Купую дошки, які повинні сушитися у природних умовах понад два роки. Розрізаю їх на шматки необхідних розмірів, обробляю на верстаті, шліфую вручну різними інструментами. Роблю репродукцію ікони на комп’ютері й роздруковую її на полотні. Воно має бути натуральним і дуже якісним, інакше нічого не вийде. Потім підбираю за кольором рамки. Вони можуть бути або темні, або світлі – залежно від ікони. Інколи доводиться накладати по кілька фарб, перешліфовувати по два-три рази, лакувати. Деякі ікони ставлю під скло. Також розмальовую орнаменти навколо рамок, переплітаю їх шнурочком. Дуже гарно виглядає переплетіння з бамбукового шнурочка".
"Мої ікони стали родинними оберегами" Нашу розмову перериває молода жінка. Каже, що хоче придбати ікону для каплички. Михайло радить взяти Пресвяту Богородицю. Після деяких роздумів жінка таки купує цю ікону за 200 гривень. А майстер ще й дарує їй маленьку іконку за 50 гривень.
– Кожна ікона має якесь призначення і свою молитву. Жінки найчастіше беруть ось цю ікону Семистрільної Божої Матері, яку вважають захисницею дому, – показує Михайло. – Вона – втілення всеосяжної любові та прощення. Їй моляться про відновлення миру в родині між близькими людьми. Ікони Мадонни з дитятком і Миколая Чудотворця купують для дітей та внуків. Наречені замовляють ікони для вінчання – Ісуса Христа та Богородиці. Реалізовую свою продукцію ще й на різних ярмарках. Люди підходять, дивляться. Хтось купує, хтось замовляє.
– Cкільки часу займає виготовлення однієї ікони? – цікавлюся.
– Найбільше зусиль вимагає нова ікона, над якою розпочинаємо працювати. Інколи витрачаємо на неї місяць, а то й більше, – пояснює Михайло. – А коли вже починаєш розуміти, як її робити, то все йде швидше. Зараз за день можу виготовити чотири-п’ять ікон. А коли лише розпочинав, то більше ніж дві не виходило. Звичайно, що виглядали вони набагато гірше, ніж теперішні. Займаюся іконами вже другий рік, отож із досвідом набув майстерності.
До Михайла підходить сім’я з дітьми, запитують, скільки коштує дерев’яний хрестик. "Ми ще й натільні хрестики робимо. Вирізаємо їх вручну з дерева, вішаємо на шнурочок. Виглядають вони досить пристойно, – Михайло показує різні хрестики. – Намагаюся нічого не копіювати. Самі з дружиною все вигадуємо і виготовляємо. Кожна ікона – індивідуальна. Людям мої роботи подобаються. Мої ікони є в багатьох церквах, монастирях, оселях. До них моляться, вони стали родинними оберегами. Це приносить мені радість та задоволення".
Надія Будна
10-06-2017, 14:47
0
3 480