Авто | Нерухомість | Робота
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Приватні оголошення |Приватні оголошення Тури з Чернівців | Історія успіху | Історія успіху Афіша | Пропозиція тижня | Послуги | Журнал "Давай Одружимось!" |
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео | » Новини читачів |
Об’єднуємо вузи не від великої радості - у нас мало студентів і мало грошей, - представник міносвіти

Студенти і колектив Буковинського державного фінансово-економічного університету негативно відреагували на звістку про приєднання вузу до Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. У понеділок понад тисячу студентів ходили пікетувати приміщення Чернівецької ОДА, міськради, дехто навіть, попри прохання міського голови Олексія Каспрука, вдався до перекриття дороги у центрі міста.

Водночас ректор БДФЕУ Володимир Прядко вважає "рейдерським захопленням" процес оптимізації вузів у Чернівцях, який передбачається розпорядженням Кабінету міністрів України від 20.01.2016 №44-р. Разом з тим керівник вузу публічно звинуватив у корупції прем’єр-міністра Арсенія Яценюка та свого колегу-ректора ЧНУ Степана Мельничука. Крім того Прядко звернувся за допомогою до понад десяти народних депутатів України.

Тим часом у міністерстві освіти і науки України запевняють, що реорганізація вузу неминуча, і реально розпочнеться вона уже найближчими днями. Про те, чому в уряді вирішили піти на такі кроки, у понеділок журналіст "МБ" поспілкувався з директором департаменту вищої освіти міністерства освіти і науки України Олегом ШАРОВИМ.


Об’єднуємо вузи не від великої радості - у нас мало студентів і мало грошей, - представник міносвіти


- Пане Олеже, у зв’язку з чим виникла необхідність приєднання БДФЕУ до ЧНУ?

- Упродовж багатьох років постійно ставиться питання про оптимізацію мережі вищих навчальних закладів. Зокрема, ця вимога і це завдання закріплена наразі у коаліційній угоді депутатських фракцій "Європейська Україна". Це необхідно для виконання цілої низки різних зобов’язань – як для збалансування внутрішніх процесів, так і перед зовнішніми партнерами. У зв’язку з цим міністерство послідовно проводить цю саму оптимізацію. І, ви знаєте, звичайно, жодна дія з оптимізацією ніде і ніколи не викликала бурхливого захоплення. Воно або викликає такі достатньо голосні протести, або проходить відносно тихо. Тим не менше, нікого це особливо не радує. З іншого боку – куди нам всім подітися?

Давайте поміркуємо: у нас вісім років тому було 2 мільйони 800 тисяч студентів. А зараз у нас студентів – 1 мільйон 600 тисяч. Тобто, у нас студентів стало ледь не удвічі менше. Звичайно, у зв’язку з цим має поступово скорочуватись і кількість навчальних закладів. Бо якщо буде зберігатися та сама кількість навчальних закладів, то у нас значно зростуть неефективні витрати на адміністрування цих навчальних закладів, на утримання приміщень, опалення, яке досить дорого сьогодні коштує. Тому кількість навчальних закладів повинна, в принципі, поступово зменшуватись – якщо не пропорційно кількості студентів, то, принаймні, з урахуванням цієї кількості. Ось із цього ми змушені виходити. Якщо ви спостерігаєте за сайтом Кабінету міністрів, то, мабуть, з інтервалом приблизно у місяць виходять рішення про реорганізацію якихось навчальних закладів. Це постійно відбувається. Наприклад, у грудні реорганізації була піддана Українська академія банківської справи у місті Сумах. До цього, у листопаді – Український державний університет фінансів і міжнародної торгівлі у місті Києві. На жаль, це не від великої радості. Це від великого суму, що в нас мало студентів і мало грошей. Було б більше, то, звичайно, із набагато більшим задоволенням цю мережу розширювали, і ніколи б її не звужували. На жаль, такий наш час, що нам випало робити цю справу з оптимізацією мережі. Ну, прийшов час приймати рішення і по вашому регіону.

Буковинський державний фінансово-економічний університет – в принципі, це невеличкий університет…

- Так-так, три тисячі…

- По наших офіційних даних – 1947 студентів. Я не хочу сказати, що це погано. Але погодьтеся – для гучного слова "університет" це небагато. Може, враховуючи коледж, назбирається три тисячі студентів, я цього не виключаю.

У зв’язку з цим було ухвалено рішення приєднати його до потужного, до престижного, визнаного і одного з найбільш рейтингового в Україні Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Я навіть взагалі собі дозволю сказати, що для студентів, які всі, без будь-яких проблем будуть переведені до ЧНУ, буде великим плюсом отримати диплом не Буковинського державного фінансово-економічного університету, яким би поважним він не був, а дуже солідного вузу, який входить у ТОПи, Чернівецького національного університету імені Федьковича. До якого, між іншим, їм, можливо, було важко вступити. Бо по переважній більшості спеціальностей конкурс в національному університеті вищий.

І якщо у студентів укладені контракти, і контракти за відповідними спеціальностями дорожчі в університеті, вони ж будуть за своїми контрактами вчитися – тими, які були раніше укладені з БДФЕУ.

- Чи знаходило міністерство освіти які-небудь факти порушень, які, можливо, були здійснені керівництвом БДФЕУ?

- Я зараз не уповноважений цю тему обговорювати, і чесно кажучи, не думаю, що воно має до даного рішення якесь серйозне значення.

- Чи очікують скорочення викладацького складу БДФЕУ після процесу оптимізації вузів?

- Всі студенти будуть переведені. По викладачах - як свідчить практика, гарного викладача ніхто на вулицю в житті ніколи не викине. Тому що гарних викладачів всім бракує. І, вибачте, особливо вашому, у порівнянні, невеликому місті, де, я думаю, кожен кандидат наук і кожен доктор наук перебуває на обліку. Їх у вас зайвих по Чернівцях немає. Тому, я думаю, що всякого викладача, який буде чогось вартий, обов’язково університет забере на роботу. Знову ж таки – я боюсь зарікатись абсолютно про всіх. Можливо хтось є такий, що його не варто забирати. Але зазвичай викладачами ніхто не розкидається. При цих зарплатах, які отримують сьогодні викладачі, відмовлятись від послуг гарного викладача – це, скажемо так, той неабиякий ризик, на який мало хто з ректорів іде. А ректор ЧНУ – дуже мудра і дуже далекоглядна людина.

- Яка доля очікує чинного ректора і проректорів БДФЕУ?

- Єдине, що я розумію, і про що я можу впевнено сказати, що та кількість посад ректорів і проректорів, яка є нині, не може залишитися. Тому що в Чернівецькому університеті тільки один ректор. Тому тут, я так розумію, що ректорів стане менше. Що стосується проректорів – це вже питання до керівництва ЧНУ. Буде воно вважати за потрібне збільшувати кількість посад проректорів, буде в них така можливість, не буде в них такої можливості… Як показує практика, якщо проректори, наприклад є гарними викладачами, то вони знайдуть своє місце як викладачі. А якщо вони є і гарними адміністраторами, то їх досить швидко висунуть на адміністративні посади в тому університеті.

- Як оцінюєте заяву ректора БДФЕУ Володимира Прядка про те, що об’єднання вузів є корупцією, і те, що прем’єр-міністр Арсеній Яценюк її здійснив?

- Відносно того, чи входить в його повноваження висловлення звинувачень у бік уряду, я не розумію, яке це має відношення до його повноважень. Те, що стосується права на свободу слова – його ніхто обмежувати не може. Ну а що стосується службової етики, то я думаю, що відповідь відносно того, як це виглядає з точки зору службової етики є цілком очевидною. На жаль, вона говорить не найкращим чином про того, хто такі оцінки дає. Службова етика залишається службовою етикою.

- Які ще вищі навчальні заклади в Україні планується об’єднати на прикладі Чернівців?

- Ви знаєте, я уникну цього запитання з того самого міркування, що кожен такий захід – це кожного разу драма. З одного боку, їх неможливо уникнути. І я хотів би, щоби всі чітко розуміли, що це – як з економічними реформами: чим більше відтягувати, тим більш боляче потім виходить. Так і тут: чим довше це тягнеться, тим гірше пізніше виникатимуть різноманітні наслідки. Тому, на жаль, це робити просто фізично необхідно.

Що стосується тих закладів - ми приєднуємо, як правило, заклади до більш сильних і більш потужних, до більш рейтингових, дипломи яких краще котуються у роботодавців. Так що найголовніше для нас – це захистити права студентів, дати їм можливість спокійно продовжити навчання. А що стосується емоцій, що стосується галасу – як на мене, вони не є найкращим виявленням того, що може бути. З іншого боку, певні емоції людей також важко не зрозуміти.

- Коли реально розпочнеться процес оптимізації двох університетів у Чернівцях?

- На цьому тижні буде видано наказ міністерства про реорганізацію, буде створена відповідна комісія. І ця комісія буде поступово проводити цей процес.

Також ми повинні чітко розуміти, і я просив би вас донести це до ваших читачів – такий процес не відбувається за один день. Такий процес займає кілька місяців. Тому що для нас найголовніше в цьому процесі – щоб спокійно проходив освітній процес, відбувались заняття, проходили сесії, захищалися дипломні роботи. Це – просто поступовий процес, і ніщо не повинно ламати. Це не процес, який стосується сильних студентів, це процес, який стосується в першу чергу цих юридичних осіб. І обидві ці юридичні особи – це вищі державні навчальні заклади, які знаходяться у сфері управління одного міністерства – Міністерства освіти і науки України. Тому маємо зробити так, щоб цей процес зробити максимально спокійним. Я розумію, що хтось буде казати, що хотів вступати в БДФЕУ… Але я хочу сказати, що ця людина вступала до державного вузу з наміром отримати економічну освіту за певним рівнем і за певною спеціальністю. І така можливість у неї, безумовно, є, і безумовно буде дотримана. А що стосується тих чи інших організаційних структур – погодьтесь, що вони час від часу повинні зазнавати певних змін для того, щоб система працювала краще.

Микола КОБИЛЮК

Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
Рейтинг:
(голосів: 1)
1-02-2016, 21:39
Коментарів 2 Переглядів 4080

загрузка...
Hаписав: Читач, Коментарів: 0, Новин: 0, 2 лютого 2016 22:32
В новині:
Кобилюк, як завжди, кидається на амбразуру захищати Яценюка і його дебільну політику, від якої країна дішла до точки неповернення. Гірше просто не може бути

Hаписав: Юля, Коментарів: 0, Новин: 0, 3 лютого 2016 15:18
В новині:
Дипломи БДФЕУ (за спеціальностями "Фінанси і кредит", "Облік та аудит", "Економіка підприємства") якраз і краще котуються у роботодавців за аналогічні дипломи ЧНУ!
Неодноразово при опублікуванні оголошень набору на посади економічного характеру роботодавцями була зазначена ремарка "Випускників ЧНУ прохання не турбувати".
До того ж зовсім не згадали про те, що значно скоротяться державні місця та ціна за навчання, сьогоднішні студенти-випускники 4 курсу будуть змушені платити за магістратуру у ЧНУ в 2 чи навіть 3 рази більше!

На Буковині школяр помер у лікарні після катання на санках
Дитина, катаючись на санках, вдарилась у бетонну огорожу
У Чернівецькій області вантажівка на ожеледиці з’їхала в кювет - фото
Дорожньо-транспортна пригода сталася на трасі "Чернівці-Житомир"
Популярне Коментують
• Новини
Трохимич ся вертає, а Вася знимкує кіно. Блог Мостіпаки
Про головні політичні події в регіоні - у блозі Олександра Мостіпаки
загрузка...
Передплачуй газету "Молодий буковинець" та вигравай подарунки!

Передплачуй газету "Молодий буковинець" на 2019 рік та отримуй шанс виграти 10 000 гривень та ще 100 корисних подарунків
Санаторії Закарпаття - де лікуватись і зустріти Новий Рік 2019? (на правах реклами)

Святкування Нового Року в Закарпатті як завжди особливе і залишає, лише казкові та незабутні враження, адже тут споконвічно зберігають народні гуцульські традиції та звичаї
Раки зимують у RAKI HOUSE – першій раковарні Чернівців (на правах реклами)

На вас чекає особливе меню – такого ви ще не смакували. Окрім раків, тут приготують й інші морепродукти, м'ясо, гарніри та десерти. У RAKI HOUSE ви можете скуштувати мідії і рапани 4-ьох видів приготування
Професійне прання: де шукати хімчистки у Чернівцях (на правах реклами)

Пропонуємо вашій увазі місця, де їх шукати, – хімчистки у Чернівцях.