Не так страшний сам цукровий діабет, як його ускладнення.
Цукровий діабет останнім часом набув ознак неінфекційної епідемії, яка становить глобальну медичну проблему й загрозу для здоров’я людства.
У 2014 році у світі було зареєстровано понад 386 млн хворих, а до 2035 р. експерти Міжнародної діабетичної федерації прогнозують збільшення кількості осіб з цією недугою до 592 млн осіб. В Чернівецькій області на офіційному обліку перебувають близько 37 тис. хворих.
Не так страшний сам цукровий діабет, як його ускладнення, що значно погіршують якість життя людини, є причиною інвалідизації та й, нерідко, передчасної смерті пацієнтів. Щоб ризик їх виникнення був найнижчим, необхідно прагнути до максимальної компенсації діабету, досягнення якої за сумісних зусиль пацієнта та лікаря є цілком реальною.
Діабетичним центром Джосліна (США) у 1948 році була заснована спеціальна медаль "Victory", яка спочатку вручалася людям, що прожили з діабетом 25 і більше років, на знак визнання їх досягнень у боротьбі з хворобою.
У 70-х роках започаткували нову медаль – за 50-річне життя з діабетом (її отримали близько 5000 чоловік у всьому світі), а у 1996 році – нагороду за 75-річний (!) "стаж" захворювання.
Цікаво, що всі "номінанти" практично не мали ускладнень діабету за рахунок гарної компенсації захворювання. Приголомшливим є той факт, що минулого року була вручена медаль американцю Бобу Краузе, який 85 років прожив з цукровим діабетом.
За висловом хворого, у нього немає жодних ускладнень захворювання саме тому, що він встановив жорсткий самоконтроль та не впадав у депресію. "Якщо ви дотримуєтеся всіх правил управління діабетом, то проживете довге життя.
Сьогодні багато людей їдять не через необхідність, а просто тому, що їм хочеться себе потішити, і це неправильно. Якщо заправити занадто багато палива в машину, вона може вибухнути. Постарайтеся зробити все, щоб цього не допустити. Харчуйтеся правильно і не забувайте про фізичну активність!" – радить Боб.
Напередодні Всесвітнього дня діабету (14 листопада) ми вирішили з‘ясувати, чи можливі такі досягнення у нас, адже зрозуміло, що можливості здійснювати самоконтроль цукрового діабету у наших пацієнтів дещо інші, що зумовлено, насамперед, різними соціально-економічними умовами.
З‘ясувалося, що такі хворі в Чернівецькій області є. Серед них найбільш успішно керує своїм захворюванням пацієнт К. (з етичних міркувань не називаємо його прізвище), який майже 52 роки (з 6-річного віку) хворіє на цукровий діабет і при цьому практично немає ускладнень цієї недуги.
За словами пана К., секрет його успіху полягає у ретельному дотриманні дієтичних рекомендацій (сам собі готує "здорові" страви), регулярній фізичній активності, постійному контролі рівня глюкози крові та правильній, гнучкій схемі введення інсуліну у чотирьох ін‘єкціях за базисно-болюсною схемою.
При цьому ніхто із знайомих навіть не здогадується про наявність цукрового діабету. Безумовно, це гідний приклад для наслідування іншими хворими.
На обласному семінарі ендокринологів Чернівецької області з нагоди Всесвітнього дня діабету, що відбувся 10 листопада, за видатні досягнення у самоконтролі цукрового діабету та профілактиці ускладнень цього захворювання пацієнта К. нагороджено грамотою та вручені подарунки (засоби для самоконтролю, медичні препарати, продукти діабетичного харчування).
Сподіваємося, що кількість пацієнтів, які блискуче управляють своїм діабетом, буде збільшуватися. Зичимо всім здоров‘я та довголіття!
Марина Леонова, головний лікар Чернівецького обласного ендокринологічного центру.
Наталія Пашковська, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ, доктор медичних наук, професор.
11-11-2015, 20:57
0
1 885