Паперові носії і картки у бібліотечних каталогах – це вже для дідусів і бабусь. А нинішньому студентові чи школяреві без комп’ютера –нікуди. Особливістю сучасного розвитку освіти є інформатизація та комп’ютеризація навчання. Як же все відбувається насправді?
У школах половина комп’ютерів – старі
Станом на жовтень 2004 року, чернівецькі школи були оснащені 679 комп’ютерами, із яких сучасними є 419. Це все "добро" розмістилося у 43-х навчальних закладах міста. Щоправда, тільки 11 шкіл мають доступ до Інтернету. Все ж таки для освіти ця послуга ще дуже дорога. Комп’ютери потрапляють до шкіл завдяки державі, але різні гранти і участь спонсорів забарвлюють ситуацію з інформаційним забезпеченням шкіл веселішими фарбами. Найкраще оснащені комп’ютерною технікою гімназії №1, 2, 5, а також школа №14.
– Сьогодні ми відчуваємо багато проблем із постачанням комп’ютерів для шкіл міста, – розповідає методист міського управління освіти Світлана Паскарюк. – Нам істотно допомагає Тернопільська регіональна школа комп’ютеризації. Вони дозволяють кільком школам міста використовувати свою техніку по півдня, безкоштовно підключають до мережі Інтернет. Щоправда, часто буває, що у дітей вдома кращі комп’ютери, але вони їм цікаві лише тому, що можна досхочу побавитися у різноманітні ігри. А ми прагнемо показати їм, наскільки корисною може бути комп’ютерна техніка.
Старання освітян виявилися не марними. Один із чернівецьких школярів став бронзовим призером Міжнародної олімпіади з інформатики у Туреччині. І цим досягненням наше місто дуже пишається. Учні шкіл міста регулярно беруть участь в обласному конкурсі "Байт", а також змаганнях з веб-дизайну. Із 2002 по 2004 роки 225 чернівецьких учнів брали участь у міських олімпіадах з інформатики, 10 пробилися на всеукраїнський рівень.
Нині триває апробація комп’ютерних засобів навчання вітчизняного виробництва. Вони охоплюють майже всі основні науки: фізику, хімію, біологію, географію...
У першому кварталі грошей ще не було
– Наразі розвиток комп’ютеризації шкіл Буковини дещо пригальмувався, – стверджує старший інспектор технічних засобів навчання групи з господарського обслуговування та аудиту установ освіти області Ірина Фарбатюк. – У першому кварталі цього року поки що не було фінансування із державного бюджету. З місцевого бюджету надходять кошти, але досить невеликі. Основні проблеми у нас з підключенням до Інтернету: дуже погані телефонні лінії, та й дорого це.
Протягом 2001-2003 років для шкіл області було поставлено 57 комп’ютерних комплексів. Більша частина із них дісталася Новоселицькому (8), Хотинському (8) та Глибоцькому (7) районам. А протягом 2002-2004 років придбали 22 комп’ютерні комплекти. У 2004 році за рахунок державного бюджету заклади освіти Буковини отримали ще 42 комплекти комп’ютерної техніки (по 5-11 машин кожний). У сільській місцевості забезпеченість комп’ютерною технікою становить 42 відсотки, загалом по області – 56.
Інтернет – це дорого. Але не думайте, що Інтернет не дійшов до села! 49 шкіл у селах Чернівецької області мають таке щастя. Тут лідерами є Вижницький (20 шкіл) та Путильський (12 шкіл) райони. Найкраще забезпечені комп’ютерною технікою заклади освіти Путильського, Герцаївського, Заставнівського і Новоселицького районів. 50242 гривні довелося витратити для того, аби забезпечити двома комп’ютерними комплектами обласну школу-інтернат для дітей сиріт та обласний центр науково-технічної творчості молоді. До кінця 2005 року планується оснащення комп’ютерними комплектами усіх загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів.
У вузах ситуація дещо краща
Більшість вузів у Чернівцях забезпечено комп’ютерами на пристойному рівні. Самих лише комп’ютерних аудиторій давно не вистачає, адже бібліотеки у таких потужних вузах, як Чернівецький національний університет і Буковинський державний медичний університет, мають грандіозну літературну базу. Тож від старомодних методів пошуку потрібних талмудів тут поступово відвикають.
– У нас в бібліотеці налічується близько 15-ти комп’ютерів, – наголошує завідувачка відділу комплектації бібліотеки БДМУ Катерина Тарновецька. – Маємо у своєму розпорядженні спеціальну бібліотечну програму Liber media, котра допомагає нам складати каталог літератури. Цей каталог існує вже сім років, і до нього входять усі книжки, що надійшли до бібліотеки за цей період. Автоматизація дуже зручна для наших студентів, бо значно полегшує пошук. Черговий бібліограф завжди допоможе віднайти потрібну книгу. Є порядок у фондах. Студенти університету можуть також шукати потрібну інформацію в Інтернеті. Окрім цього, поповнюється база електронних книг та періодики.
Щодо Чернівецького національного, то тут вже існує факультет комп’ютерних наук. Невдовзі у Чернівецькій області не буде проблем із фахівцями у цій галузі.
Дитяча бібліотека досі без комп’ютерів
Тільки одна бібліотека у Чернівцях має повноцінний інформаційний центр. Це обласна бібліотека імені Михайла Івасюка. Така радість сталася завдяки виграному у 2004 році гранту "Leap для публічних бібліотек".
– Зараз ми працюємо над створенням електронного каталогу, яким можна користуватися у локальній мережі, – каже завідувачка відділу інформаційних технологій обласної бібліотеки імені Михайла Івасюка Галина Мисловська. – В інформаційному центрі бібліотеки налічується сім комп’ютерів. Наші спеціалісти допомагають знаходити потрібну інформацію кожному із читачів. Він може скористатися Інтернетом і роздрукувати потрібну йому інформацію. Також у нас є генеральний електронний каталог періодичних видань, а також каталог "Буковина", де зібрано велику кількість інформації про наш край. Її ми плануємо розмістити на регіональному порталі, який зараз створюється.
У бібліотеки є власна
сторінка в Інтернеті: www.hosted.sacura.net/library. Їй вдалося виграти вже п’ять грантів, останній із них – "Вікно в Америку". Завдяки цьому комп’ютерною технікою поповниться відділ зарубіжної літератури.
– Ми теж брали участь у грантах, – розповідає заступник директора обласної бібліотеки для дітей Ірина Рудая. – Однак у листі, що надійшов нам у відповідь, тільки чемно дякували за участь і повідомили, що наразі ми не виграли. З усіх бібліотек для дітей виграла тільки Херсонська обласна. Нам потрібно хоча би п’ять комп’ютерів. На цю думку дедалі частіше наштовхують батьки, котрі дивуються: "Невже у вас немає жодного комп’ютера?" Нам потрібно скласти електронний каталог, але поки що усе впирається в кошти. Минулого року бібліотеці виповнилося 60 років, добре, що подарували нам пилососи і фотоапарат. Невдовзі сподіваємося обзавестися і комп’ютерами.
Більш-менш забезпечені комп’ютерною технікою Чернівецька та Хотинська міські бібліотеки. Електронних картотек там поки що немає, однак є можливість доступу до Інтернету.
2-04-2005, 22:11
0
2 588