Декілька років тому в Яблуниці Путильського району відновили роботу міні-гідростанції. Це була "перша ластівка". А до 2020 року на Буковині збудують ще 20 міні-ГЕС.
Під час відкриття Яблуницької міні-ГЕС керівники району раділи, бо у разі повені і пошкодження магістральних ліній електропередач можна задіяти міні-ГЕС. Вона може давати електроенергію шістьом навколишнім селам. До того ж, робочі місця для місцевого населення. Тим паче, що збереглися відповідні кадри, які працювали на старій електростанції у 1960-х роках.
Справа ця вкрай потрібна, і вона після Яблуниці отримала своє продовження.
– Справді, нині розроблено комплексну програму будівництва малих ГЕС на гірських річках Чернівецької області, яка розрахована до 2020 року, – розповідає Степан МЕЛЬНИК, заступник генерального директора "Чернівціобленерго". – Гідроенергетичний потенціал малих річок нашого краю становить 884 мільйони кВт годин на рік. Його використання дозволить зекономити щороку майже 270 тисяч тонн органічного палива. Наразі відновлено лише одну міні-ГЕС – Яблуницьку, яка знаходиться на Білому Черемоші. Її потужність становить 1 МВт. Водночас потребують відновлення малі гідроелектростанції на річці Черемош – у селах Банилові, Мілієвому, Іспасі, у Глибоцькому районі на Сіреті – у Кам’янці та Йорданештах.
– А на Путильщині нічого не будуватимуть? – У Путильському районі запропонували до будівництва нові міні-ГЕС: "Мар’їна Гать" (800кВт) – у селі Яблуниця на річці Білий Черемош, "Калиничі" (700 кВт) – у Сараті на річці Перкалаб, "Сарата" (700 кВт) – у селі Сарата на річці Сарата, "Кляуза" (500 кВт) – у Сараті на річці Перкалаб, ГЕС "Голошина" (3600 кВт) – у селі Голошина, що на річці Білий Черемош. Також у перспективі до 2020 року пропонують збудувати шість нових малих ГЕС у басейні Пруту загальною потужністю 2305 кВт та чотирьох нових ГЕС у басейні Сірету загальною потужністю 1015 кВт.
– Передбачається, що вартість однієї кіловат-години, яку закуповуватиме державний енергоринок від цих міні-ГЕС, становитиме 88,08 копійки без ПДВ, а з ПДВ – 1,05 гривні, – каже Анатолій МАЛЯР, начальник обласного представництва НКРЕ. – Розвиток малих гідростанцій – одна з програм розвитку альтернативних джерел енергії.
Василь ГРИНЮК
20-06-2011, 17:48
0
4 762