Сергій Адамович у своїй домашній колекції саджанці понад сотню сортів винограду. Коштують вони від 30 до 100 гривень.
– Маю багато новинок, які придбав нещодавно у селекціонерів. Зараз маю вже майже 350 сортів. Вони вже не вміщаються на нашому городі, – сміється чоловік. – Виноград – це не тільки смачно, а й дуже корисно. У ньому містяться всі необхідні вітаміни та мікроелементи. Хто постійно вживає виноград – той менше хворіє. Я переконався в цьому на власному прикладі. Тому радив би кожному буковинцеві посадити на своєму городі кілька саджанців винограду. Це не важко, потрібне лише бажання і деякі знання. Селекція у цій галузі розвивається дуже стрімко. Якщо раніше науковцям потрібно було кілька років, аби вивести один новий сорт, то зараз щороку виводять десятки сортів. Вони більш стійкі до шкідників, витримують чималі морози – інколи навіть до 40 градусів, мають великі ягоди, що не тріскають від дощів. Якщо виноград правильно посадити і доглядати за ним, то він почне плодоносити вже наступного року. Але перші грона я радив би виламувати, залишити лише для проби. А на третій рік вже можна збирати урожай. З одного куща – до 50 кілограмів ягід".
Виноградар показав свої саджанці у великих каструлях, засипаних зволоженими дерев’яними стружками. "Так довше зберігається волога і можна тривалий час обходитися без поливу, – пояснив пан Сергій. – Саджанці вирощую з кращих, перевірених на власному досвіді сортів. Але є такі любителі винограду, які беруть лозу й самі її укоріняють. Це обходиться їм удвічі дешевше. Усі ці саджанці можна висаджувати у відкритий грунт. А ще я розводжу саджанці у пластмасових стаканчиках із торфом. Їх можна висаджувати навіть влітку: ріст не переривається, а навпаки – підсилюється, і вони швидко переганяють навіть дворічні кущі. Дуже гарні винні сорти "Амурський", "Маркет","Чорний доктор". Хто вживає з них сік чи вино, то продовжує собі життя. На Буковині добре ростуть сорти "Віктор", "Преображение", "Чорний палець", "Чорна орхідея", "Чорна пантера", "Атос". Вони дають добрий врожай і витримують температури, які властиві нашому регіону. А кишмишний сорт "Юпітер" без кісточок витримує навіть до 28 градусів морозу. Нові сорти більш стійкі до хвороб та шкідників,отож їх не треба буде так часто обробляти хімікатами".
Поливайте кущі теплою водоюДля саджанця треба викопати ямку щонайменше 50 на 50 сантиметрів. "Нижню землю потрібно розкидати по городу. А верхню згребти в купку, додати відро-два старого сипучого перегною (в жодному разі не можна свіжого), відро піску, пригоршню попелу і добре все перемішати, – радить виноградар. – Насипати цю суміш в ямку на 15-20 сантиметрів, зверху акуратно розкласти корінці саджанця і засипати їх цією сумішшю. Коренева шийка має бути на 10-15 сантиметрів нижче від рівня землі. Ямку не засипати доверху на 15-20 сантиметрів. Тоді саджанець буде в затишному котлованчику, де краще прогріватиметься земля і зберігатиметься волога. Відстань між кущами – два метри. В один куток біля посадженого саджанця помістити високу пластмасову пляшку. Дно відрізати, а шийка має бути нарівні із землею. Насипати під пляшку трішки гравію, щебеню або піску. Наливати в шийку воду, яка одразу йтиме під корінь саджанця.
Вода для поливання має бути дуже теплою, що вдвічі підсилить ріст рослини. "Багато хто робить велику помилку – поливає холодною водою з криниці чи крану, а потім дивується, що виноград погано росте, а то й зовсім засихає. Я набираю воду в бочку і залишаю на весь день прогрітися на сонці. До вечора вона стає теплою, тож можна вже поливати, – ділиться виноградар. – А ще опускаю у воду плетену сітку, набиту зірваними на городі бур’янами. Обов’язково має бути кропива, яка містить найбільше поживних речовин. Через кілька днів бур’яни повністю розчиняються. Цією водою ми з дружиною поливаємо не лише виноград, а й весь город і отримуємо чудовий урожай. А ще можна виноградний кущ обкласти зірваними бур’янами або сіном. Тоді земля не буде пересихати і тріскатися, а перепрілі бур’яни удобрюватимуть рослину.
На зиму молодий виноград можна присипати землею на 10-15 сантиметрів, укрити мішками від цукру, старими дошками, шифером, плівкою. Можна також використати пластмасову пляшку, від якої відрізати горло і зробити шилом кілька дірок для повітря. Така міні-теплиця буде ідеальним варіантом навіть за сильних морозів.
Поради виноградаря* Не потрібно купувати саджанці у випадкових продавців. Дізнайтеся, звідки вони, чи давно займаються виноградарством та адресу, за якою можна буде звернутися, якщо виникнуть проблеми. Саджанець має бути завдовжки хоча би 10-20 сантиметрів.
* Зробіть легеньку подряпину на саджанці: якщо слід білий, то кущ приживеться, якщо коричневий чи чорний – пропаде або буде хворіти.
*На ділянці, де посадите виноград, не повинно бути дерев, особливо великих, бо він не виросте. Для нього потрібно багато сонця.
*Не садіть виноград із північного боку, там він буде повільніше рости і дозріватиме на тиждень-два пізніше.
* Добрива краще не розсипати по городу, а розвести у воді і поливати рослину під корінь. Головне – не переборщити, бо занадто багато добрив може нашкодити рослині.
* Удобрювати виноград бажано не хімічними препаратами, а перегноєм або витяжкою з бур’янів, особливо кропиви. Також можна вкривати землю біля куща скошеною травою, сіном або соломою, тоді не буде утворюватися кірка і коріння матиме живлення. Є спеціальні препарати, якими кроплять листя.
* Виноградну лозу потрібно кропити спеціальними природними препаратами від шкідників, які можна придбати в магазині. Дехто використовує настій із цибулиння, часнику, меленого червоного перцю, чистотілу.
15-04-2017, 19:02
0
8 653