Репресії проти активістів, які брали участь у мітингу під ОДА 24 січня, розпочалися. Правоохоронці допитують та обшукують квартири щонайменше п’ятьох осіб, які штурмували приміщення "будинку з левами".
Першими підозрюваними в блокуванні держустанови стали зокрема студенти та журналісти. Щоправда, повістки про підозри в скоєнні злочину отримали навіть такі чернівчани, яких не було під ОДА під час заворушень.
Студент третього курсу ЧНУ Артем Маловажний чи не найперший отримав документ про підозру в злочині. Правоохоронці обшукали його квартиру та забрали в нього ноутбук.
– Прийшло дуже багато людей із міліції та прокуратури, – каже він. – Показали судове рішення, яке дозволяє їм обшукувати мою квартиру. У мене конфіскували комп’ютер, телефони та рибальські ножі, портфель і шапку.
Потім Артема викликали на допит до УМВС в області, де він пробув кілька годин. Ввечері додому до хлопця знову приїхали з прокуратури та вручили офіційне повідомлення про те, що студент підозрюється в активній участі у масових заворушеннях та захопленні державної будівлі.
– Міліція заявила, що на відеозйомці був схожий на мене хлопець у капюшоні, який "розгромив" ОДА. Сказали, що я робив ці погроми о 10.15, хоч того дня я прокинувся лише об 11.00. Я нічого не бив. Коли я прийшов до ОДА, тоді вже все було розбитим. Коли були погроми, я вдома тихо спав. Якщо вони зараз почнуть "пробивати", о котрій годині й куди я телефонував, вони зможуть переконатися, що я лише до першої години дня прибув до "будинку з левами" – коли там уже все було рознесено.
Михайло Папієв без рішення суду теж "натякнув" на причетність Маловажного до штурму. У понеділок губернатор продемонстрував журналістам знімки, які начебто йому роздрукували зі сторінки Артема в мережі Facebook. На фото студент демонструє фашистські жести.
"Вважаю, що такі люди після таких подій називати себе буковинцями не мають права", – "толерантно" заявив Папієв, демонструючи пресі фото студента.
Натомість Артем заявляє, що він ніколи не був зареєстрований у мережі Facebook, а ті світлини, які показував голова ОДА, взяті без його відома з комп’ютера, який вилучили правоохоронці.
– Папієв вирішив "натиснути" на мої політичні погляди, – каже студент. – По суті, моя вина ще не доведена, а він уже робить висновки. При цьому ще й демонструє мої приватні фото. Я ніколи не був зареєстрований у Facebook. Половина з тих фото вони взяли з моєї сторінки "ВКонтакте". Інша половина – з мого комп’ютера. Ми писатимемо на Папієва зустрічний позов за наклеп.
У понеділок на нараді викладачів у Буковинському державному фінансово-економічному університеті ректор Володимир Прядко заявив про те, що з управління СБУ до ректорату надійшов запит на фото всіх студентів (?!). Джерела "МБ" розповідають, що у вузі шукатимуть "екстремістів", які були присутніми на мітингу під ОДА 24 січня.
Цю інформацію журналісту "МБ" підтвердили в управлінні СБУ в області.
"Запит здійснено на виконання доручення прокуратури краю у відповідності до Кримінально-процесуального кодексу в рамках розслідування відкритого кримінального провадження", – відповіли нам у прес-
службі відомства.
Микола КОБИЛЮК
Анатолій БАРЧУК
Порада юристаІрина ПЕТРУНЬКО,
адвокат:
– Те, що зараз людей допитують – це дії в межах правового поля. Бо згідно з Конституцією в нас дозволені лише мирні зібрання, а не захоплення державних будівель.
Якщо до особи надійшла повістка від правоохоронних органів, то з’явитися до них потрібно обов’язково. Це передбачає Кримінально-процесуальний кодекс. Осіб, які причетні до якихось порушень, спочатку викликають як свідків. Цей же кодекс передбачає право свідка мати адвоката. Для того, щоб не було жодних правопорушень, особам рекомендують звернутися за правовою допомогою – вона нині є й платною, і безкоштовною.
Тому раджу звертатися по допомогу до Ради адвокатів області, яка знаходиться за адресою: м. Чернівці, вулиця
О. Кобилянської, 27/3.
Тел. 55-08-60, 52-32-24.
4-02-2014, 18:01
0
2 311