Прибирати історико-культурний заповідник "Кладовище по вулиці Зеленій" у Чернівціх приїхали волонтери з Німеччини. Це вже друга група іноземців: перша – від організації "Україна світ", це іноземці з усього світу, переважно молодого віку. Вони побували цього літа у Чернівцях і вже поїхали. Тепер на кладовищі прибирає друга група. Це в основному німці віком від 40 років.
У обох груп дві цілі: прибрати, наскільки це можливо, могили на єврейському цвинтарі від сміття та бур’янів, а також ознайомитися з історією Чернівців, розповіли волонтери кореспондентові molbuk.ua
-Наша група налічує 14 осіб з Польщі, Німеччини та Нідерландів, - розповідає
волонтер Робін ШПЕТЛІН з Берліна. - Вік – від 40 до 80 років. Ми збираємося щоліта в різних країнах для прибирання переважно єврейських кладовищ. Ваше кладовище гарне, велике і тут чудові надгробки. Воно загалом схоже на єврейське кладовище у Берліні, щоправда, у нас більший цвинтар. Зате у вас на надгробках більше написів різними мовами: тут і єврейська, і німецька, і українська, і російська мови…
Джорджеві ГУСМАНУ з Берліна - 79 років. Незважаючи на поважний вік, чоловік уже всьоме приїжджає до Чернівців.
- Вперше побував у вас у 2010 році. Відтоді майже щоліта приїжджаю, - каже німець. – Можна сказати, я вже залежний від Чернівців. Але не так від роботи, як від людей. Ми спілкуємося з чудовими людьми з єврейської громади.
Запитую пана Джорджа, чи хотів би він побачити єврейське кладовище повністю чистим.
-Ні, я не хочу, щоби це кладовище було чистим, бо це неможливо, - з гумором відповідає чоловік. -Та бодай щоби було чистішим, ніж зараз.
Джордж Гусман також розповів, що їхня група зупинилася в одному з готелів міста. І показав на свої запилючені від роботи штани: "Ми як приходимо в такому вигляді в готель, то на нас персонал дещо здивовано поглядає. Але впускають і ніхто нічого не каже, адже за наше перебування заплачено", - жартує німець.
Як розповіла
директор МКП "Історико-культурний заповідник "Кладовище по вул. Зеленій" Анжела НІКОЛАЄВА, волонтери в основному приїжджають у серпні максимум на два тижні. Працюють на кладовищі по чотири години на день. Окрім того, знайомляться з історією, культурою Чернівців, Буковини та України загалом. Їздять на екскурсії до Львова, Кам’янця-Подільського. Ці поїздки фінансують організації, які їх відправляють. Єдине, що влада Чернівців допомагає з поселенням та іншими місцевими організаційними питаннями.
За словами Анжели Ніколаєвої, уся територія заповідника потребує догляду. Але вона дуже велика і для підтримання на ній постійного ідеального ладу просто не вистачає ні людських, ні матеріальних ресурсів.
-Будь-яке кладовище потребує постійного догляду, - зазначає А. Ніколаєва. - Просто, на жаль, наше кладовище доволі старе і тут дуже багато поховань, за якими вже давно ніхто не доглядає. Та згідно нашої законодавчої бази, за похованнями зобов’язані все ж таки доглядати родичі. Бюджетні кошти на це не мають витрачатися. По мірі можливості, звичайно, ми стараємося підтримувати, що можемо, на що вистачає коштів. Але роботи дуже багато. На жаль, бур’ян росте швидше, ніж ми можемо його ліквідувати. Територія єврейського кладовища – 14 гектарів, загальна територія двох кладовищ – 35 гектарів (для порівняння, таку ж площу має Калинівський ринок – авт.). Кількість працівників - 14 осіб - не може забезпечити прибирання усіх 35 гектарів. Також у нас є послуга, що можна укласти угоду і оплачувати кількість прибирань конкретної могили. Не лише з України, а й з інших міст у нас замовляють таку послугу. Ми доглядаємо за цими могилами і потім відправляємо електронною поштою підтвердження, що виконали замовлення.
30-08-2016, 15:57
0
2 713