У Чернівцях хочуть відновити пам’ятник Пієти

Новини Чернівців / топ новини / Життя
5 495
0
У Чернівцях хочуть відновити пам’ятник Пієти

У неділю, 6 квітня, о 15.00 на Центральній площі Чернівців відбудеться символічна Хресна хода. Під час цього дійства встановлять хрест на тому місці, де колись стояла відома скульптурна композиція Пієта – з Дівою Марією та Ісусом Христом.

Її хочуть відродити, оскільки вона символізувала любов, милосердя і прощення. А поки що під час Хресної ходи освятять місце під майбутній пам’ятник й поставлять на цьому місці хрест. Буде це статуя Богородиці чи колишня Пієта – вирішуватиме спеціальна комісія.

Скульптуру Пієти на Центральній площі, яку було встановлено тут 1827 року, хотіли відновити ще до 600-річчя Чернівців. Тоді відповідне звернення надіслали до міської ради релігійні громади та громадські організації міста.

– Ще 1999 року вийшла Постанова Кабміну, якою передбачено відновити видатні пам’ятки історії та культури України. Серед 49 пам’яток, які там є, зазначався і Хрест Пієта, – розповів голова Товариства "Український Народний Дім у Чернівцях" Володимир Старик. – Але міська влада поки що не має наміру цього робити. Щоправда, є позитивна відповідь обласної архітектури, яка пропонує міській раді Хрест Пієта внести до переліку відновлюваних архітектурних пам’яток до 600-річчя міста.

Однак досі це питання не вирішили. Скульптурну композицію пропонують встановити на Центральній площі там, де вона колись стояла, – неподалік від місця, де зараз клумба.

Історична довідка

Хрест Пієта – скульптурна композиція заввишки понад три метри, на якій були Божа Мати з тілом свого загиблого сина на руках та два ангели. Встановили пам’ятник у Чернівцях 1827 року з ініціативи міщанина Лазаря Михайловича. Тоді місто нараховувало тільки 900 будинків та 9000 мешканців. Площа з Хрестом стала центром Чернівців, навколо якого формувався весь архітектурний ансамбль. Впродовж століття чернівчани вважали статую Пієти покровителькою міста, символом милосердя, співчуття та побожності. Її не наважилася зрушити з місця влада Австро-Угорської імперії, яка планувала встановити тут скульптурну композицію "Австрія". Після протестів громадськості від цієї ідеї відмовилися. Статую демонтувала румунська влада, встановивши на її місці пам’ятник возз’єднання у вигляді воїна та бика, під копитами якого гине орел. Румуни перенесли пам’ятник біля нинішнього Червоноармійського ринку. За радянської влади Хрест Пієта знищили. 


0 коментарів

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.
Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
ТОП 10
Поліцейський із Буковини без бюджетних коштів усього за два місяці створив застосунок доброчесності для Нацполіції
24 023
Евакуювали 68 людей: рятувальники розповіли подробиці вибуху на Будівельників у Чернвцях
9 007
Загинув у 2023 році: на Буковині проведуть в останню дорогу захисника Андрія Гончарюка
4 994
З Краматорська, Херсона та Маріуполя: до Чернівців прибув евакуаційний потяг
3 438
Українців поїли незаконно розлитою "мінералкою": де продавали напій
3 176
Паводки, дороги та гроші: про що голова громади з Буковини просила Зеленського
3 162
Росіяни влучили у пункт пропуску на кордоні з Молдовою: реакція Зеленського на атаку
3 046
Вибух на вулиці Будівельників у Чернівцях: загинув 38-річний чоловік
2 963
«Хотіла бути корисною державі»: історія буковинки Маргарити, яка стала прикордонницею
2 786
Автомобіль злетів з дороги: на Буковині у ДТП загинув 24-річний водій
2 548