"МБ" вирішив з’ясувати, чи часто неповнолітнім продають цигарки та алкоголь?
Для експерименту залучили двох 14-річних хлопців-восьмикласників однієї з чернівецьких шкіл (із дозволу адміністрації тієї школи).
Ми пройшлися з Ігорем та Миколою (імена змінені – авт.) п’ятьма точками у центрі міста – і крихітними цілодобовими магазинчикам, і супермаркетами. Я чекала хлопців на вулиці. Вони йшли всередину і намагалися купити пачку цигарок або алкоголь, а потім мені розповідали, як все було.
Спочатку ми зайшли до цілодобового магазинчика у підвалі у центрі міста. Там хлопців спіткала невдача. Продавець, глянувши на них, відмовилася продавати цигарки: "Хлопці, у мене вже нещодавно були проблеми з поліцією, тому йдіть гуляйте". Наступним був магазин на вулиці І. Франка. Але й там школярів спіткала невдача. Продавець поцікавилася, на що юнаки дивляться, а коли вони відповіли, що на цигарки, відказала: "Хлопці, ви не в той відділ дивитеся".
– Тоді ми сказали, що татові хочемо купити такі-то цигарки. Але продавець відповіла, що завозу немає і поки що не буде, – розповідають школярі.
Зате в трьох наступних магазинах все минуло вдало. Вже через хвилину 14-річний Ігор вийшов із магазину на тій же вулиці І. Франка з пачкою цигарок.
– Я сказав, що татові потрібно купити цигарки, зробив вигляд, що телефоную йому запитати, які саме, і цигарки продали, – розповідає Ігор. – Не запитали про вік, лише поцікавилися, чи є паспорт. Ми відповіли, що із собою немає. Та все одно продали.
Також ми навідалися до супермаркету у центрі міста. Тут уже Ігор проявив ініціативу. Він підійшов до охоронця і попросив його, щоби той дозволив придбати пачку цигарок для тата. Охоронець погодився допомогти і поговорив із касиром, після чого вона продала цигарки.
Пішли й до універсаму неподалік ринку "Центральний". Там Микола взяв пляшку слабоалкогольного напою з вмістом спирту 4,7%.
– Підійшов, взяв, постояв у черзі, поставив на касу, – ділиться враженнями Микола. – Касир у мене навіть нічого не запитала.
Хлопці також розповіли, що їхнім ровесникам часто без проблем продають у магазинах алкоголь або цигарки.
– Буває, що навіть не запитають про вік чи паспорт, – каже Микола. – Або часом можуть поцікавитися, чи є паспорт. Я кажу, що немає із собою, і все одно продають. А якщо навіть і не продають, то хлопці просять когось із охоронців чи з інших дорослих купити для них алкоголь і цигарки, і вони погоджуються. Або ж можна сказати, що купуєш для тата. Це також діє.
Школярі переконані: якщо в усіх магазинах категорично відмовлятимуться продавати тютюнові вироби чи алкоголь неповнолітнім, це ускладнить доступ підлітків до цих товарів.
– Хто хоче купити – той щось вигадає і купить, – розмірковують хлопці.
Школярі віддали куплені цигарки і алкоголь, чеки та здачу і пішли додому.
Отож, результати такі: із п’яти магазинів заборонений товар школярам-восьмикласникам продали у трьох.
"МБ" звернувся до управління поліції в області за порадою, як діяти у випадку, коли став свідком, що у магазині продають цигарки чи алкоголь неповнолітнім.
– Треба відразу набирати 102! А тим часом притримати того підлітка. Розпитати його, навіщо він це робив. Якщо його за алкоголем відправили батьки – тоді вже відповідати будуть батьки. Якщо ж це ініціатива самої дитини – тоді спілкування буде з нею. Коли на місце події приїдуть працівники поліції, вони розбиратимуться у ситуації. За продаж алкоголю чи тютюнових виробів власника цього закладу оштрафують на значну суму, також можуть позбавити ліцензії на продаж цигарок та алкоголю.
13-05-2017, 19:40
0
3 224