Майже десять місяців діє закон "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців", який мав би спростити і полегшити процедуру реєстрації підприємств та суб’єктів господарювання, об’єднавши в "єдине вікно" реєстраційні державні структури. Проте, окрім комп’ютеризації бази даних, він не надто полегшив процедуру реєстрації.
– Нинішня ситуація з "єдиним вікном" реєстрації суб’єктів господарювання має багато суперечностей, – розповідає Олександр КАРУЦЕНКО, голова представництва держкомпідприємництва та регуляторної політики у Чернівецькій області. – Я добре знаю, як народжувався цей закон. Він досить досконалий і прогресивний – є чималі напрацювання, використано європейський досвід реєстрації. Але на форумі "Влада і бізнес – партнери", який нещодавно відбувся у Києві, Віктор Ющенко різко розкритикував нинішню систему державної реєстрації. Навіть у Молдові підприємці реєструються усього за дві години.
Уся процедура реєстрації складається з двох основних частин. Власне сама реєстрація – коли людина звертається до органів реєстрації і отримує свідоцтво. Наступний етап – суб’єкт має стати на облік в органах статистики, податкової адміністрації, фондів страхування від нещасних випадків, соціального страхування, страхування від безробіття.
За словами Олександра Каруценка, ще до впровадження закону в області реєстрували осіб-підприємців за механізмом "єдиного вікна". У реєстраційній палаті, крім державного реєстратора, був ще й представник Пенсійного фонду, органів статистики, податкової та інших структур. І за п’ять днів людина отримувала і свідоцтво про державну реєстрацію, і документи про те, що її взято на облік. А для Чернівецької області цей закон став частково кроком назад.
Нині усі механізми здійснюються в електронному вигляді – усі дані про суб’єкт господарської діяльності та підприємство, що реєструється, вносяться до єдиного державного реєстру, і так само отримують вже роздруковане свідоцтво про реєстрацію. Але законом передбачено, що в електронному вигляді мають передаватися дані й до податкової, Пенсійного фонду, органів статистики тощо.
– Як з’ясувалося, до такого виду співпраці державні структури не готові, бо мають чинні інструкції, які просто суперечать цьому закону, – каже голова представництва. – Виходить, що на рівні державних адміністрацій у Києві ці питання не врегульовано. Тому й нині, щоби стати на облік, суб’єкти господарювання повинні пішки обходити усі необхідні інстанції з папкою.
Наразі Президент доручив урядові ввести принцип "єдиного вікна" для реєстрації підприємницької діяльності з 1 липня 2005 року. Проте без реформи систем оподаткування та соціального страхування, без запровадження єдиного соціального податку і скасування більшості податків на практиці нічого не зміниться, – вважають експерти Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків.
5-04-2005, 12:15
0
2 772