Цьогоріч зими майже не було: науковиця з Чернівців розповіла про температурні рекорди

Новини Чернівців / гаряча тема
1 802
0


На Буковині зима 2023-2024 років через досить високий температурний режим була дуже короткою.
Усі середньомісячні температури були перевищені. А у перші дві декади лютого вони були аномально теплими й перевищили показники на 5,6-8,5°С.

Фахівці кажуть, що зими цього року не майже не було. З цим погоджується доцентка кафедри фізичної географії, геоморфології та палеогеографії Чернівецького національного університету Дарія Холявчук.





Вона вивчає клімат Буковини з часу постійних метеоспостережень у 1865 році. Пояснює, що зрушення у бік потеплішання у Чернівцях почало спостерігатися з 1989 року. Відтоді з кожним роком спостерігаємо зростання температур повітря.

За спостереженнями, останні 30 років у Чернівцях теплішими стали літні місяці й початок осені, дуже суттєво відрізняються температури взимку. Цю зиму вона називає однією із найтепліших за період метеоспостережень.

"Майже вся цьогорічна зима — це переважно плюсові температури. Якщо порахувати, то за цю зиму у нас було лише 26 днів із середньодобовою температурою нижче нуля. За три місяці календарної зими — це зовсім незначний період. Ці тенденції були помітні ще з початку 2000-х років. Наприклад, у 2000 році холодний період тривав 37 днів, у 2021 році — 73 дні. Тенденція до зменшення тривалості зими, найімовірніше, буде зберігатися", – каже Дарія Холявчук.

Загалом за останні 30 років у Чернівцях середньорічна температура зросла на 1,5°С. Вищими стали температури у літні місяці і... в лютому.



"Якщо проаналізувати цьогорічний лютий, то середньомісячна температура складала +5°С і це рекордні показники за час спостережень. Наприкінці листопада минулого року ми підключили метеостанцію на горі Томнатик. Станом на 26 лютого там показує +4,8°С. Для 1500 метрів над рівнем моря це аномально висока температура, адже метеорологічна зима мала б бути у розпалі. Тривалий сніговий покрив тут теж стає рідкістю. У лютому на високогір’ї все ще б мала зберігатися від’ємна температура повітря. Цього року на Томнатику найнижчу температуру –15,6°С зафіксували 22 січня, а вже 17 лютого були позначки +14°С. Це неймовірно", - дивується Дарія Холявчук.

Найхолоднішими зими були у Чернівцях впродовж 40-70-х років минулого століття. Але, як вважає науковиця, великі кучугури снігу та сильні морози, як про це розповідають наші батьки, у найближче десятиріччя ми спостерігатимемо зрідка. У нашому кліматі з’являються середземноморські ознаки. Тенденція до потеплішання збережеться.



"Найімовірніше, зима буде теплішою і коротшою, літо – екстремальнішим, осінь – вологішою. Крім того, маємо зміщення сезонів. Наприклад, серпень став холоднішим та більш дощовим, ніж червень. Хоча за нормами мало б бути навпаки. Більш вологим став жовтень, який часто вважався сухим місяцем. Довшими будуть весни та осінь", – зазначає науковиця. – Дарія Холявчук.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Збив людину на смерть і втік: на Буковині розшукали підозрюваного у смертельній ДТП
7 471
«Місця не вистачає»: цьогоріч в гуртожитки ЧНУ поселили понад тисячу першокурсників
5 502
«Перець дешевший, а баклажан дорожчі»: у скільки обійдеться цьогоріч заготувати овочі на зиму
3 732
Знову аварія з мотоциклом на Буковині: постраждали 17-річні хлопець та дівчина
3 299
У Чернівцях попрощалися із 29-річним воїном Тарасом Винником - фото
3 222
«Показушна історія» чи реальна боротьба? На Буковині відкрили десятки кримінальних справ на посадовців
3 006
Знову ДТП на Буковині: авто врізалося у стовп, травмувався підліток
2 975
8 вересня: церковне свято сьогодні, що гріх робити на Другу Пречисту
2 699
«Моє життя – пригода, і вона триває»: ветеран із Чернівців написав п’єcу про випадок на війні
2 430
«Місцеві просили забрати їх в Україну»: комроти 82 Буковинської бригади – про Курський наступ
2 159


Logo
“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Foreningen Ukrainian Media Fund Nordic в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів” в рамках реалізації
грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”


Copyright 2024. Всі права захищені. Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
при розміщенні посилання (для Інтернет-видань - гіперпосилання) на molbuk.ua. Посилання
(гіперпосилання) обов'язкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів.