RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Новини Чернівців » «Вам треба, ви й шукайте», - як депутати обговорювали питання присвоєння гімназії №6 у Чернівцях імені Олександр Доброго

«Вам треба, ви й шукайте», - як депутати обговорювали питання присвоєння гімназії №6 у Чернівцях імені Олександр Доброго

Питання присвоєння гімназії №6 у Чернівцях імені молдовського господаря 1400-1432 років Олександра Доброго обговорювалося на сесії міської ради 23 лютого близько однієї години. Депутати вдруге і втретє так і не проголосували за повернення до розгляду цього питання. При цьому дискусія була дуже гарячою, депутати звинувачували одне одного мало не в усіх смертних гріхах.

Кореспонденти molbuk.ua дослівно передають цю годину розмов депутатів. Вона справила дивне враження. Здається, зовсім аполітичне питання викликало бурю дискусій і вперлося у принципову позицію депутатів. Депутати від "Рідного міста", які минулого разу не підтримали рішення про перейменування, зокрема, Володимир Бешлей, заявили, що їх "стравлюють з румунською громадою" і що "їхнізауваження стосувалися передусім управління освіти, яке не реагує на звернення українських товариств".

Василь, представник батьківського комітету гімназії №6: У мене хлопчик у 6 класі. Хочу сказати — ми від ранку сиділи тут, дивилися на це все. Так держава не будується, такими темпами нічого не вийде. Скажіть, будь ласка, така постать як Олександр Добрий не заслуговує на те, щоби гімназія іменувалася на його честь? Ми шануємо вашого Кобзаря Шевченка, але ми любимо й своїх.

Любов СОРОХАН, фракція “Батьківщина”: У нас немає ваших і наших!

Василь, представник батьківського комітету гімназії №6: Пане Бешлей, який у вас аргумент? Те, що ви сказали, що занадто багато уваги румунам Чернівецької області? Вибачайте, пане Бешлей, але ви особисто для нас нічого не зробили. Подивіться у вікно. Що ви бачите? Пам'ятник Шевченку, тризуб, слава Україні... Добре. Але там ще є ім'я Олександра Доброго. Були би дуже добре, щоби навпроти стояв пам'ятник Олександру Доброму, щоби вони дивилися одне на одного, а ми під їхнім наглядом будували державу. Ми, батьки, дуже хочемо, щоби гімназія №6 носила імя Олександра Доброго.

Володимир БЕШЛЕЙ, фракція “Рідне місто”: Пане Василь, дозвольте до вас звернутися. Моє застереження не стосувалося саме перейменування гімназії №6. Моє зауваження стосувалося управління освіти, яке, на жаль, ігнорує звернення товариства “Український народний дім” щодо перейменування гімназій на честь українських діячів. А в той же час оперативно реагує на звернення румунського товариства. У мене немає застережень по назві. Просто я запитав, чому так спішать перейменовувати, а українських діячів ігнорують. Ми на вашу ініціативу відреагували. Я питаю чиновників — Олексій Павлович, чому не реагуєте на ініціативу “Український народний дім” у Чернівцях, які написали не одну петицію щодо перейменування вулиць, щодо вшанування і встановлення пам'ятників українським діячам, на честь в тому числі Української Революції 1917 року? Є указ президента. Чому не перейменовуєте школи? Товариство отримало від вас просто відписку.

Олексій КАСПРУК, мер Чернівців: А що пише у відписці?

В. Бешлей: Ну вам треба, то ви тоді шукайте фінансування на виготовлення дощок і тому подібне. Просто банальна відписка. Чому таке подвійне відношення. Я це запитав. А тут уже починаєте стравлювати мене з румунською громадою.

О. Каспрук: Володимире Васильовичу, відповідаю на ваше “чому-чому-чому”. Є процедура, її треба пройти. Я собі не уявляю, щоби виконком, чи сесія міськради, чи управління освіти заперечувало щодо присвоєння імені того чи іншого українського діяча, лідера нації одному з закладів міста. Але є процедура: громадські слухання, обговорення у школі разом із батьківським комітетом, винесення на сесію. Друге — рішенням виконкому усі меморіальні дошки у Чернівцях виготовляються за рахунок спонсорів. І винятку нема — ні за національною, ні за конфесійною ознаками. Тому організовуйте громадські слухання, давайте разом проведемо їх. Давайте назвемо хоч одну гімназію, де батьківський комітет, вчителі, діти будуть за те, щоби назватися. І не питання. Олександр Добрий - людина, яка підписала першу грамоту з письмовою згадкою про наше місто. І грамота — старослов'янською мовою. Це так, до відома. І вулицю вже назвали. Ну є бажання у школи, щоби вона носила це ім'я.

Юрій БУРЕГА, фракція "Батьківщина”: Я буковинець з 300-літньою історією буковинського роду. На сьогодні ми живемо в Україні і повинні шанувати своїх героїв, визволителів, письменників, людей, якими пишаємося. У 2007 році в лютому до нас приїхав внук Франца Йосифа, син останнього автро-угорського цісаря, Отто фон Габсбург. І він казав, що у 1979 році, коли вперше зібралися на об'єднані європейські збори депутати європейські, вони сказали Євросоюзу: “ми створили у 1954 році об'єднання, а у 1979 році зібралися на збори. Як і коли ми маємо будувати тут об'єднану Європу?” А Отто фон Габсбург на той час був уже досвідченим європейським політиком. Він каже: “Я вам розкажу вам історію австрійського, нині українського буковинського краю, де усі народи, які жили і живуть на Буковині, один до одного ставляться дуже гарно і прикладово”. Він сказав, що саме буковинський народ є толерантним. І коли святкували євреї, в той момент православні — чи румуни, чи українці - допомагали їм, коли православні чи греко-католики святкували своє свято, євреї чи інші допомагали і робили ту роботу, яка інші не робили у те свято. Тому ми повинні поважати, любити і шанувати своїх героїв, українських. І ми, буковинці, маємо розуміти і поважати усі нації, які живуть поряд із нами. Тому, шановні депутати, прошу вас підтримати це рішення і дати можливість громаді вшановувати тих людей, яких вшановують всі Чернівці. А це саме та людина, яка започаткувала відлік Чернівцям, які вже були до 1408 року. Але письмова перша згада саме цього дня. І саме ім'я Олександра Доброго звучить у цій першій писемній згадці.

Сергій ГРЕКОВ, фракція “Солідарність”: У продовження слів Юрія Івановича хочу додати, що свого часу Олександр Добрий удосконалив судочинство, зміцнив православ'я на території у роки свого правління, здійснив фінансову та адміністративну реформи. Наша область багатонаціональна, поліетнічна. Ми поважаємо одне одного і цим пишаємося. Нам заздрять інші регіони, в яких є певні національні конфлікти. Буковина колись включала і два теперішніх повіти Румунії — Сучавський та Ботошанський. Якщо громада школи визначила, що їм потрібна ця назва, то ми повністю підтримуємо ініціативу батьківської громади і фракція “Солідарність” буде підтримувати рішення про перейменування даного навчального закладу.

Богдан КОВАЛЮК, фракція “Самопоміч”: Толерантність — одна з найбільших і найяскравіших рис Буковини. Наприклад, мої предки — всі буковинці. Буковина прожила дуже багато моментів, перш ніж стала таким толерантним краєм. Іменем Доброго названа вулиця в центрі міста, ми його вшанували. Тому коли ми говоримо про такі речі, вона наштовхує на аналогію, яка є в Україні. Мені здається, пан Василь або обмовився, або спеціально сказав, що якщо ви вважаєте Кобзаря своїм поетом, то ми вважаємо іншого. Я вважав, що ми єдиний край і ми — громадяни України. Виявляється, це десь не так. Олексій Павлович, мені прикро, що ви займаєтеся такими речами.

О. Каспрук: Якими такими речами, Богдане Івановичу?

Б. Ковалюк: Скажіть, до міського голови ви були депутатом? Ви ініціювали хоч одну назву вулиці на честь видатних буковинців? Наприклад, учасників визвольних змагань 1917-21 років? Учасників підпілля 1939-47 років? Ви піднімали питання про необхідність повернення української пам'яті у Чернівцях?

О. Каспрук: По-перше, такі рішення приймалися. По-друге, ви за рік ініціювали щось?

Б. Ковалюк: Наступний рік у нас буде роком сторіччя основних військових баталій на території України. І було дуже багато вихідців з Буковини і Бесарабії, які воювали за УНР. Я постійно піднімаю питання про повернення пам'яті осіб, які воювали, які в радянський період історії замовчувалися і питання яких спеціально уникалося в історичних книжках, довідках. Наприклад, Петро Болбочан — син священика, який завоював для України Крим. А на його честь назвали вулицю з шести хат у Садгорі. Перейменування вулиці Московської Олімпіади — там стояли січові стрільці. І коли 5 листопада вони вийшли з тих казарм, 11-го тут стала велика Румунія. Я думаю, що до 2018 року ці питання будуть всі проголосовані.

О. Каспрук: Безперечно, і я вашу ініціативу підтримаю. Це чудово. Але такими речами, як ви кажете про мене, займаєтеся саме ви. Бо ви починаєте протиставляти. А це на Буковині робити категорично не можна.

Наталія ЯКИМЧУК, фракція “Солідарність”: Я би просила давати разом із пропозицією перейменування довідку про цих осіб. Бо не всім відома ця інформація. Наприклад, зараз буде поставати питання про перейменування вулиць Чернівців іменами видатних професорів університету. Прохання — коли готуються ці проекти рішень, давайте депутатам довідки. Хотіла би зазначити, що О.Добрий був видатною особистістю Буковини, він підтримував і православну нашу віру. Був реформатором і проводив адміністративні реформи на користь Буковини, був об'єднувачем земель, і, що важливо, об'єднував слов'янський народ, який тут проживав.

Сергій Греков: Ми зараз вдаємося в історичний ракурс і це дуже приємно, що ми зараз вдаємося в історію. Я громадянин України, але я з повагою ставkюся до всіх національних меншин. Будучи минулого року в нашому місті-побратимі — Тімішоарі (Румунія), це далеко від історико-біографічного краю Буковини, далі від центру Румунії, - мені було дуже приємно, коли до нас прийшла людина, яка очолює українську спілку в Румунії, яка показувала український дім, де вони розвивають українську культуру, поряд будують український садочок. І мені було дуже приємно, що є на державному рівні підтримка даного українського товариства у Румунії, яким виділяють близько мільйона євро на рік на підтримку наших українців у Румунії. Тому ми би хотіли жити дружно з усіма національними меншинами нашого краю.

Анатолій ЧЕСАНОВ, фракція “Рідне місто”: Олексій Павлович, ви — керівник міста, як прийнято у нас казати на Буковині, батько. Але ви цьому статусу не відповідаємо. Бо ви мали розвести ці протистояння. Я прошу вас повторно поставити пропозицію про присвоєння гімназії №6 імені Олександра Доброго. І не треба тут зіштовхувати громади, нацменшини. Кожна громада має право на свої висловлення і свою позицію.

О. Каспрук: Невеличке уточнення: я минулого разу голосував за це рішення і цього разу голосую. А ви минулого разу не голосували.

Відбулося повторне голосування про повернення до питання присвоєння імені. Проте рішення не було прийнято: “за” — 21 із 32 присутніх, 8 утрималися, 3 не голосувало. Міський голова попросив показати по фракціях. Отож, фракція "Батьківщина" - 7 "за", "Народний контроль " - троє утрималися, "Рідне місто" - 5 "за", 5 відсутніх, "Самопоміч" - 1 "за", 2 утрималися, 3 не голосувало; "Свобода" - 3 утрималися, 2 відсутніх, "Солідарність" - 7 "за", 2 відсутніх, позафракційні (це, як відомо, сам міський голова О. Каспрук) - 1 "за".

О. Каспрук: До речі, Богдане Івановичу, одним із керівників січових стрільців був Василь Вишиваний. І ви знаєте, хто він за національністю. Ну не українець.

Б. Ковалюк: Дуже влучне зауваження. Я би хотів назвати такого видатного діяча як Петро Могила. Він молдаванин. Ми можемо запропонувати громаді інших, об'єднуючих кандидатур.

О. Каспрук: Ну от різниця якраз у тому, що коли громада визначилася, їм не треба пропонувати і нав'язувати свою думку.

Любов СОРОХАН: Давайте подумаємо добре, заспокоїмося, не вчимо одне одного історії. Це дуже важке і болюче питання. До нас звернулися батьки, педагоги, учні румунської школи з румунською мовою навчання. Вони так хочуть. Важко приймається рішення. Пан Василь наговорив дещо неправильно, але, можливо, від хвилювання. Але так перейменовується не тільки це. Майже за кожне перейменування минулого скликання, як ми перейменовували вулицю ката українського народу Станіслава Косіора на вулицю Михайла Вербицького, з яким трудом... Ніби всі українці, патріоти тут сиділи, але так само не проходило. І врешті нам вдалося перейменувати над потічком маленьку вулицю у Садгорі, де всього 11 будинків. Тому, депутати, я звертаюся до вашого розуму, подумайте, як нам консолідувати суспільство. Ви бачите, у нас на Буковині релігійні протистояння загострилися... Є висновок топонімічної комісії, давайте проголосуємо за бажання української школи з румунською мовою навчання присвоїти ім'я Олександра Доброго.

Знову депутати голосують за повернення до цього питання і знову голосів не вистачає: “за” - усього 20.

О. Каспрук: До речі, у 2014 році за попередньої каденції депутати, які тут присутні, пам'ятають, що гімназії №1 рішенням сесії було присвоєне ім'я Т. Шевченка.

Василь ПРОДАН, фракція “Рідне місто”: Навіть те, що міській раді не вистачило 1 голосу, щоби повернутися до цього питання, не означає, що гімназія №6 не отримає імені Олександра Доброго. До цього питання ми можемо повернутися на наступній сесії. Просто якщо головуючий хоче, щоби питання пройшло, то його треба ставити не одразу після перерви, а на початку сесії. Така можливість буде проголосувати на наступній сесії. Тобто це не остаточне рішення, тому зараз хвилюватися немає за що.

О. Каспрук: Невеличке уточнення: це лише зараз початок сесії, ми лише перше питання почали розглядати.

«Вам треба, ви й шукайте», - як депутати обговорювали питання присвоєння гімназії №6 у Чернівцях імені Олександр Доброго


Підписуйтесь на новини "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
Редактор: Галина Олійник
24-02-2017, 09:21
Коментарів 0 Переглядів 3 644


У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.