При в’їзді у село Довжок у напрямку фермерського господарства "Дружба народів", де понад тиждень тому виявлено африканську чуму свиней, закритий шлагбаум, чергує наряд поліції.Трохи далі розташований намет, стоять спеціальні автомобілі. Ветеринари – в спеціальних костюмах, працюють безпосередньо на свинофермі. Трупи свиней відвозять за п’ять кілометрів для спалювання у великій ямі, про що свідчить густий дим.
Загибель тварин розпочалася із температури Свого часу
фермер Віктор Дутка працював кілька років за кордоном, а коли повернувся додому, вирішив вкласти зароблене в корисну й потрібну справу – свинарство. Нині він каже, що міг купити ресторанчик й на життя б вистачало, але відмовився від такої пропозиції. Приміщення відремонтував, придбав свиней й став фермером. Газдувалося добре.
– У неділю, 5 червня, зателефонував до ветеринарів, бо свиноматки перестали їсти, затемпературили, – розповідає Віктор Дутка. – Ми вкололи антибіотики, однак чотири тварини здохли. Тоді й вдарили на сполох. Знали, що на Хмельниччині гуляє африканська чума свиней, береглися, але вірус добрався якимось чином і до нас.
– Ми зреагували на повідомлення відразу ж, відібраний біоматеріал відправили в Київ, у тамтешній Державний науково-дослідний інститут з лабораторної справи та ветсанекспертизи, – каже
Степан Штефуряк, головний ветлікар Новоселицького району. – А вже у вівторок наш висновок підтвердився – африканська чума свиней. Мобілізували всіх ветспеціалістів на ліквідацію спалаху хвороби. Тобто вся чорнова робота лягла на наші плечі. І так буде всі 40 днів, бо саме стільки триватимуть карантинні заходи.
"Тварини до 30 кілограмів підлягають ліквідації"Побували ми й на місці спалення свиней. Дивитися на цей процес тяжко, бо знищено майже 2000 свиней. Міжнародна практика єдина: все поголів’я тварин має бути ліквідоване. Селяни сприймають це вороже.
– Якщо заражені свині здохли, а інші живі, тобто не гинули протягом трьох днів, то чому треба нищити всіх? – каже Ліля, мешканка Довжка. – Адже відомо, що смертність свиней при захворюванні становить 90-100 відсотків.
– Позиція селян зрозуміла – вони не хочуть позбуватися свиней, – ділиться
Лазар Фалковський, виконувач обов’язків начальника головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області, який із перших днів захворювання постійно знаходиться в Довжку. – Нині вогнище африканки локалізоване, тобто поголів’я свиней знищене. Тепер обстежуємо ті будинковолодіння в Довжку, Бересті та Малинівці, де є свині. Тварини до 30 кілограмів підлягають ліквідації, а в яких вага більша – підуть на м’ясо. Селяни вже вирізали свиней й зробили тушонки. Зараз на фермі позбуваємось гною, будемо дезинфікувати приміщення. Всього на роботах працює 99 спеціалістів: 72 ветеринари, 11 військовослужбовців, 12 бійців МНС та 15 працівників поліції.
Також потерпілим державою буде виділена фінансова компенсація за втрачених свиней. Зона нагляду – всі три села.
Навколо вогнища захворювання цілодобово вартують на трьох постах поліцейські. А ще стоять дизбар’єри, які постійно наповнюються відповідними дизречовинами. Держава виділила на всі карантинні заходи 300 тисяч гривень. Зобов’язані зробити дезінфекцію й ті селянські будинковолодіння, в яких тварини потрапили "під ніж".
Читайте також: На Хотинщині оголошено карантин, заборонено продаж тваринДо речі, спалах "африканки" на Новоселиччині призвів до того, що чимало власників ресторанів перекинулися на придбання курятини чи телятини, а від свинини відмовилися. Це стосується й рядових громадян.
– Панікувати не потрібно, адже африканська чума свиней людям нічим не загрожує, – зауважує Микола Зелінський, начальник відділу епізотології Держпродспоживслужби України. – Людина може бути лише носієм цього вірусного захворювання, занести недугу у сарай чи на ферму. Тобто боятися споживати свинину не потрібно. Мені приємно відзначити, що мої буковинські колеги спрацювали професійно й оперативно, а місцеві органи влади все роблять для того, аби остаточно позбутися цієї чуми.
Купувати ж свинину треба тільки в тих продавців, які мають ветеринарні свідоцтва.
Головні ознаки "африканки"Лихоманка, задишка, кашель, синюшність шкіри, парез задніх кінцівок, постійний спокій або ж, навпаки, тварини збиваються в гурти, запор, понос із кров’ю, ознаки спраги, свиноматки абортують, крововиливи у внутрішніх органах, некротичні зміни, висока смертність.
При такій ситуації потрібно негайно звертатися до ветеринарної служби.
Василь ГРИНЮКПриєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
16-06-2016, 15:46
0
5 624