На Буковині на Петра пекли сирні бабки і пригощали рибою

Новини Чернівців / Життя
2 928
0
На Буковині на Петра пекли сирні бабки і пригощали рибою

Сьогодні, 12 липня, православні та греко-католики вшановують Святих апостолів Петра і Павла. Це одне з найбільших 12 церковних свят. Цього дня закінчується Петрівський піст, який встановили на згадку про служіння і страждання апостолів. У всіх храмах проводиться святкова Божественна літургія. А потім віруючі можуть розговітися молочними та м’ясними стравами.

Як розповів настоятель церкви Пресвятої Трійці УПЦ КП у Чернівцях отець Володимир Плішка, апостол Петро займався рибальством. Звали його Симоном, а ім’я Петро (що означає камінь) він отримав від Ісуса Христа. Петро став одним із найсміливіших проповідників христової віри і навернув до неї тисячі людей, прославився багатьма зціленнями. Тому Христос довірив йому розбудову святої церкви.

Павло також був проповідником християнства. Він заснував церкви в Малій Азії, Греції та Римі. Обидва апостоли загинули мученицькою смертю.

– До цього дня готувалися колись на Буковині як до великого свята: білили хати, прикрашали вишитими рушниками стіни, прибирали на подвір’ї, – розповів етнограф Микола Шкрібляк. – Вранці всією родиною йшли до церкви. Дівчата прикрашали голови вінками із польових квітів, а особливо червоними маками. Повернувшись із церкви, люди розговлялися мандриками. Кажуть, що їхня назва походить від того, що мандруючи по світу, Петро з Павлом харчувалися ними. Цього дня відвідують рідних та друзів і пригощають один одного рибними стравами в пам’ять про апостола Петра, який був простим рибалкою. А ще він вважався покровителем пастухів і навіть мав батіг. Недарма високі, з ніжними блакитними квітами стебла цикорію в Україні називають "Петровим батогом".

На Буковині з днем Петра і Павла пов’язували багато повір’їв та звичаїв. Господині варили вареники із сиром і пекли сирні бабки, які називали мандриками. З цього часу переставала кувати зозуля, бо "мандриком вдавилася, який вкрала у Петра" – пояснювали старі бабусі. А жінки перев’язувати сплячих чоловіків вінками та кольоровими стрічками, аби ті були їм вірними. Ввечері хлопці та дівчата влаштовували на толоці танці, співали "петрівочки".

Після Петра розпочиналися жнива. Нажавши перший сніп, люди колядували, аби відігнати від поля всяку біду. І хоча до осені ще далеко, але в народі кажуть: "Уже йде не до Петра, а до Різдва".

Народні прикмети на Петра

Якщо на Петра один дощ – врожай буде непоганий, два – добрий, а три – багатий.
Як йде на Петра дощ, то буде гнити картопля.
Як на Петрів день спека, то на Різдво мороз.


Підписуйтесь на новини "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

10:45
Чому корисно їсти фісташки: названо п'ять переваг цих горіхів
10:31
У Чернівцях розкажуть про шпигунів у роки Першої світової війни
10:15
У Чернівцях оброблятимуть два парки від кліщів
09:59
Війська РФ за добу 56 разів обстріляли прикордоння Чернігівщини, Сумщини та Харківщини
09:37
Епідсезон наближається до завершення: кількість хворих на ГРВІ зменшується
09:17
На Буковині перевіряють дороги після зими
09:00
Масований удар дронів по Харкову: що відомо про потерпілих
08:40
Кабмін змінив склад правління «Укрзалізниці»

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм