Уже традиційно наприкінці лютого – перед початком весняного сезону – буковинські виноградарі-винороби організували дегустацію аматорських вин, на яку запросили кореспондентів "МБ".
Було представлено понад 30 вин у двох категоріях: сухі та напівсухі.
За словами
Івана ФУРКАЛА, голови громадського об’єднання виноградарів та виноробів Буковини, дегустація буковинських вин відбувається уже втретє у Чернівцях.– Це дегустація не професійна, а любительська, – каже Іван Сергійович. –Особисто я маю приблизно 500 кущів винограду – 120-130 сортів. Мені цікаво спостерігати за кожним сортом: як він почувається у наших умовах. Колекція буковинських виноградарів – понад 400 сортів винограду. Ми ділимося між собою досвідом і обираємо найкращі сорти.
Ростуть на Буковині і європейські, і американські, і кримські, і південноукраїнські сорти, і чудово тут почуваються, дають прекрасні плоди.
Вино зробити – це дуже копітка праця, адже потрібно на кожному етапі дотримуватися технології: витримка у часі, освітлення, температура. Дегустація – досить цікавий і серйозний процес. Адже кожне вино потрібно було правильно оцінити, відчути його смак та аромат.
– Своє вино впізнати серед такої кількості по-справжньому хороших вин майже нереально, – зауважив
Михайло СКРИПНИК, виноградар-винороб із Шилівців, що на Хотинщині. – Цього року я представив два вина: напівсолодке і сухе. Займаюся виноградарством з 1991 року, хоча за спеціальністю я – будівельник. Мене виноград заворожив. На Буковині можна виростити прекрасні сорти, тим паче клімат тепер це дозволяє. Маю понад 100 сортів винограду.
Робота з виноградом приносить задоволення. Особливо, коли він цвіте, здається, що ти зайшов у парфумерний магазин.
– Нині авторитет вина втратився, – каже
Сергій АДАМОВИЧ, виноградар зі Сторожинеччини. – Наш клуб створено для того, щоб підіймати цей авторитет якісним вином. Вино – не для пияцтва, ним потрібно вміти смакувати і розрізняти якісне. Вино лікує багато хвороб. Скажімо, червоне знижує високий тиск, але якщо пити його в міру (щоб доза була не більше 40 грамів спирту на добу). А якщо понад міру, то тиск, навпаки підвищиться.
Були на дегустації і гості з Івано-Франківщини та Хмельниччини.
– Вина, які були на нинішній дегустації, чудової якості, не зважаючи на те, що погодні умови минулого року були важкими (були заморозки), – говорить
Мирослава Романівна, яка представляла клуб виноградарів Прикарпаття. – Ми ще не вміємо смакувати сухими винами. Нам більше подобаються солодкі, які містять більше цукру. Особисто я вирощую столовий виноград, роблю з нього варення, а також засушую родзинки. До виготовлення вина я поки що готуюся, розвиваю свої смаки.
Чернівчанин Віталій побував на дегустації вин вперше.
– Мені дуже сподобалося, – каже чоловік. – Єдиний момент – потрібно бути досвідченим дегустатором, щоб гідно оцінити всі вина. Вин було настільки багато, що ти просто не встигаєш оцінити смаковий відтінок кожного із них. Я придбав дві пляшки вина. Одна пляшка коштує 120 гривень. Враховуючи, що це вино натуральне, то це не так дорого, адже звичайне порошкове вино у магазинах коштує від 90-100 гривень.
Як правильно дегустувати виноКолір. Він залежить від сорту винограду, технології і віку. Молоде біле вино має зеленувато-жовтий відтінок, а молоде червоне – фіолетово-червоний. Із віком вино набуває коричневих відтінків. Келих потрібно нахилити і розглянути колір вина і його глибину. Потім келих з вином збовтують і дивляться, як воно стікає по стінках. Помилково вважають, що чим довше вино стікає по келиху, тим воно якісніше. Насправді це залежить від вмісту в ньому алкоголю.
Запах і букет. Для цього потрібно збовтати келих, запах з’явиться в повітрі. У молодих вин фруктовий запах, у витриманих – складний аромат (включаючи запах кори дуба або трав).
Смак. Всі відтінки вина можна відчути язиком. Вино потрібно трохи потримати в роті і приділити увагу відчуттям і смаку в горлі. Для оцінки смаку можна трохи прицмокнути вино.
Післясмак. Це відчуття, яке залишається після того, як ви проковтнули вино. Він може відрізнятися від того смаку, який відчувався у роті. При цьому звертають увагу на смак алкоголю (він не має відчуватися) і на час, протягом якого смак вина залишається в роті. Чим довший післясмак, тим краще вино.
9-03-2017, 23:51
0
3 464