Морква зі сметаною чи олією
Насамперед народна медицина рекомендує вживати рослини, які містять вітамін А. Це овочі та фрукти червоно-оранжевого, жовтого і зеленого кольорів: морква, болгарський перець, помідори, салат, капуста, петрушка, зелена цибуля, шпинат, щавель, абрикоси, персики, горобина. До речі, моркву обов’язково треба їсти з якимось жиром – сметаною, олією, маслом – інакше вітамін А не засвоїться.
Дуже добре впливає на зір лютеїн – єдиний рослинний пігмент, який проникає безпосередньо в тканини ока. Лютеїн поглинає згубний для очей ультрафіолет, підвищує гостроту зору. Він також є у жовто-червоних овочах та фруктах: моркві, гарбузі, кукурудзі, хурмі, винограді.
Очі сльозяться? Потрібен вітамін В2
Якщо очі болісно реагують на світло, сльозяться, часто запалюється слизова повік – це можуть бути прояви нестачі вітаміну В2. Його можна отримати з помідорів, свіжого гороху, капусти, яблук, арахісу та мигдалю.
Якщо ж очі часто червоніють – потрібно зміцнювати судини за допомогою вітаміну С. Найкращий засіб – шипшина. Свіжі плоди можна їсти в необмеженій кількості, але через колючі зернятка це досить важко робити. Тому можна заварювати чай із сухої шипшини.
Чорниця загострює зір
Дуже популярним народним засобом проти проблем зору зараз є чорниця (у нас її ще називають афинами). Відомо, що вона не лише допомагає позбутися втоми очей, а й загострює зір, особливо зір у сутінках. Можна їсти чорницю у будь-якому вигляді, заварювати чай із висушених плодів.
До речі, зараз в аптеках пропонується чимало препаратів та біоактивних добавок на основі чорниці ("Чорниця-форте плюс", 13.50 грн, "Стрікс", 48 грн). Є також спеціальні вітаміни для зору на основі лютеїну з чорницею, які так і називаються "Лютеїн" (39 грн).
Чаї, настоянки та відвари для покращення зору
- 15 г ягід чорниці залити 200 мл окропу. Приймати по 2 ст. л. 3-4 рази на день.
- Подрібнене листя барбарису залити горілкою у пропорції 1:5, настоювати 5 днів, процідити. Приймати по 30-40 крапель тричі на день перед їжею.
- 15 г сухої трави пустирника залити склянкою окропу, настоювати 40 хвилин, процідити. Приймати по 1 ст. л. двічі на день у другій половині дня.
- Подрібнене листя подорожнка великого, зібране під час цвітіння, залити горілкою у пропорції 1:10. Настоювати місяць, процідити. Приймати по 20-25 крапель двічі-тричі на день.
- 10 г стиглих плодів малини залити 20 мл окропу, настояти 5 хвилин. Довести об’єм до склянки, пити як чай.
- 4 ст. л сухого подрібненого коріння пирію залити 5 склянками гарячої води, кип’ятити до зменшення об’єму на чверть, процідити. Приймати по 1 ст. л. 4-5 разів на день.
- Подрібнене коріння аїру болотяного залити горілкою у пропорції 1:10, настоювати 8 днів у темному місці, процідити. Приймати по 30 крапель тричі на день після їжі.
Чай із шипшини
для зміцнення судин
- 1 ст. л. сухих плодів залити склянкою окропу, настояти у термосі протягом ночі, процідити. Приймати по 0,25-0,5 склянки 3-4 рази на день.
Примочки для запалених очей
- 2 ч. л. сухих квітів волошки залити склянкою окропу, настоювати 30 хвилин, процідити.
- 3-5 г сухих бруньок або 8-10 г сухого листя берези залити 0,5 л гарячої води, кип’ятити 15-20 хвилин. Довести об’єм до початкового.