RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Не вся вода – мінеральна

Прийнято вважати, що мінеральна вода – це газована, розлита у ПЕТ-пляшки. Насправді ж мінеральні води – це води, добуті з гірських джерел, які мають лікувальні властивості.

За призначенням мінеральні води поділяються на:

- лікувальні – вживати їх бажано за призначенням лікаря, курсом, з дотриманням необхідних доз і термінів;

- лікувально-столові – вживати за призначенням лікаря, але можна вживати також епізодично, як столовий напій;

- природні столові – пити можна в необмеженій кількості.

Питна вода містить чимало різних хімічних компонентів, і від їх кількості залежать її смакові якості. Власне до складу мінеральної води входять аніони (гідрокарбонати, сульфати і хлориди) і катіони (кальцій, магній, натрій, калій). Смачна і корисна вода тоді, коли ці складові оптимально збалансовані. Якщо ж якогось з елементів понад норму, тоді така вода може завдати шкоди. Згідно з основним нормативним документом ДСТУ 878-93 "Води мінеральні питні", основним критерієм тих чи інших мінеральних вод є загальна мінералізація і вміст специфічних біологічно активних компонентів.

Воду фільтрують і знезаражують

У місті функціонують сім підприємств із розливу мінеральної води, безалкогольних напоїв та питної газованої і негазованої води. Цех МПП "Рейтинг", розташований на вулиці Козятинській, 3А, виробляє мінеральну воду "Чернівчанка" та 18 видів безалкогольних напоїв. МПП "Аква", що на вулиці Південно-Кільцевій, 12Б, розливає також мінеральну воду і 18 видів безалкогольних напоїв. Цех ТОВ "Дім" на вулиці Заводській, 14, виробляє питну газовану воду "Дар природи" та 17 видів безалкогольних напоїв. МПП "Дельта", що на вулиці Сторожинецькій, 70А, виробляє питну газовану воду "Золота криниця" та "Калина" та 6 найменувань безалкогольних напоїв. Цех підприємця Нікіфорця П.І. на вулиці Коломийській, 2, виробляє питну газовану воду "Кришталева" та 8 видів безалкогольних напоїв.

Цехи ТОВ "Рейтинг" та ТОВ ВКП "Аква" розливають мінеральну воду з джерела – свердловини №1-Д, що розташована на території геологорозвідувальної станції на вулиці Козятинській, 3. Обидва цехи мають ліцензії на право розливу мінеральної води, видані на 10 років. Інші цехи виготовляють питну газовану воду з Рогізнянської ВНС, яка існує на природних підземних джерелах, і мають ліцензії на користування надрами Чернівецького родовища водозабір "Рогізна", видані на 20 років.

За даними обласної санепідемстанції нормативні документи, необхідні для виготовлення продукції, всі зазначені цехи мають. Маркування цієї продукції відповідає вимогам нормативних документів. У цехах використовують однотипні методи очищення води – спочатку її фільтрують через фільтри грубого і тонкого очищення, потім знезаражують бактерицидними лампами.

Кишкові палички знаходять часто

З відібраних 45 проб продукції, які потрапили на лабораторний контроль за якістю води та готової продукції, три виявилися нестандартними за бактеріологічними показниками. Зокрема, під час дослідження мінеральної води "Моршинська" з датою виготовлення 11.03.2005 року, виробником якої є ВАТ "Моршинський завод мінводи "Оскар", що зареєстрований у місті Моршин Львівської області, виявлено понаднормовий ріст Ps.aeruginosa.

Також не відповідає медико-біологічним вимогам мінеральна вода "Брусницька", виготовлена цехом 04.03.2005 року ТзОВ "Агрофірма "Калина", що розташований в селі Брусниця Кіцманського району. У цій воді виявлено індекс бактерій групи кишкової палички. Санепідемслужбою області тимчасово заборонено розлив мінеральної води "Брусницька".

За порушення вимог санітарного законодавства до адміністративної відповідальності притягнуто 7 суб’єктів підприємницької діяльності. А саме: керівників МПП "Дельта", ТОВ "Дім", ТОВ КВЦ "Аква", МПП "Рейтинг". Вжито штрафні санкції за порушення умов транспортування, зберігання та реалізації безалкогольних напоїв до продавців на ринках "Головний", "Фортуна" та магазину "Раїса", повідомила Наталя ПРОКОПЧУК, лікар відділення гігієни харчування облСЕС.

Дарина ГЕЛКА, головний спеціаліст обласного управління у справах захисту прав споживачів:

– Днями чернівчанин приніс шестилітрову пляшку негазованої води однієї з відомих фірм. Вода набула неприємного запаху, з’явився білий осад, який постійно зростає. Наразі триває розслідування. Нещодавно з торгівлі вилучено безалкогольний напій "Лимон-персик" ТОВ "Елменхорстер Україна-Буковина", що на Львівщині. Порушено маркування напою, яке є характерним і під час маркування інших безалкогольних напоїв. Зокрема, при маркуванні напоїв із синтетичними підсолоджувачами, згідно з постановою головного санітарного лікаря, на етикетці має бути зазначено, що дітям до 7 років напій вживати не рекомендується. Якщо замість натурального цукру використано штучні підсолоджувачі (аспартам, сахарин), повинно зазначатися "Може бути джерелом фенілаланіну" або "Не рекомендується хворим на фенілкетанурію", – тим, у кого не перетравлюється їжа. Звісно, це не означає, що вода не придатна до вживання, але застереження повинні бути вказані.


Раніше воду продавали в аптеках

Раніше мінеральні води пили безпосередньо біля джерела, там же будувалися й санаторії та курорти. Згодом вишукувалися можливості застосування лікувальних властивостей води поза межами лікувальних закладів. Найголовнішим було збереження фізико-хімічних властивостей води під час транспортування і збереження. Для цього застосовувалися спеціальні прийоми обробки і розливу, щоби звести нанівець можливість зміни якості води, доки вона з гірських глибин потрапить до споживача. Раніше розлиті промисловим способом води продавалися в аптеках як лікувальний засіб. Але великий попит серед населення стимулював до розширення виробництва та застосування води як ліків і як харчового продукту. Сформувався ще один напрямок промислового розливу вод, без виражених лікувальних властивостей – з’явилися мінеральні природні столові води. Згодом з’явилися у продажу води, які не насичували вуглекислим газом. Така вода має обмежений термін зберігання. Тому виходить, що мінеральна вода – це вода, добута з-під землі, незалежно від того, газована вона згодом чи ні.

Протягом останніх 15 років промисловий розлив мінеральних вод в Україні сформувався в окрему галузь. Якщо у середині 80-х років минулого століття в Україні розливали майже 50 найменувань, то сьогодні у реєстрі мінеральних вод нараховується понад 650.


Лікнеп

Фактично, будь-яку воду можна зробити питною, але її властивості здебільшого залежать від джерела її походження. Найбільш цінною водою вважається та, яку добули з джерел заповідників, місць, які розташовані далеко від промислових районів. Тому, купуючи воду, звертайте увагу на інформацію на етикетці. На ній має бути вказано джерело видобутку, місце розливу, термін вживання та умови зберігання.

Редактор: admin
7-06-2005, 14:50
Коментарів 0 Переглядів 5 462

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.