У Краєзнавчому музеї збереглися рідкісні документи – спогади буковинців про голод 1946-47 років. Побачити їх можна на виставці "Спротив геноциду".
А в одному із залів музею на стенді розміщені статті про Голодомор 1932-1933 років, які друкувалися в чернівецьких газетах "Час", "Народна сила", "Наша речь" та журналі "Українська ластівка". Про ті події красномовно говорять самі заголовки: "Голод на Україні", "В обіймах голоду", ""Страшне лихоліття на Україні", "Спасите, умираем".
– Виставка "Спротив геноциду" підготовлена в Києві Українським інститутом народної пам’яті й Центром досліджень визвольного руху, – розповіла завідувач відділу новітньої історії Краєзнавчого музею Марія Унгурян. – Побутує міф, що українці спокійно помирали від голоду і ніякого спротиву радянській владі не чинили. Ця виставка документально засвідчує, що люди боролися, були навіть масові селянські виступи у 1929-31 роках.
І саме Голодомор поклав край цим виступам, знищивши українського селянина як клас. З Києва прислали 18 банерів, на яких зібрані рідкісні документи з Державного архіву СБУ. Ми доповнили цю виставку місцевими матеріалами. Це, зокрема, спогади жителів Буковини про Голодомор 1946-47 років.
Очевидці згадують, як від них забирали буквально все, повністю знищували їхні господарства. Людям доводилося їсти жолуді, лободу, жом, жаб, котів і собак. Згадують навіть про випадки канібалізму, коли їли померлих дітей. Відома трагедія біля села Чортория, де була жомова яма. Сюди з’їжджалися люди з усієї Буковини. Їли той мерзлий жом – і тут же помирали. На тому місці встановили пам’ятний знак. Хоча офіційних документів про ті жахливі події не збереглося. Їх спеціально знищували. Навіть дворових книг у селах не залишилося. Коли люди помирали від голоду, т о їм ставили зовсім інші діагнози: дистрофія, серцева недостатність, запалення. Найбільший рівень смертності був у Бессарабії, де забрали все зерно, навіть насіннєвий фонд. Збирати спогади літніх мешканців Кельменецького району, які пережили голод, нам допомагали вчителі та учні сільських шкіл.
Виставка "Спротив геноциду" в Краєзнавчому музеї діятиме протягом двох тижнів.
Спогади буковинців про голод 1946-1947 років читайте у четверговому номері "Молодого буковинця" від 26 листопада.
25-11-2015, 14:55
0
2 567