Різдвяний стіл значно важче приготувати аніж новорічний, адже здавна відомо, що господиня має приготувати 12 різних страв. Проте священики стверджують, що це не обов”язково, значно важливіше те, як ти святкуєш Різдво.
- Різдво треба святкувати в родинному колі, а за святковим столом колядувати. Також у цей день слід піти до церкви і помолитися. В переддень Різдва, на Святий вечір, треба дотримуватися суворого посту, а їсти лише після появи першої зірки, -розповів
настоятель храму Преподобної Параскеви Сербської УПЦ КП в Чернівцях Микола СЕМЕЛЮК. - Лише коли з’явилася перша зірка, можна сідати до столу за святкову вечерю, яка в нас на Україні завжди була пісною. До речі, церква не встановила що це обов’язково має бути дванадцять пісних страв, це все народна традиція. Проте це звичай, який зберігається вже дуже давно. Основне за святковим столом — кутя і свята вода. В першу чергу п під час святої вечері куштують кутю (приготовлену з пшениці, - авт.), і п’ють святу воду. Все решта, знову ж таки, залишається тільки традицією. Як напій, можна також використовувати вино. Його можна випити, але в міру, щоби не впиватися. Як написано у святому писанні, не те, що людина споживає, оскверняє, а те, що виходить з уст людини оскверняє її. Тому акценгтувати увагу на стравах не варто, - продовжує отець Микола.
- Головне духовно підготуватися до цього свята, а на Різдво піти до церкви, щоби помолитися. Вечеряти треба зі свічкою, а перед цим дати за "поману" - Перед тим, як сідати до столуна Святий вечір, запалюється свічка, яка символізує ту свічку, яка запалала на небі, коли народився Христос. Також багато хто кладе на стіл під скатертину стебельця сіна. Це, знову таки, символічно, оскільки: "Христос народився не в царських палатах, а на сіні був положений", - каже Микола Семелюк. - Перед тим, як сідати до столу, вся родина має помолитися, промовивши молитву "Отче наш". За традицією, треба також частину страв, які готували на вечерю віддати за "поману", тобто віднести бідним людям, пригадавши усіх померлих родичів. На Різдво мають зустрічатися всі члени родини. "Різдво — це родинне свято, в цей день мають зустрічатися всі найближчі родичі, - розповів М. Семелюк. - Головне, щоб люди пам’ятали, що будь-які святкування і набутки не мають переростати у п’янки, сварки та бійки.
Досвідчена кухарка Антоніна Єремія впевнена, що на Різдво не треба готувати дорогі страви. Основне, щоб було куття, все решта можна приготувати із домашніх продуктів.
- Думаю, не варто тратитися, адже головне відсвяткувати у мирі і злагоді. Стараюся готувати все із того, що є вдома, адже грошей зараз не багато. Особисто я кожного року готую в першу чергу куття. До нього завжди має бути мед і мак. Прикрашаю куття кольоровими маленькими цукерками і родзинками. В моїй сім”ї на різдвяному столі завжди є риба. Щоб урізноманітнити, соус роблю не з чистого частина, а додаю до нього і трохи томатного соку. Ще жодного року не відсвяткували без оселедця, голубців і вареників. Вареники роблю із сиром та вишнею. І, мабуть, фірмовою стравою для нашої родини є качка із чорносливом і яблуками. Особливого різдвяного настрою із напоїв додає компот із чорнослива і домашнє вино із корицею.
Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
6-01-2016, 13:17
0
5 805