Неподалік кінотеатру "Чернівці" літня жінка пропонує невеликі букетики крокусів за п’ять гривень. Хлопець, який проходить повз, обурюється: "А вам не жаль зривати ці квіти, ще й із цибулинками? Скоро в наших лісах зовсім нічого не залишиться – все знищать і продадуть за копійки. Це ж злочин". "Та я їх на своєму городі в парнику виростила, а не зірвала в лісі, – запевняє жінка. – Пенсія мала, то хочу заробити на хліб та олію".
Екологи кажуть, що на Буковині діє налагоджений ланцюг збирачів, перекупників та реалізаторів крокусів. Навесні за межі області вивозять сотні тисяч рідкісних весняних видів квітів, занесених до Червоної книги України. Якщо у Чернівцях букетик підсніжників чи шафрану коштує до п’яти гривень, то у Києві – 15-20 гривень.
– Деякі з первоцвітів занесено до Червоної книги України та Європейського Червоного списку, – розповів завідувач кафедри ботаніки, лісового і садово-паркового господарства Інституту біології, хімії та біоресурсів ЧНУ професор Ілля Чорней. – Це, наприклад, підсніжник білосніжний, шафран Гейфеля, який у народі називають бриндушками, білоцвіт весняний, рябчик шаховий (більше відомий як дикий тюльпан). Найбільше потерпають від нашестя людей, які хочуть нажитися на первоцвітах, популяції рідкісних рослин, що ростуть біля великих міст. Дуже багато весняних квітів знищено на околицях Чернівців. Скажімо, зовсім не залишилося підсніжників на Гарячому Урбані та Цецино. А ще зовсім нещодавно їх тут було дуже багато. Та найбільше постраждав рябчик шаховий. Старожили розповідають, що навесні всі схили та поля Рогізни, Старої Жучки, Мамаївців та інших мікрорайонів і приміських сіл були фіолетовими. Нині ця рідкісна рослина росте тільки біля Рогізни на вологих луках. Уже тривалий час ми домагаємося створення тут природного заповідника. Бо може статися так, що через 40-50 років чернівчани взагалі не зможуть побачити надзвичайно красиву квітку рябчика шахового. Білоцвіт весняний і шафран Гейфеля легше пристосовуються і швидше відроджуються, тому їх ще досить багато залишилося на міських околицях і в лісах. Хоча якщо їх зриватимуть і нищитимуть такими темпами, вони теж можуть незабаром зникнути. Буковинці мають зрозуміти, що не можна зривати рідкісні квіти, бо їх не побачать їхні внуки й правнуки. А чернівчанам не треба їх купувати, підтримуючи знищення унікальних рослин.
За збір та продаж першоцвітів передбачена адміністративна відповідальність. Затриманих продавців квітів штрафуватимуть – від 51 до 510 гривень.
Департамент екології ОДА звертається до мешканців Буковини із закликом ставитися бережно до ранньоквітучих весняних рослин, не нищити їх.
Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
12-02-2016, 10:37
0
3 833