Мода на альпійські гірки прийшла до нас разом із першими натяками на ландшафтний дизайн. Скромна краса альпінаріїв, як не дивно, сподобалася нашим співвітчизникам, і багато хто спорудив їх у своїх садах. Справа ця – не така вже й складна.
1. Обираємо місце. Най-кращі умови для альпінарію – багато світла і затишок. Тобто оптимальним буде місце біля будинку, огорожі, господар-ських будівель, але в такому місці, щоб більшу частину дня там не було затінку. Важливо також, щоби гірка не "випадала" із загальної картини саду чи двору. Добре, якщо поруч є гарний газон, квітник і особливо водойма. Щодо розмірів гірки, то вони залежать від ваших можливостей. Однак максимальна висота – 2 метри, вищу буде вкрай важко доглядати. Площа, яку займатиме гірка, залежить від висоти: що вища – то більша площа. Зазвичай споруджують 50-80-сантиметрові гірки на площі 6-10 квадратних метрів.
2. Копаємо котлован. На визначеній для альпінарію ділянці копаємо яму приблизно півметрової глибини і засипаємо її щебенем, битою цеглою чи керамзитом. Чудово послужить гарній справі така неприємна річ, як будівельне сміття. Це буде дренаж – він необхідний і для того, щоб майбутня гірка не просідала, і проти застою води, якого не переносять більшість рослин альпінарію.
3. Насипаємо грунт. Дренаж треба добре утрамбувати, а відтак на рівні грунту насипати шар родючої землі.
4. Викладаємо каміння. Це головний етап роботи, адже каміння в альпінарії – найважливіше, рослини його лише доповнюють. Для альпінаріїв використовують граніт, базальт, піщаник, ракушняк, туф, доломит. Дуже гарно виглядають природні валуни, але в нашій місцевості важко їх розшукати. Важливо, щоби камені для гірки були різного розміру та форми, інакше вона матиме неприродний вигляд. Найкраще почати спорудження зі встановлення головного великого каменю, від якого "танцювати" далі.
5. Знову грунт. Камені треба викладати так, щоби між ними утворилися прогалини. Їх засипаємо грунтом. Останній треба просіяти, щоб видалити коріння бур’янів, бажано навіть обробити гербіцидами. Найкраща грунтова суміш для альпінарію – це дерновий грунт, листовий перегній та дрібний щебінь у рівних пропорціях.
6. Висаджуємо рослини. Заключний етап – найприємніший, але і найскладніший. Треба підібрати такі рослини, щоби гірка впродовж цілого року виглядала привабливо. Тобто навесні мають зацвітати першоцвіти – примули, крокуси, проліски, влітку тішити око багаторічні літники, наприклад, гвоздики, восени нехай квітують айстри та карликові чорнобривці, а для зими залишаються вічнозелені рослини. При цьому треба враховувати, на якому схилі гірки висаджувати ту чи іншу рослину. Тут вам знадобиться фахова консультація, і таку ви можете отримати у Чернівецькому ботанічному саду. До речі, там побачите і чудовий зразок професійно зробленої альпійської гірки.
9-04-2005, 15:55
0
7 140