У середині минулого тижня деякі господарства Кіцманського,
Кельменецького та Новоселицького районів вже приступили до посіву цукрових буряків. Також відбувається підживлення озимих культур, багаторічних трав, дві тисячі гектарів підготовлено під посів ярих і 10 тисяч вже засіяно ними. Наскільки готові господарства до весни, свідчать статистичні дані. Так, тракторний парк за рік зменшився на 492 одиниці і налічує 2,4 тисячі тракторів. Більшість тракторів відремонтовано у господарствах Сокирянського, Кіцманського та Новоселицького районів, а у Герцаївському та Сторожинецькому майже кожен другий потребує ремонту.
Аналогічна ситуація і з грунтообробною та посівною технікою: плугів є 994, тоді як торік на цей час їх було 1222. Але й ті, що є, треба ремонтувати, як і культиватори. Останніх, до речі, теж поменшало на понад дві сотні. Також зменшилася і кількість сівалок, картоплесаджалок.
Для здійснення весняно-польових робіт Мінагрополітики виділило господарствам області 1018 тонн дизпального по 2400 гривень за тонну. Діє у нас і пільгова відпускна ціна пального для сільгоспвиробників, яка становить 2,16 – 2,20 грн за літр з урахуванням транспортних витрат. Але надходження пального є незадовільним, особливо у Сокирянському, Заставнівському, Хотинському та Герцаївському районах.
– Господарства області повинні засіяти 210 тисяч гектарів землі, – каже заступник голови облдержадміністрації Віталій Усик. – А також підсіяти і пересіяти до 1000 гектарів, підживити культури на 60 тисячах гектарів й виорати 15 тисяч гектарів. Насінням ярих культур Буковина забезпечена на 130 відсотків, але в районах не всі придбали його. Критична ситуація і з пальним, яке різко почало дорожчати. Саме тому у Герцаївському, Сокирянському і Кельменецькому районах його не вистачає. А кредити сільгоспвиробники бояться брати, хоча їх виділяють і на пільгових умовах. Є проблеми з міндобривами, отрутохімікатами.
Дещо інша ситуація на Вижниччині. Тут, за словами керівника райдержадміністрації Василя Соломка, не вистачає кваліфікованих кадрів. Для здійснення польових робіт потрібно 1,7 мільйона гривень, яких немає. Як, зрештою, і надійної техніки, бо та, що є, давно вичерпала свій моторесурс. Тому й не дивно, що нині на Вижниччині не обробляється понад дві тисячі гектарів землі.
Щоправда, є господарства, де вміють газдувати. Приміром, у Кіцманському районі голова сільськогосподарського кооперативу "Оршівський" Микола Чередарик, маючи 1200 гектарів землі, вирішив взяти в оренду ще 2800 гектарів у сусідніх селах – Хлівищі, Малятинцях, Іванківцях, Ошихлібах і Неполоківцях. Більше того, підприємливий керівник придбав три нові комбайни, шість тракторів, дві першокласні сівалки, бо не боїться йти на ризик, впевнено працює з банками. Тому й має щороку високі врожаї зернових культур, розвиває тваринництво.
– Минулого четверга відбулася селекторна нарада з Міністром Мінагрополітики України О.Баранівським, – розповідає начальник фінансового відділу Головного управління сільського господарства й продовольства ОДА Леонід Олійник, – де йшлося про пільгове кредитування сільгоспвиробників – під 17 відсотків, з яких 10 потім відшкодовує держава. У багатьох регіонах банки відмовляються від цього, хоча раніше й була домовленість про пом’якшення рівня процентних ставок. Наразі у нас такої проблеми немає – філії таких
банків, як "Укрсоцбанк", "Промінвестбанк", "Аваль" і "Надра", надають кредити під 17 відсотків. Інша річ, що вони поки що відмовляються брати в заставу посіви сільськогосподарських культур, як було обумовлено раніше.
5-04-2005, 13:10
0
1 707