
Фото ілюстративне
У лікарнях Буковини – брак медичних працівників. Це стосується як лікарів різних спеціалізацій, так і молодшого та середнього персоналу. Нестача працівників спостерігається і в районних лікарнях, і в обласних. Наприклад, Вижницька міська лікарня потребує лікаря-терапевта для роботи за програмою "Скринінг здоров’я 40+"; лікаря фізичної та реабілітаційної медицини; ерготерапевта, фізичного терапевта та ендокринолога.
Про це йдеться у публікації "МБ" від 12 лютого, пише molbuk.ua
"Працюють на межі своїх сил"
Гендиректор лікарні Дмитро ПАЛАМАРЮК у коментарі "МБ" скрушно зауважує, що багато молоді виїжджає за кордон – там бачить більше перспектив.
"Нашу сімейну лікарку, молоду працівницю, я мало не на колінах просив, щоби залишалася. Та вона виїхала за кордон. Або, наприклад, є у мене молодий травматолог із Чернівців. Я його всіляко вмовляв, бо дуже хороший спеціаліст. Але він не хоче. Працює у нас на 0,5 ставки, решту часу присвячує іншим справам", – каже директор.
Ще одна причина браку кадрів, за словами Дмитра Паламарюка, – не надто висока зарплата та зниження престижності лікарської професії.
"Чесно кажучи, так уже тиснуть на цих медиків, стільки з них вимагають. Нема того, що було раніше, коли бути лікарем у селі було престижно. Зараз молодь хоче в місті працювати. Хоча ми і преміюємо працівників, і умови в нас непогані. Упродовж останніх років ми багато чого покращили", – зауважує.
Нестача таких фахівців, як ерготерапевти та лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, спостерігається по всій країні.
"Бо раніше такої послуги не було, а зараз вона дуже затребувана. На жаль, спеціалістів готували мало. Зараз вони прирівняні до лікарів. Зарплатню отримують навіть вищу – залежно від навантаження", – додає Д. Паламарюк.
А лікаря-терапевта в лікарню потрібно саме для роботи за програмою "Скринінг 40+".
"Шукаємо людину, яка буде займатися тільки цим питанням. Бо ми б могли знайти і в себе такого фахівця і дати йому додаткову роботу. Але щоби вона була якісна, то краще, щоб її надавала призначена людина", – запевняє гендиректор закладу.
Мінімальна зарплата лікарів – 20 тисяч гривень. Та більшість залучена в кілька напрямів, відповідно, і заробляє більше.
"Наприклад, невропатолог також перебуває на чергуваннях. Нараховуємо йому 40 тисяч гривень на місяць. На руки це 32 тисячі гривень. Тих, хто гарно працює, ми преміюємо", – каже Дмитро Паламарюк.
На жаль, провадить гендиректор, за кілька днів, відколи розмістили у соцмережах допис про вакансії, ще ніхто не телефонував.
"Наші лікарі вже давно працюють на межі своїх можливостей. Вони залучені і до роботи у ВЛК, і в Центрі оцінювання повсякденного функціонування особи. Їм складно", – визнає Дмитро Паламарюк.
"Кадрова криза наростає"
У Кіцманській багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування потрібні ерготерапевти, фізичні терапевти. Їм обіцяють від 20 тисяч гривень платні.
"Ми хочемо розширювати відділення медичної реабілітації, збільшувати кількість ліжок. Нам допомогли американські партнери: звели реабілітаційний будиночок, обладнали його. Зараз багато як військових, так і цивільних після інсульту та інших захворювань потребує реабілітації. А у вимозі НСЗУ є чітка формула, згідно з якою має бути певна кількість лікарів фізичної реабілітації, ерготерапевтів, фізичних терапевтів. Поки що розширити відділення не можемо через нестачу цих фахівців", – пояснює гендиректор Віктор ХРОМЮК.
На добрих спеціалістів зараз попит, зауважує гендиректор.
"Коли наші працівники почали показувати гарні результати, декількох із них переманили в інші заклади області. А загалом ситуація з кадрами почала погіршуватися після ковіду. Якщо раніше було дуже багато охочих йти на роботу, то зараз – одиниці. Наразі ще критичної ситуації немає, та якщо нічого не зміниться, вже скоро з медиками виникне проблема", – передбачає Віктор Хромюк.
Хотинській багатопрофільній лікарні потрібні хірурги, анестезіологи, лікарі-лаборанти.
"У нас дуже рідко звільняються за власним бажанням. Люди загалом тримаються за роботу. Приходять час від часу і молоді фахівці. Але зараз війна, і четверо наших медиків зараз служить у війську. Навантаження на працівників велике, бо вони члени ВЛК, ЛКК, експертних команд і всіх структур, які є в лікарні. Тому ми раді новим кадрам. Середня зарплата лікарів у нас становить 27 тисяч гривень. Є, щоправда, проблема з оплатою праці молодим лікарям: вони не мають тих доплат, що лікарі зі стажем роботи. Але ми забезпечуємо їм гарантований державою мінімум", – каже гендиректорка лікарні Тетяна БРИНЬ.
У Чернівецькій лікарні швидкої медичної допомоги – дефіцит медсестер і санітарок. Також потрібні нейрохірурги, кардіологи-інтервенціоністи.
"З кожним роком війни наростає кадрова криза середнього і молодшого медперсоналу. Зазвичай раніше, коли був випуск у медуніверситеті, до нас приходили на роботу медсестри, зараз їх немає. Вони закінчують виші й відразу виїжджають за кордон. Ця криза не тільки в нас, загалом в Україні така ситуація. Ми перекриваємо нестачу, бо люди працюють на півтори ставки. Але проблема справді назріває", – визнає т. в. о. гендиректора лікарні Ігор ІЛАЩУК.
Персонал намагаються привабити преміями: медсестрам щомісяця додають до зарплатні 2500 гривень, санітаркам – 2000 гривень, зазначає І. Ілащук.
Вакансій – понад сотня
Як розповіла директорка Чернівецького обласного центру зайнятості Любов КОЖОЛЯНКО, нині в області є 113 актуальних пропозицій роботи в медичній сфері із понад 1600 вакансій загалом.
Найбільше потрібні фахівці середньої ланки й такі спеціалісти:
- сестра медична / брат медичний – 33 вакансії (зарплата 8647 – 15 500 грн)
- лікарі різних спеціалізацій – 19 вакансій (зарплата до 25 тис. грн). Закладам охорони здоров’я потрібні:
– лікарі загальної практики:
- сімейні лікарі (2 вакансії),
- анестезіолог, геріатр, невропатолог (2 вакансії), ортопед-травматолог, офтальмологи (3 вакансії),
- психіатри (2 вакансії),
психолог, психотерапевт, психофізіолог, трансфузіолог та хірург (2 вакансії);
– молодший медичний персонал з догляду за хворими:
санітарки (25 вакансій з мінімальною заробітною платою – 8647 грн);
- помічники фармацевта (5 вакансій, зарплата 8647 – 13 тис. грн).
Також є пропозиції роботи для реєстратора медичного (14 тис. грн) та рентгенолаборанта (15 тис. грн), клінічного психолога (20 тис. грн).
Читайте новини "МБ" у Google News | Facebook | Telegram | Viber | Instagram







