Для українців від Заходу до Сходу проблема дискримінації за мовою та походженням надумана. В першу чергу жителі України побоюються повномасштабної війни та економічних проблем.
Мешканці абсолютно всіх областей України, включаючи східні і південні регіони, всупереч нав'язуваній ззовні пропаганді не відчувають жодних утисків за мовною чи національною ознакою. По справжньому українців хвилюють проблеми зовсім іншого масштабу - такі як теракти або повторення захоплення територій самопроголошеною владою.
Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного за замовленням ZN.UA Київським міжнародним інститутом соціології.
Опитування щодо виявлення тривог і побоювань українців проводилося двома способами: один перелік був сформований з декількох варіантів, інший - майже з двох десятків позицій.
Так, відповідаючи на запитання щодо побоювань, де кількість варіантів була обмежена п'ятьма варіантами, в цілому по країні українці виділили три ключових страхи, відсотки за якими розподілилися практично порівну: слабкість центральної влади (30,3%), загроза терактів (28,6%) і повторення сценаріїв "ДНР-ЛНР" у своєму регіоні (27,8%).
При цьому, слабкості центру найбільше бояться в Луганській області (48,6%) і Закарпатті (50,6%). Примітно, що в тій же Закарпатській області 56,8% жителів ратують за введення подвійного громадянства.
Абсолютно прогнозованим аутсайдером номінації став "утиск громадян за мовною чи національною ознакою" - цілих 4,4% жителів восьми областей Південного Сходу угледіли в цьому велику небезпеку. Найбільшу небезпеку в їх числі відзначили донеччани - 10,7%, у той час як луганчани - лише 2,8%. В цілому по країні утиску громадян за вищевказаними ознаками побоюються лише 2,5 відсотка. Взагалі ніякого утиску не відчули опитані жителі Херсонської та Закарпатської областей (0%).
Повторення сценаріїв із самопроголошеними республіками найбільше побоюються на прикордонній до окупованого Криму Херсонщині (76,9%) і в Запорізькій області (41,3%), що межує безпосередньо з так званою "ДНР".
Терористичних актів з острахом чекають в Галичині (Львівська, Тернопільська та Івано-Франківська області) (41,4%), і на Південному Сході - в Дніпропетровську (35,5%), Харкові (34,6%), Миколаєві (32,9%%) і Одесі (30,4%).
Серед дивного: приміром, у Закарпатті (25,3%) та Чернівцях (16,5%) нарахували найбільший відсоток тих, хто взагалі "не знає" ніяких страхів і побоювань.
Коли українцям презентували перелік актуальних тривог майже з 20 варіантів, куди був доданий ряд соціально-економічних проблем, абсолютним лідером в побоюваннях стало зростання цін - 64,8% українців висловили неприйняття саме цій проблемі. Причому зростання цін бояться незалежно від географічного розташування - як на Заході (68,4%), так і в Центрі (67,8%), на Півдні (64,3%) та на Сході (62,2%).
З достатнім відривом на другому місці опинилася знову соціально-економічна проблема - зростання комунальних платежів (39,1%). Нездатність центральної влади врегулювати конфлікт в Україні турбує 35,1% населення України.
Загроза повномасштабного вторгнення російських військ на четвертій позиції - це найбільше турбує 33,3% українців.
Нарешті, 30,8% жителів України значно стурбувало падіння курсу гривні.
Нагадаємо, що згідно з минулим дослідженням на замовлення ZN.UA, проведеним ще у квітні 2014 року, більшість респондентів восьми областей Південного-Сходу своїми основними тривогами виділили розгул бандитизму в країні (43,1%) і крах української економіки (39,2%). На третьому місці Південний Схід ставив для себе загрозу громадянської війни - 31,7%.
Дослідження "Думки і погляди населення України: Грудень 2014 року" проводилося за замовленням ZN.UA Київським міжнародним інститутом соціології 4-19 грудня 2014 року. У ході дослідження було проведено 3035 інтерв'ю з дорослими жителями України, які проживають у 179 населених пунктах України.
В Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, яка контролюється українською владою. Статистична похибка вибірки не перевищує 1,8%.
За матеріалами:
ZN.UA
2-01-2015, 10:28
0
1 181