Мешканці Іспаса та Майдана Вижницького району вже третій рік чекають, коли нарешті іноземний інвестор зуміє тут побудувати завод із виробництва будівельних матеріалів. Адже йдеться про працевлаштування й чималий фінансовий притік до місцевого бюджету.
– На нашій території знаходиться родовище піщано-гравійної суміші загальною площею понад 120 гектарів, – розповідає сільський голова Іспаса Михайло Андрюк. – За прогнозами львівських геологів, якщо побудувати тут дробильно-сортувальний завод із виробничою потужністю 500-550 тисяч кубометрів на рік, сировини вистачить на 25 років. Унікальність родовища в тому, що воно єдине на Буковині, розробка якого не пов’язана з руслом річки. Гравій звідси можна брати на ліквідацію повеней навіть під час стихії, чого не зробиш з русел річок. Адже це сухий кар’єр. Його товщина – 20-30 метрів піщано-гравійних відкладень. У 1960-1980-х роках тут побудували два заводи нерудних матеріалів. Один з них належав "Укравтодору". А інший – ВАТ "Молдагропромбуд". Однак ці виробництва вже давно не працюють.
Що пропонують французи? – 2008 року в Іспасі було зареєстровано товариство з обмеженою відповідальністю "Буковинські будівельні матеріали". 90 відсотків його статутного фонду належать відомій французькій фірмі "Лафарж", – зазначає сільський голова. – Вона отримала ліцензію на освоєння нашого родовища на 20 років. Передбачається, що в перший рік роботи переробного підприємства тут працюватиме до ста осіб. Наскільки мені відомо, інвестори вже привезли в Україну мобільний завод вартістю 20 мільйонів гривень. Однак монтувати його будуть тоді, коли фірма отримає всі необхідні дозволи на експлуатацію родовища. Французи – люди скрупульозні, всі документи мають бути зібрані. Крім цього, вони вивчають і ринок збуту. У нас двічі відбувалися громадські слухання на тему доцільності функціонування такого виробництва в Іспасі. Мої односельчани схвалили цю ідею. Громада також уклала з фірмою інвестиційну угоду на мільйон гривень. "Лафарж" вже вклав 500 тисяч гривень у будівництво нової шкільної котельні. Вона вже працює. Сподіваємося і на фінансову підтримку фірми щодо добудови дитсадка, будівництва нового спортзалу, ремонту доріг в Іспасі. А в Майдані в аварійному стані перебуває амбулаторія. Знаю, що завод мали здати в експлуатацію вже цього року. Однак через організаційні моменти подію перенесли на наступний рік.
Проект можуть втілити 2011 року– Цей інвестиційний проект мали втілити в життя цього року. Однак через організаційні проблеми його довелося відкоригувати. Тому введення в дію переробного підприємства відбудеться 2011 року, – сказав кореспондентові "МБ" Олександр Рожнов, представник компанії "Лафарж". – Вигода від його реалізації буде обопільною.
– Наразі ця французька компанія зафіксувала інвестицію в понад півтора мільйона євро на освоєння Іспаського родовища й переробку піщано-гравійної суміші, – коментує Сергій Курінний, начальник управління зовнішньоекономічної діяльності, міжнародних відносин та євроінтеграції ОДА. – Це чималі кошти. Такі потужні інвестори повинні мати надійну прописку на теренах нашого краю.
Василь Гринюк
9-12-2010, 10:29
0
2 578