У ніч із п’ятниці на суботу, 24 вересня, багато чернівчан прокинулися від того, що в їхніх квартирах хиталися люстри, дзеленчав посуд у шафах, рухалися ліжка та дивани.
Читайте: Нічний землетрус викликав паніку в соцмережах, але все швидко закінчилосьДиректор навчально-наукової геофізичної обсерваторії ЧНУ Андрій Ніколаєв показав каталог землетрусів: "Буковина знаходиться у семибальній сейсмічній зоні. Від 1091 року і до наших днів відомі 46 карпатських землетрусів від чотирьох до семи балів за 12-бальною шкалою Ріхтера. Деякі з них були дуже сильними. Наприклад, землетруси 1802, 1829, 1940 років. Проте людських жертв ще не було. Чернівчани досі пам’ятають землетрус, який стався 3 березня 1977-го. Тоді сила поштовхів у Чернівцях сягала 5-6 балів.
31 березня 1986 року ми зафіксували поштовхи до п’яти балів. Потім було одразу два землетруси – 30-31 травня 1990 року магнітудою три-чотири бали. Після десяти років спокою 9 березня 2000-го чернівчани відчули два-три бали. Невеликі землетруси сталися 27 жовтня 2004-го, 26 квітня 2009-го, 6 жовтня 2013-го, 22 листопада 2014-го. Вони кваліфікуються як помітні. Шість балів – це переляк, а сім – пошкодження будівель. Цього року було ще три місцевих землетруси, які спричиняють тектонічні розломи, що перетинають територію області. Один із найпотужніших проходить за горою Цецино на глибині 40-50 кілометрів. Два розломи перетинають місто в центрі. За останні чотири роки наша сейсмічна станція зареєструвала 108 місцевих землетрусів.
За кілька останніх років в районі Новодністровська було близько п’яти відчутних землетрусів силою 4,5 бала. Оскільки там є велике водосховище, то наслідки можуть бути досить серйозними. Тому варто було б розробити карту ймовірних сейсмічних руйнувань на Буковині та в Чернівцях. Тоді люди знали б, що їх чекає. Але це дуже дороговартісна справа: щонайменше чотири-п’ять мільйонів гривень.
Найсильніший семибальний землетрус у Чернівцях стався 1820 року.
"Ця енергія накопичується у земельних надрах десятками років, – каже пан Андрій. – Слабенькі землетруси трохи знімають напруження. І це добре. Бо якби їх не було – то це до великої біди. Середньостатистичний проміжок між потужними вранчівськими землетрусами триває 37 років. Якщо брати відлік від 1977-го, то цілком ймовірно, що він може повторитися найближчим часом. Коли це точно буде – спрогнозувати важко. Ми відстежуємо ситуацію. Наші прилади щодня реєструють два-три землетруси в один бал. Люди їх не відчувають. Проте в Чернівцях може бути землетрус і силою сім балів. А раз на п’ять тисяч років можливо, й вісім. Ніхто не знає, звідки почався цей відлік. Це справді страшна річ.
Бо наші дев’ятиповерхівки, зокрема на Гравітоні та Південно-Кільцевій, розраховані на шість балів. Коли їх будували, необгрунтовано знизили сейсмічність на один бал, а в 2004 році знову підняли. Тому нові будинки вже розраховані на сім балів. Від початку поштовхів, які люди вже відчувають, до моменту максимальних коливань минає приблизно 20 секунд. За цей короткий час треба встигнути вибігти на вулицю, або в крайньому випадку перечекати у кутку несучої стіни будинку, оскільки там руйнування настають в останню чергу.
Підписуйтесь на новини "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
28-09-2016, 11:50
0
12 414